Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

БАГАТИЙ СЛОВНИКОВИЙ ЗАПАС - ПОКАЗНИК ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ

“Словниковий запас Вільяма Шекспіра, за підрахунком дослідників, складає 12000 слів. Словниковий запас негра з людоїдського племені “Мумбо-Юмбо” складає 300 слів. Еллочка Щукіна легко і вільно обходилася тридцятьма,” – писали Ільф та Петров в сатиричному романі «12 стільців».

Вам бракує слів, щоб правильно виразити свої думки? Якщо перед вами постало питання “Як збільшити свій словниковий запас”, ця стаття буде вам корисна.

У сучасному світі, красива та насичена мова говорить про культуру та хорошу освіту. Багатий запас слів свідчить про високий рівень інтелектуального розвитку людини. Суспільство сприймає людину з багатим лексиконом як розумну й творчу особистість. Люди з гарною мовою швидше отримують роботу, успішніше просуваються вгору службовими сходами, до них взагалі частіше та уважніше прислухаються. Чим більший словниковий запас людини, тим вища вірогідність того, що вона досягне успіху в житті.

Поповнити словниковий запас вам допоможуть наступні рекомендації

1. Згадайте, які із звичайних, заїжджених слів чи виразів ви звикли щодня вживати в стандартних ситуаціях спілкування. Запишіть їх на листку паперу. Тепер візьміть з полиці тлумачний словник або словник синонімів. Знайдіть ці слова, які вам самим вже ріжуть слух і які набридло чути щодня. Вивчіть альтернативні варіанти і промовте кожне з цих слів вголос. Яке з них краще відображає вашу індивідуальність? Яке підходить особисто вам? Спробуйте «приміряти» кожне з них до себе, і подивіться, які з них здадуться вам зручними й затишними. Виберіть декілька таких слів і вимовляйте їх вголос протягом кількох днів, поки вони не стануть природною частиною вашої мови.

2. Спілкування - це основне джерело поповнення словникового запасу людини. Під час розмови кожен її учасник поповнює свій запас слів з арсеналу співрозмовника, тобто між ними відбувається словообмін . Якомога більше говоріть з друзями, знайомими, рідними. Вживайте нові у вашому лексиконі слова. Знання слів нічого не варте без їх використання.

3. Більше читайте, адже це дуже корисно. Почніть з тих авторів, які зрозуміліші та ближчі вашим інтересам. Поступово додайте складнішу літературу. Текст, де трапляються цікаві слова та вирази, які ви хочете запам’ятати й надалі застосувати, перечитайте вголос (читаючи про себе, ми теж поповнюємо свій лексикон, але не так швидко. Тому що в такий спосіб ми слова лише бачимо. При читанні ж вголос, ми їх ще й чуємо і, що найважливіше, - вимовляємо, тому краще запам’ятовуємо).

4. Коли ви помічаєте нове слово, то не просто дивіться на його визначення в словнику. Зверніть увагу, в якому мовному звороті воно використовується, спробуйте замінити його відповідним синонімом. Пробуйте підібрати до нього рифму, придумати якомога більше відповідних словосполучень. Чим більше знаєш про слово - тим швидше навчишся користуватися ним, не перевтомлюючи при цьому свою пам’ять. Це негайно відіб’ється на красі та індивідуальності вашої мови.

5. Пишіть. Переписуйте чужі статті чи ваші улюблені літературні твори за прикладом Демосфена, який переписав “Історію” Фукидида вісім разів підряд.

6. Кросворди - це не просто розвага, але й спосіб розвитку словникового запасу. Використовуйте цю можливість в дорозі, на відпочинку. Вибирайте кросворди у відомих виданнях або в тих, що мають хорошу репутацію.

7. Для тих, хто проводить багато часу в дорозі, за кермом або абсолютно не має вільного часу, щоб користуватися книгами чи словниками є унікальна можливість розвинути свою мову і збільшити свій запас слів за допомогою аудіокниг. Подібний спосіб також буде зручнішим для тих, хто краще сприймає на слух. У будь-якому випадку, читати чи слухати аудіокниги в поїздках буде корисним та ефективним для вашого розвитку.

8. Контролюйте свою мову. Намагайтеся не вживати слів-паразитів чи жаргонних слів.

Способи запам’ятовування нових слів

1. Використовуйте нові слова щодня, звикаючи до них.

2. Користуйтеся блокнотом або електронним записником. Записуйте туди цікаве почуте слово, фразу, яка спала вам на думку.

3. Вивчаючи значення нового слова, візуалізуйте його в своїй уяві, додайте образи, пов’язані з цим словом.

4. Вчіть напам’ять вірші та прозу, цитати, афоризми та прислів’я.

Звичайно, ця стаття не містить усі способи і прийоми збільшення вашого словникового запасу. Але й вони цілком достатні для появи у вашому лексиконі нових слів і збагачення мови.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо