Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КОМПАНІЇ JAGUAR

Напевно, у свідомості більшості людей світу при слові британський автомобіль відразу ж спливає в пам’яті марка Jaguar. В цьому немає нічого дивного, адже англійський концерн, заснований в 20-і роки минулого століття, мабуть, як ніякий іншій містить в собі британський стиль.

Ставний, величний, холодний і в той же час темпераментний і зухвалий - все це стосується до Jaguar. Це дійсно легендарна марка, навіть не дивлячись на те, що зараз вона переживає не кращі часи. Проте, як це не дивно, не дивлячись на те, що Jaguar є найвідомішою британською автомобільною маркою, він не був однією з перших компаній, що займалися автомобілями у Великобританії.

А починалося все з колясок для мотоциклів. Історія компанія почалася з того, що два британці - Уїльям Лайонс і Уїльям Уолмслі заснували в 1922 році компанію Swallow Sidecars. Спочатку компанія займалася виготовленням мотоциклетних колясок. Причому, серед замовників були такі гіганти індустрії, як Fiat, Austin і Wolseley, Morris і Swift. Усі незмінно відмічали стиль колясок від Swallow Sidecars - усі вони були бездоганно британськими, розрахованими на інтелігентів. Але й не дешевими.

Об’єм замовлень ріс з кожним роком, і в 1931 році компанія переїжджає з приморського міста Блекпул на півночі Великобританії, в Ковентрі. На новому місці проживання Swallow Sidecars змогла збільшити обсяги виробництва за рахунок більших площ заводу, які посприяли збільшенню штату співробітників. Крім того, цей переїзд дозволив одному із засновників компанії - Уільяму Лайонсу почати проектування свого власного автомобіля.

Так, в 1931 році з’являється перший автомобіль від Swallow Sidecars, названий SS-I. Ця модель поставлялася в двох модифікаціях - з 16 або 20 кінськими силами. Її виробництво продовжилося аж до 1936 року. Крім того, компанія з 32 року починає розробку спрощеної моделі SS-I, яка вийшла згодом під назвою SS-II. Чому спрощеної? Компанія хотіла охопити менш забезпечений сегмент покупців за рахунок цієї моделі. Втім, спочатку обидві моделі були не для бідних людей.

На початку 40-х років минулого століття почалася Друга Світова війна. Природно, на заводах Swallow Sidecars стали виготовляти військову техніку. Робота над автомобілями тимчасово припинилася, щоб поновитися в 1948 році. Правда, тепер компанія називалася інакше - Jaguar. Творці вирішили дати їй цю назву тому, що ягуар, розвиває під час бігу найбільшу швидкість, серед представників родини котячих. Так само і автомобілі цієї марки були дуже швидкісними.

В цей же час компанія починає роботи над новим двоциліндровим двигуном для своїх автомобілів. Багато в чому, ця розробка компанії була революційною, оскільки саме в Jaguar першими стали впроваджувати 2-х і 4-х циліндрові двигуни в свої серійні автомобілі. В цьому ж році компанія представляє на лондонській автомобільній виставці нову модель автомобіля Jaguar, названу XK. Цей автомобіль викликав фурор не лише завдяки своєму зовнішньому вигляду, але й завдяки двигуну. Для кінця 40-х років двигун потужністю в 105 кінських сил був просто феноменальним рішенням.

Самі ж автомобілі Jaguar XK120 розвивали швидкість до 120 кілометрів на годину Для того часу Jaguar був чимось на зразок сучасної Ferrari для нас. Швидкий і дорогий. Таким він і залишився до сьогоднішніх днів..

На початку 50-х років компанія звертає свою увагу на світ автоперегонів. Тоді вже було ясно, що кращою рекламою автомобіля є участь (а ще краще перемога) в престижних змаганнях перегонів. У 1951 році виходить модель автомобіля Jaguar C - Type із спеціальним аеродинамічним кузовом. Саме вона принесла компанії Jaguar перші перемоги в автогонках. У тому числі й перемогу в 1951 році в легендарному змаганні 24 години Ле-Мана.

1954 році виходить популярний кабріолет Jaguar XK140, крім того в цьому ж році починається випуск автомобілів Jaguar D - Type, які є на сьогодні гордістю колекціонерів. Всього їх було випущено 88. Уявіть, скільки коштує сьогодні один такий автомобіль?

У кінці 50-х років компанія Jaguar представила модель Jaguar Mk II, яка відрізнялася не лише вмінням розвивати високу швидкістю, але й підвищеною надійністю. Тривалий час ця модель використовувалася на службі в поліції Великобританії. Моделі змінювали одна одну. При цьому старі зовсім не зникали, а осідали в руках справжніх любителів автомобілів, які вже тоді розуміли майбутню цінність Jaguar.

Знаменна подія в історії компанії сталася в 1966 році, коли вона увійшла до холдингу British Motor Corporation. Двома роками пізніше до холдингу ввійшла ще одна компанія - Leyland. У результаті він став носити назву British Leyland Motor Corporation. Правда, варто відмітити, що це злиття не змінило кардинально політику компанії Jaguar. Вона, як і раніше, була досить самостійною і сама відповідала за модельний ряд і майбутню стратегію. Крім того, в її підпорядкуванні опинилася англійська компанія Daimler, розробки якої згодилися Jaguar. Самі ж моделі Daimler поступово стали покидати ринок. Ймовірно, це було пов’язано-о з тим, що до цього Daimler був прямим конкурентом Jaguar’a, а володіти двома схожими марками в компанії не захотіли (правда, це не заважало їй випускати деякі моделі Daimler аж до 90-х років).

У 1988 році був випущений легендарний автомобіль Jaguar XJ220, що розвивав швидкість до 220 миль на годину, і який був найшвидшим автомобілем у світі, що випускається серійно.

Проте своєю популярністю Jaguar зобов’язана не лише тому, що є прекрасною автомобільною маркою. Вона є ще й зіркою шоу-бізнесу і політики. Чи потрібно говорити, що більшість членів парламенту Великобританії пересуваються на Jaguar. Але не лише політики забезпечують додаткову престижну рекламу компанії.

Автомобілі Jaguar дуже популярні серед музикантів і акторів. Так, відомо, що англійський співак Стінг є давнім прихильником марки. Більше того, він мріяв про свій Ягуар навіть тоді, коли працював звичайним шкільним вчителем. Що ж, тепер у нього їх є декілька.

Не лише зірки шоу-бізнесу люблять цю марку, але й королівські особи. Нічого дивного в цьому немає, адже Jaguar просто створений для цих людей. Відомо, що свого часу на автомобілях цієї марки їздив принц Данії Джордж, королева Єлизавета II і принцеса Монако Грейс Келлі. Хіба це не краща реклама для автомобіля класу “люкс”?

Як видно з історії компанії, в неї не було якихось потрясінь або цікавих подій. Типовий англійський розвиток. Jaguar завжди була досить закритою компанією, що, втім, лише сприяло зміцненню її іміджу.

На даний момент справи компанії йдуть не кращим чином, вона є збитковим підприємством. Причиною цього стала світова фінансовою криза, що суттєво знизила попит на розкішні дорогі товари.

Американська компанія Ford була змушена продати Jaguar. Новим власником стала індійська компанія Tata Motors, яка до цього займалася виробництвом дешевих автомобілів. Цікаво, як далі розвиватиметься історія легендарної британської марки Ягуар.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо