Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

АРХІТЕКТОР - ОДНА З НАЙДАВНІШИХ І НАЙБІЛЬШ ЗАТРЕБУВАНИХ ПРОФЕСІЙ

Все, що оточує нас, їх справа: храми, фасади будинків, сквери та паркові зони з монументальними композиціями, фонтанами, «альпійськими» гірками, торгові центри і т.п. Архітектори створюють міста, дають життя вічності.

Мабуть, у кожному місті серед архітектурних пам’яток є оригінальні композиції, які викликають інтерес, дивують своєю помпезністю, вишуканістю або офіційною строгістю. І, напевно, не знайти людину, яку б не підкорювали склепіння арок, мости з стародавніми фрагментами, вежі та, звичайно, куполи, яким приписують магічні властивості. Краса і функціональність архітектури - це не тільки естетика, але й запорука комфортного способу життя.

Напевно, саме бажання відтворити той чи інший архітектурний ансамбль у мініатюрі або, надихнути, придумати щось своє, лягло в основу тенденції заміського котеджного будівництва. В останні роки воно значно зміцнилося. А це, як розумієте, ще один напрям діяльності, новий «фронт» робіт для архітекторів.

Крім попиту на професійних проектувальників, росте попит і на дизайнерів. Тому часто і архітектори-одинаки, і цілі майстерні беруть дизайнерські замовлення - це теж частина роботи. І, якщо раніше вартість авторської дизайнерської розробки для середньостатистичного гаманця була непідйомною, то тепер ситуація змінилася.

Заробіток, ступінь творчої реалізації, умови та режим роботи безпосередньо залежать від уподобань архітектора - структури та форми роботи. В кожного варіанту - свої плюси й мінуси. Ринок праці не обмежує претендентів, кожен вибирає для себе, тому представляємо організаційну характеристику можливих кооперацій. Перш за все, зупинимося на творцях, які називають себе вільними художниками і працюють самі на себе. Вони віддані справі і практично весь свій час віддають роботі. Такі люди переважно займаються проектами особняків, невеликих об’єктів соціальної інфраструктури, дизайном інтер’єрів. Як правило, в такому форматі замовлення виконуються в більш лояльному часовому режимі.

«Самотні вовки» затребувані на ринку праці, мають власну клієнтську базу, але працювати поодинці небезпечно. «Вільні художники» не захищені в юридичному плані. Договори з замовниками складаються без дотримання всіх формальностей, або не складаються зовсім. Відстоювати інтереси виконавців замовлень нікому. Для врегулювання відносин з замовником архітектори об’єднуються в бригади, наймаючи юристів для захисту своїх прав. Ще одна передумова консолідації - неможливість впоратися із замовленнями самостійно. Співробітництво в рамках бригади відображає інтереси всіх сторін, але рідко буває довгостроковим.

Ще одна можливість об’єднання талантів, спрямована на підвищення ефективності та систематизації роботи, - створення спеціалізованої студії. Така кооперація дозволяє заощадити на оренді приміщення та оргтехніки, а також бухгалтерії та на офісному персоналі. Кожен архітектор працює «сам по собі»: шукає замовників, обирає проекти, проводить зустрічі, а замовлення, з якими не справляється, пропонує колегам. Стабільного керівника в таких об’єднаннях немає.

Наступна форма - майстерня. Вона більш формалізована, може бути частиною колишнього проектного інституту, або - новостворена. Пошук, контакти з замовниками - лише через керівника майстерні. Це стосується всього функціонування, в т. ч. і розподілу фінансових потоків. Може співпрацювати із суміжними організаціями, наприклад, будівельними чи дизайнерськими.

Вище майстерні в організаційній ієрархії - проектний інститут. Ця форма орієнтована на значно більшу кількість замовлень і серйозніші проекти. Керують проектним інститутом архітектор і його заступники, основна виробнича одиниця – майстерня. Організація включає суміжні структури, завдяки чому може виконати весь цикл проектування. Така замкнута система більш «бюрократична», проте значно полегшує «життя» замовнику. Самі архітектори визнають: в державному інституті, як і в державних майстернях, зарплати значно нижчі, проекти реалізуються повільніше, але робота стабільніша.

Гордо називатися архітекторами в Україні хочуть, як і раніше, багато людей, ця спеціальність широко популярна. Але через проблеми з відводом землі та відсутність чіткого механізму її купівлі-продажу, багато інвесторів з близького і далекого зарубіжжя після дво-, трирічних розробок відмовляються від реалізації проектів. Це дуже «б’є» по місцевим архітекторам, які займалися проектуванням, готували презентаційні матеріали, працювали над обґрунтуваннями проектів. До цього ж блоку проблем можна віднести періодичні перебої з фінансуванням державних замовлень. А в деяких великих містах України до цього часу немає сучасних генеральних планів розвитку, що значно гальмує забудову і заважає реалізації багатьох проектів.

Фахівці жартують, що професія архітектора більш відповідальна, ніж лікаря, оскільки останній може приховати свою помилку, а помилка архітектора залишається на загальний огляд багато років.

В цілому ж, як стверджують фахівці, поле діяльності у вітчизняних архітекторів широке.

Вимоги до посади.

До числа основних вимог до архітекторів можна віднести:

- вища освіта (архітектор);
-останнім часом практично обов’яз-ковою вимогою до архітекторів стає знання комп’ютерних програм, що дозволяють здійснювати тривимірне проектування об’єктів, - AutoCAD та 3D Studio MAX (рідше зустрічаються Arcon та ArchiCAD). Треба відзначити, що значна частина студентів, які отримують освіту архітектурного профілю, досить добре знають і звичайні програми, що дозволяють працювати з двомірному графікою (CorelDraw, PhotoShop та ін.);
- досвід роботи від 2 років;
- знання нормативної документації та процесів погоджень;
- комунікабельність;
- дипломатичність;
- мобільність;
- енергійність.

До того ж, для якісної роботи архітектору необхідно мати юридичну, економічну, нормативно-правову та менеджерську підготовку. Володіти знаннями за вказаним напрямком в повному обсязі, звичайно, необов’язково, достатньо галузевих курсів і знань, отриманих на практиці, а також профільних юридичних документів, до яких при необхідності можна звернутися.

Практикуючі архітектори, поряд з власне проектуванням, здійснюють авторський контроль за веденням будівельних та оздоблювальних робіт. Крім цього в обов’язки архітектора може входити підбір будівельних та оздоблювальних матеріалів, меблів, техніки, розрахунок робіт, складання кошторисів.

Існує кілька рівнів архітектурного проектування - на рівні кварталу, на рівні окремого будинку і на рівні окремого приміщення. Зрозуміло, на долю архітектора випадає, насамперед, складання дизайн-проектів фасадів та інтер’єрів. Для складання грамотного дизайн-проекту необхідно знання колористики, основ композиції та перспективи, об’ємного моделювання. Крім цього частими є замовлення на перепланування приміщень.

Рівень оплати праці архітекторів залежить від обсягів і форми роботи. Дипломованим фахівцям з мінімальним досвідом (1-2 роки), які не брали участі в серйозних проектах і мають вузьку спеціалізацію, роботодавці пропонують від 2000 до 3500 грн. Фахівці ж вищого класу, які мають досвід роботи головним архітектором проекту і гарну репутацію в архітектурних ділових колах, які володіють знаннями спеціальних програм, основами стандартизації, сертифікації та патентування, знають узгоджувальні процедури, можуть розраховувати на зарплату до 8000 грн.

Отже, архітектор - не лише творець, але й «технар», і програміст, і «законник». Люди, які стали на цей творчий шлях, мріють будувати палаци, а в реальності планують житлові будинки та магазини. Натхнення - незмінний супутник творчості, але справжній майстер, як відомо, повинен уміти працювати і без натхнення.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо