Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШІСТЬ СПОСОБІВ ПОЛІПШЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ УВАГИ

Концентрація уваги потрібна в усіх сферах вашого життя. Де б ви не знаходилися, що б ви не робили, вам не обійтися без здатності зосереджувати свою увагу. І це не так просто як здається. Згадайте, чи доводилося вам приступати до вирішення якої-небудь задачі, чи виконувати якусь роботу, як ваші думки вели вас в іншому напрямі, чимдалі від цього нудного завдання. І, якщо у вас це трапляється постійно, то наступні шість порад допоможуть вам краще концентруватися – вдома, на роботі, в школі, на нараді чи просто в спробі завершення вашого проекту.

Перша порада стосується побутових справ.

1. «Проговорюйте» про себе свої дії

Напевно, кожен з вас потрапляв в ситуацію, коли, прийшовши на роботу, ви безрезультатно намагалися згадати: «А чи зачинив я двері (вимкнув праску, газ чи телевізор)»? Ви не пам’ятаєте, зробили ви це, чи ні. А відбувається так через те, що це звичні для вас речі, які ви робите щодня по декілька разів, а тому не приділяєте факту їх виконання достатньої уваги чи робите їх автоматично.

Для того, щоб не забувати, наприклад, чи вимкнули ви праску, спробуйте кожного разу, коли ви це зробите, прокоментувати подумки свої дії: «Я вимкнув праску». І, повірте, після цього ви вже не забудете про те, що зробили.

Решта правил стосується роботи.

2. Правило п’яти

Наприклад, прочитайте на п’ять сторінок більше, ніж ви вирішили спочатку. Розв’яжіть ще п’ять математичних задач. Попрацюйте над доповіддю ще п’ять хвилин.

Подібно до того, як спортсмени розвивають свою фізичну витривалість, ви можете поліпшити психічну стійкість.

Подібно до бігунів, які відкривають друге дихання, не дозволяючи собі піддаватися первинному протесту їх тіла, ви можете відкрити “другу увагу”, продовжуючи працювати, не зважаючи на первинний протест вашої волі. Продовжуючи зосередження, після виникнення втоми вашого мозку, ви тренуєте вашу увагу та розвиваєте свою психологічну стійкість.

3. Не думайте весь час про одне й те ж саме

Один мудрець сказав: “Якщо я виглядаю розгубленим, то це тому, що я думаю”. Відчуваєте напругу розуму? Подолайте вічну заклопотаність речами, які насправді не варті вашої уваги. І, взагалі, не варто весь час думати про одне й те ж саме. Замість того, щоб піклуватися про речі з меншим пріоритетом, що зрештою може відволікти ваші думки в непотрібному напрямі, дайте своєму розуму одне завдання з параметрами старт-стоп часу.

Наприклад, ви можете думати про свою роботу лише у визначені вами проміжки часу. Дорогою додому ви можете думати вже про щось ще. Прийшовши додому, намагайтеся уникати думок про роботу, направляючи їх в інше русло.

Ви все ще не можете викинути думки про інші проблеми з голови? Запишіть їх у свій список справ і відкладіть убік, це допоможе вам забути про них на якийсь час. Запис тривожних думок означає, що ви не повинні використовувати свій мозок як дошку оголошень, а значить, ви можете направити вашу пильну увагу на ваше першочергове завдання.

4. Не зволікайте

Наприклад, ви повинні виконати якусь роботу, але зволікаєте з цим. Проте, постійно думаєте про те, що її зробити все ж таки потрібно. В результаті і робота на робиться, і ваші думки постійно зайняті. А чи не простіше було б виконати цю роботу відразу? А, зволікаючи, ви витрачаєте вдвічі більше часу: і на роздуми, і на виконання самої роботи.

Наступного разу, коли ви захочете відкласти рішення задачі, запитайте себе:
• чи повинен я зробити це?
• чи хочу я, щоб це було зроблено, так щоб це більше не займало мої думки?
• чи буде краще, якщо я зроблю це потім?

Ці три питання можуть дати вам стимул для продовження дій, завдяки розумінню того, що відклавши завдання, ви збільшите відчуття провини і зробите так, що завершення завдання займе більше вашого розуму і часу.

5. «Метод бінокля»

Уявіть, що ваш мозок це відеокамера, а ваші очі - об’єктив. Велику частину часу, наші очі сприймають все в зоні своєї видимості, а наш мозок відображає те, що ми бачимо. Насправді, ми здатні думати про декілька речей одночасно, діючи при цьому досить ефективно. Уявіть, що ви знаходитесь в авто на переповненому шосе, одночасно розмовляєте з другом, слухаєте радіо, при цьому, не зводите погляд з автомобілів, що знаходяться поряд з вами, чекаєте зміни сигналу світлофора. І все це ви робите одночасно.

Так що ж робити, щоб сконцентрувати увагу вашого мозку? Що робити, якщо ви повинні підготуватися до іспиту і вам потрібна стовідсоткова концентрація уваги? Складіть навколо очей свої долоні на зразок бінокля, який буде спрямований виключно на текст книги. Ви повинні обмежити надходження зорової інформації, яка не стосується предмета вашого вивчення, тобто захиститися від зовнішнього світу. Як говориться в одній з відомих приказок: “очі не бачать, серце не болить”.

Кожного разу, коли ви бажаєте сконцентрувати на чомусь увагу, дивіться на це через уявний бінокль. Так ви зможете виробити умовний рефлекс, і навчите ваш мозок зосереджувати увагу на конкретному завданні.

6. Дивіться на світ так, наче бачите його вперше

Перестаньте блукати думками в минулому, постійно звинувачувати себе за минулі гріхи або відчувати прикрість через втрачений час, перестаньте безглуздо мріяти про щасливе майбутнє, тим більше, якщо ви нічого не роботе для його створення. Зверніть увагу на те, що ви зараз бачите перед своїми очима, що ви чуєте, що відчуваєте. Погляньте на цей світ так, ніби для вас усе нове. Так, ніби ви перший раз бачите цей світ, так, ніби ніколи не відчували запах, смак або ніжний подих вітру.

Наступного разу, коли ваш розум почне блукати десь за тисячі кілометрів від того, де ви знаходитеся, озирніться навкруги і побачте те, що вас оточує. Розглядайте квітку в саду. Здивуєтеся майстерності художника, що написав картину. Почніть по-новому дивитися на те, що ви завжди вважали само собою зрозумілим.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо