Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ MICHELIN

Напевно, майже всі з читачів хоч би раз в житті бачили знаменитий логотип компанії Michelin – чоловічка на ім’я Бібендум, створеного із шин. На початку XXI століття ряд авторитетних журналів, присвячених рекламі, визнали Бібендума найвідомішим логотипом у світі. Проте, французька компанія Michelin знаменита не лише своїм логотипом. Вона прославилася ще й тим, що впровадила в світ безліч інноваційних ідей, серед яких: змінні та радіальні шини.

Michelin - це сімейний бізнес. Його витоки лежать ще задовго до появи на світ засновників компанії - братів Андре і Едуарда Мішленів. Їх дід Аристид був одним з керівників заводу, що займався виробництвом різного роду металоконструкцій. Після його смерті на фабриці почалися серйозні проблеми. Було звільнено декілька керівників. І в 1886 році 33-річний Андре Мішлен повернувся з Парижа в своє місто дитинства Клермон-Ферран, щоб очолити фабрику.

Андре мав неабиякі здібності. Крім того, він був високоосвіченою людиною. Він закінчив “Еколь Сентраль”, отримавши там спеціальність інженера.

Незабаром до Андре приєднався його молодший брат Едуард, який закінчив до цього моменту академію мистецтв у Франції. Трохи виправивши становище фабрики, в 1888 році брати перейменовують її в Compagnie Gеnеraledes Etablissements Michelin. Цей рік і вважається офіційною датою заснування найзнаменитішої компанії по виробництву шин у світі.

Слід сказати, що спочатку фабрика займалася всім, чим можна: гальмівні колодки Silent, різні клапани, водопровідні труби, газові труби, ремені та багато іншого. Але справжній успіх до компанії прийшов, коли її засновники звернули увагу на такий транспортний засіб, як велосипед. Тоді він лише набирав свою популярність. При цьому зазвичай у велосипеди ставили шини, які просто приклеювалися до обода. Michelin зробила революцію в цій справі, представивши перші велосипедні шини, які можна було зняти.

Успіх до них прийшов після того, як велогонщик Шарль Террон виграв знамениту гонку “Париж-Брест-Париж” на велосипеді, де були встановлені шини Michelin. Потім послідувала історична гонка компанії на ділянці траси “Париж -Клермон-Ферран”, яка змусила заговорити про компанію увесь велосвіт.

Проте не варто думати, що після цієї події в Michelin стали займатися виключно виробництвом шин. В кінці 19 століття компанія представила візок clair,здатний пересуватися без допомоги коней (щось подібне до автомобіля). Цікаве те, що цей візок був оснащений пневматичними шинами.

В 1894 році відбувся перший автомобільний пробіг, організований французьким журналістом П’єром Жиффаром. Звичайно, він значно відрізнявся від того, що сьогодні прийнято називати автопробігами. Максимальна швидкість, яку тоді могли розвивати автомобілі, складала лише 21 кілометр на годину, що на 4 кілометри більше, ніж швидкість велосипеда. Проте після цього заїзду брати Мішлен зрозуміли, за яким засобом пересування стоїть майбутнє шин. Вони почали серйозно займатися їх виробництвом для автомобілів. При цьому кращою рекламою своєї продукції вони визнали подібні автопробіги, що поступово переростали в перегони.

Народження найвідомішого логотипу в світі бізнесу природно має гарну легенду, схожу на правду. Одного разу Едуард Мішлен на одній з виставок побачив гору шин, які були складені одна на одну. Враховуючи той факт, що у нього ще й була освіта художника, немає нічого дивного в тому, що уява сама домальовувала картину - голову, руки, ноги. Едуард зрозумів, що з цієї гори шин може вийти відмінний логотип. Брати не довго думаючи звернулися до знаменитого карикатуриста того часу О’Геллапа,який намалював перший варіант Бібендума. Згодом цей чоловічок став легендарним персонажем, якого можна було побачити на автозаправках, трасах перегонів, в автомобільних журналах та інших місцях.

Потрібно відмітити, що ще деякий час в 1890-і роки компанія займалася в основному постачанням шин для велосипедів і колясок, що пересувалися за допомогою коней. Проте Мішлени прекрасно розуміли, що вже найближчим часом подібні засоби пересування стануть неактуальні. Вони бачили перспективу саме в автомобілі, а тому намагалися пристосувати до нього свої пневматичні шини.

Втім, численні участі в перегонах показували, що шини Michelin ще не були придатні для автомобіля. Їх машини були в числі останніх. В цей самий час брати стали розклеювати цікаві оголошення по всій Франції, суть яких полягала в тому, що вже через 10 років усі автомобілі перейдуть на надувні шини.

А в кінці 19 століття оборот компанії братів Мішлен складе 6 мільйонів франків. Компанія переросла у велику справу світового масштабу. Власне, світову популярність компанія отримала багато в чому за рахунок прекрасної рекламної кампанії, що використовувала постійно образ Бібендума. За всі роботи відповідав особисто О’Геллап. В цілому, художник створив близько 300 малюнків для компанії Michelin. Варто відмітити, що в 1906 році відкрився перший завод Michelin у Франції, а Бібендум став відомим у всьому світі.

З початку XXI століття компанія Michelin намагалася популяризувати подорожі на автомобілях, а тому випустила спеціальний журнал “Гід Мішлен”. Це був каталог, в якому описані всі великі автозаправки, готелі, ресторани та деякі інші місця, здатні зацікавити автомобіліста. Спочатку журнал був безкоштовним, оскільки попит на нього був невисоким, у зв’язку з тим, що власників автомобілів було не так багато. Але з часом ситуація змінилася і незабаром журнал вже став продаватися.

В 1906 році компанія Michelin організувала спеціальне туристичне агентство, яке займалося організацією маршрутів автомобілістів. В середині XX століття компанія Michelin випустила спеціальний путівник по Європі, в якому містилися найкращі з точки зору експертів компанії готелі та ресторани Європи. Ці експерти згодом увійдуть до історії своєю непідкупністю. Більше того, ресторатори та власники готелів ніколи не знали, в який день відвідає їх експерт від Michelin. Сам каталог відбирався дуже строго, а тому неякісний з точки зору обслуговування готель або ресторан просто не міг потрапити в журнал Michelin.

У 1901 році компанія Michelin стала першою, яка викупляла в друкарських видань сторінки для реклами на власний розсуд, розміщуючи на них продумані рекламні повідомлення.

Реклама Michelin у пресі стала регулярною. Більше того, вона стала улюбленою читачами, оскільки компанія могла ввесь час дивувати їх витівками свого кумедного персонажа Бібендума, який з гумором повідомляв про нові розробки компанії в області виробництва шин.

Компанія Michelin досить швидко стала популярною в Європі. Серйозні проблеми в компанії виникали лише в роки світових воєн. Але тоді вся європейська промисловість відчувала кризу. В середині XX століття компанія Michelin здивувала світ ще однією розробкою - шинами Michelin X. Ці шини розроблялися за абсолютно новою технологією, що дозволяла їм служити в два рази довше за попередні моделі. Це була радіальна шина. Єдиною проблемою Michelin у той час стало те, що компанія просто не могла встигати за попитом. І так тривало більше 10 років, за які Michelin побудувала багато нових заводів.

За свою історію компанія Michelin стала відома, як один з найбільших виробників шин для автомобілів, велосипедів і літаків. Компанія прославилася за рахунок своїх інноваційних розробок, які просто перевернули світ. Крім того, Michelin була однією з перших, хто зумів створити популярного рекламного персонажа, що став символом компанії більш, ніж на 100 років.

Сьогодні компанією повинен був керувати представник вже третього покоління Мішленів, з часів створення компанії. Але, на жаль, Едуард Мішлен-молодший, який очолив компанію в 1999 році, загинув в 2006 . Він потонув на своїй яхті під час рибалки. Після цього на чолі компанії став Мішель Рольє, який не є членом сім’ї Мішлен.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо