Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ХТО ТАКИЙ “ТАЄМНИЙ ПОКУПЕЦЬ”

Одна з найзагадковіших професій на сьогоднішньому ринку праці - робота таємного покупця. Ця робота носить тимчасовий характер. Замовником, як правило, являється велика компанія або мережа магазинів, керівництво якої хоче з’ясувати, що відбувається на місцях, коли його немає.

Отже, спочатку власне про професію. Всупереч першому враженню, таємний покупець аж ніяк не завжди ходить по магазинах і майже ніколи нічого не купує. Відсутність покупок пояснити дуже легко: часто потрібно лише оцінити «реакцію продавця на відмову від покупки». З тим, щоб не ходити по магазинах, трохи складніше. Для того, щоб це пояснити, потрібно згадати іншу назву професії «таємний покупець» - аудитор якості обслуговування. Тобто, працюють таємні покупці скрізь, де є це саме обслуговування. Вони оцінюють і офіціантів, і співробітників банків, і лікарів в медичних установах, і, навіть, проводять телефонні перевірки сервісних служб.

Щоправда, робота на телефоні зустрічається рідко. Вона має свої плюси і мінуси. По-перше, не витрачаються гроші та час на проїзд до місця перевірки. А, по-друге - витрачаються гроші на телефонні розмови. Так що, перед тим, як взяти «телефонне» замовлення, обов’язково уточніть, чи оплачуєте ви дзвінок, чи він безкоштовний. Якщо платити доведеться вам - оцініть час на переговори і зрозумієте, чи вигідно це.

В звичайних умовах на відвідування однієї точки витрачається від 10 до 40 хвилин. На заповнення анкети вдома або в транспорті може піти від 5 хвилин до години. Сума оплати найчастіше залежить саме від складності анкети. Причому майже завжди в анкеті потрібно не тільки відповісти на запитання «так» чи «ні», але й залишити докладні коментарі.

Крім анкети, роботодавцю для отримання об’єктивного звіту та виплати вам чесно зароблених грошей дуже часто потрібно пред’явити ще й докази вашого перебування в точці, яка перевіряється. Тут вже кожен роботодавець робить по-своєму: комусь достатньо поіменного перепису всіх співробітників магазину на момент відвідування, хтось просить візитку торгової точки, інші вимагають чек (дуже актуально для кафе і ресторанів), деякі видають диктофон для повного запису розмови, іноді просять фотографію торгової точки з мобільного телефону або просять пройтися під камерами стеження в потрібний час.

Вершина «доказової бази» - вимога заповнити на місці анкету, знайти адміністратора і отримати його підпис під фразою «Перевірка була проведена, з результатом перевірки ознайомлений».

Найбільш прийнятна форма оплати: «я вам анкети - ви мені гроші». Плата залежить від рівня складності. Зазвичай одна перевірка - від 40 грн.

До мінусів професії належить можлива оплата натурою. На жаль, але при перевірці ресторанів чи кафе таємні покупці часто працюють за їжу, а салон краси вам може запропонувати в якості оплати лише компенсацію чека за стрижку.

Якщо ви живете в обласному центрі вам можуть запропонувати відрядження в маленькі прилеглі містечка. Не поспішайте відмовлятися, але обов’язково уточніть, чи є компенсація проїзду, скільки часу займе дорога, скільки там, власне, об’єктівдля перевірки, і чи немає «особливого» тарифу для оплати перевірки віддалених магазинів. Може бути, що відрядження виявиться навіть вигіднішім, ніж робота в обласному центрі.

Хто ж може претендувати на цю посаду? На перший погляд - практично хто завгодно.

І справді, вік для цієї професії не важливий. Звичайно, багато фірм не працюють з неповнолітніми, так що вік «після 18 років» часто є чи не основним критерієм.

Стать часто теж не важлива. Звичайно, перевіряти магазин чоловічих костюмів навряд чи пошлють жінку, але більшість завдань «безстатеві».

Відсутність досвіду також не є серйозною проблемою. Завжди можна знайти замовлення, де, може, і платять трохи менше, але беруть без досвіду. А вже після виконання декількох замовлень ви стаєте вже «таємним покупцем з досвідом роботи» і можете претендувати на більшу оплату. В якій ще професії можливий такий короткий «низькооплачуваний» період?

Але й це ще не все! Навіть, якщо ви працюєте повний робочий день на іншій посаді, відвідуєте навчальний заклад або сидите вдома з маленькою дитиною - це аж ніяк не причина для відмови в отриманні замовлення на аудит якості обслуговування. І навіть рівень освіти не є значущим фактором. Підійде людина з будь-якою освітою.

Однак, доводиться визнати, що для великої кількості людей ця професія все ж недоступна. Перш за все - для жителів сіл, селищ і маленьких містечок. Яка потреба в ретельній і витратній перевірці якості обслуговування в місті з одним взуттєвим магазином, двома продуктовими та одним клубом? Всі й так туди прийдуть, бо немає інших варіантів. Так що - чим більше місто, тим більше у вас шансів стати таємним покупцем і більші можливості заробити гроші.

Але, навіть у великому місті, перевагу можуть отримати ті, хто живе ближче до центру. Адже, якщо компанія відшкодовує транспортні витрати - їй вигідніше, щоб перевіряючі жили якомога ближче до торгової точки.

Таємні покупці повинні бути людьми хоч трохи забезпеченими, а мобільний телефон у них повинен бути обов’язково. Скільки в ньому камер, які вони, чи є ці камери взагалі, наскільки велика в телефону пам’ять, і чи є на ньому стрази - ваша особиста справа. Для роботодавця важлива ваша можливість зв’язатися з ним в будь-який момент при виникненні несподіваних ситуацій (те, що ви можете знадобитися йому в будь-який час - навіть не обговорюється).

Оскільки багато роботодавців вимагають заповнення звітів в електронному вигляді, таємному покупцеві необхідно вміти працювати з комп’ютеромна рівні користувача і, якщо не володіти своїм власним комп’ютером, підключеним до Інтернету, то хоча б знайти найближчий Інтернет-клуб.

Крім того, якщо досвід роботи таємним покупцем мати не обов’язково, то наявність досвіду роботи в сфері обслуговування буде перевагою. В ідеалі, звичайно, встигнути попрацювати оператором в турагентстві, банку, call-центрі , продавцем в супермаркеті (причому в усі відділах), магазині жіночого одягу, автосалоні, магазині побутової техніки, офіціантом і т.д., неможливо. Але, якщо у вас є хоч якийсь досвід роботи в сфері обслуговування - ваші шанси отримати цю роботу збільшуються.

Ще до вимог можна віднести уважність, стресостійкість і хорошу пам’ять. Крім того, для одержання деяких замовлень висувають специфічні вимоги: наприклад, щоб перевірити мережу заправок, потрібні посвідчення водія і, власне, сам автомобіль. Але більшість роботодавців висувають звичайні вимоги.

Отже, як видно з викладеного, таємний покупець - демократична професія, доступна дуже багатьом.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо