Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ОСОБЛИВОСТІ ВСТУПУ ДО ВНЗ БОЛГАРІЇ

Сьогодні ми розповімо про особливості навчання в Болгарії. ВНЗ цієї країни користуються у нас меншою популярністю, ніж, наприклад, британські чи польські.

Вибір ВНЗ і підготовка документів

У Болгарії, як і в Україні, вищі учбові заклади можуть бути державними і приватними. Вони діляться на університети, спеціалізовані інститути та коледжі. Зараз в систему освіти Болгарії входить 51 ВНЗ, з них 10 - приватні. Щоб отримати диплом бакалавра в одному з них, доведеться провчитися 3-4 роки. До речі, після закінчення навчання не доведеться захищати диплом або здавати державні іспити. Вам потрібно буде лише пройти тест. Після чого ви можете вчитися в магістраті ще 1 чи 2 роки.

Плата за навчання

На жаль, для іноземців у Болгарії вища освіта платна як в державних, так і в приватних ВНЗ. У державних ВНЗ доведеться заплатити близько 2000-4000 євро на рік. При цьому вартість навчання на бакалавраті болгарською мовою в приватному ВНЗ складає в середньому 2700-3500 євро на рік, англійською мовою - 3000-4000 євро (для порівняння, в Україні - 1500-2000 євро). При навчанні на магістраті доведеться додати ще близько 1000 євро. Найдорожче обходяться спеціальності в галузі медицини - 5000-6000 євро на рік.

Якість освіти в приватних ВНЗ Болгарії не гірша, ніж в державних. Річ у тому, що роботу всіх вищих учбових закладів там жорстко контролює парламент - Народне зібрання. Тільки за його рішенням (яке підписує президент) ВНЗ можуть відкриватися, реформуватися чи закриватися. Зараз усі вищі учбові заклади в Болгарії акредитовані, тому вони видають дипломи європейського зразка, які визнаються в будь-якій країні світу.

Процес вступу

У ВНЗ Болгарії навчання може починатися в проміжку між 15 вересня і 15 жовтня. Але в більшості випадків вам треба подати документи для вступу з середини червня до середини вересня, щоб їх встигли розглянути та повідомити своє рішення. Вам потрібно буде подати: заяву-анкету затвердженого зразка; копію закордонного паспорта; медичну довідку (з нотаріально завіреним перекладом болгарською мовою); копію атестата про середню освіту з додатком отриманих оцінок; результати міжнародного екзамена з англійської мови; академічну довідку (якщо ви вже вчилися в українському ВНЗ). Головна вступна вимога, що стосується оцінок: середній бал в атестаті повинен становити не менше 65% від максимально можливого, тобто не менше 8 балів. А також залежно від вибраного ВНЗ і програми іноді потрібно також рекомендаційні листи від учителів або викладачів і мотиваційний лист. Якщо вибрана спеціальність - творча (наприклад, мистецтво, дизайн, музика та ін.), то може знадобитися також зразки робіт. При цьому результати українського незалежного зовнішнього оцінювання вам не знадобляться.

Після отримання документів ВНЗ зазвичай вже протягом тижня присилає вам відповідь зі своїм рішенням. Але, якщо навіть ви не встигли подати документи вчасно, не дуже переживайте. В деяких ВНЗ Болгарії їх приймають двічі на рік: у вересні та в лютому. Річ у тому, що тут вчиться немало студентів з азіатських країн. А там школярі закінчують навчання восени. Якщо відповідь з ВНЗ - позитивна, починайте оформлення довгострокової візи (з правом перебування в країні протягом 12 місяців) для навчання в Болгарії. Для цього вам треба подати 2 анкети, закордонний паспорт з копіями, 2 кольорових фотографії, страховий поліс, свідоцтво про зарахування до ВНЗ. Якщо ж абітурієнтові ще не виповнилося 18 років, він повинен подати нотаріально завірений дозвіл на виїзд з країни від обох батьків і заяву про спонсорство від них же.

Іспит на знання мови

В болгарських ВНЗ, які ведуть навчання англійською мовою, немає вступних іспитів. Єдине випробування, яке доведеться пройти, - тест на знання англійської мови. До речі, приблизно в кожному п’ятому ВНЗ всі або частина предметів викладаються англійською мовою.

Якщо ви обрали для навчання англійську мову, то для вступу вам знадобиться скласти міжнародний іспит IELTS або TOEFL. Триває мовне випробування майже 3 години і складається з 4-х частин: аудіювання, читання, писання і перевірка мовних навиків. Але в будь-якого міжнародного іспиту на знання мови є один недолік - висока вартість. Приміром, за здачу TOEFL треба заплатити приблизно 140 євро, за здачу IELTS – 150 євро. Тому, перш ніж їх здавати, поцікавтеся у вибраному вами ВНЗ, який вид тестування з англійської мови він визнає. Річ у тому, що багато закладів готові піти назустріч нашим студентам і самостійно прийняти в них іспит на знання англійської мови. Причому безкоштовно.

Якщо ж ви - громадянин України і не володієте болгарською мовою, але хочете, щоб предмети викладалися саме болгарською, процедура вступу відрізнятиметься. Спочатку доведеться записатися на підготовчі курси з болгарської мови при університеті. Вони тривають приблизно 9 місяців і, окрім вивчення мови, передбачають атестацію з деяких предметів. Після закінчення курсів потрібно буде здати усний і письмовий екзамени з болгарської мови, а також підсумкові екзамени із спеціальних предметів. Студенти, які успішно їх здали, отримують сертифікати, видані Міністерством освіти і науки Болгарії, на підставі яких зараховуються у ВНЗ. Але, якщо ви добре володієте болгарською мовою, можете складати вступні іспити і без підготовчих курсів.

Всі іноземні студенти, які навчаються болгарських ВНЗ мають право на надання гуртожитку. Оплата в гуртожитках невелика, але місця недостатньо для всіх студентів. Проживання в гуртожитку в Софії обійдеться 35-150 євро на місяць, залежно від типу розміщення. Більшість іноземних студентів наймають собі квартиру. Вартість оренди однокімнатної квартири - близько 100-120 євро на місяць, двокімнатної - 160-180 євро. Тому багато студентів роблять так: на початку першого курсу купують, а в кінці останнього - продають квартиру (із-за її відносно невисокої вартості) і таким чином економлять ті декілька тисяч, які йдуть на оренду.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо