Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ УСПІХУ РІЧАРДА БРЕНСОНА

Сер Річард Чарльз Ніколас Бренсон - один з найяскравіших та найуспішніших представників світового бізнесу, засновник корпорації Virgin, яка включає десятки різноманітних філій: магазини з продажу музичних дисків, авіа- та залізничні компанії, радіостанцію та видавництво.

Річард Бренсон народився 18 липня 1950 неподалік від Лондона в сім’ї англійського аристократа. Вихованням Річарда займалася його мати Івет Бренсон, яка була розумною та вольовою жінкою.

Час від часу мати влаштовувала Річарду тести на виживання: він повинен був піти туди, не знаю куди, і принести те, не знаю що, - як правило, це йому вдавалося. Коли Бренсону були лише чотири роки, вона висадила його з автомобіля посеред дороги, наказала шукати будинок, де він живе, і поїхала, залишивши хлопчика самого. Маленький Річард ввечері повернувся додому.

Все було добре, аж поки Річард не пішов в школу. Бренсони належали до аристократів, а в них завжди було прийнято віддавати дітей в закриті учбові заклади - вони коштували скажених грошей, але давали прекрасну освіту та загартовували характер на все життя. Багато спорту, занять грецькою та латинською мовами, узаконені багатовіковою традицією періодичні прочуханки - тому, хто з честю витримував випробування привілейованою англійською школою, було вже нічого боятися. Але для Бренсона з його дислексією (в хворих дислексією букви та цифри позбавлені змісту - таку дитину дуже важко навчити читати і писати) навчання перетворилося на тортури.

Спочатку його прийняли за розумово відсталого. І лише через декілька семестрів вчителі зрозуміли, що дитина короткозора. Річарду підібрали окуляри, він зміг нарешті роздивитися, що написано на дошці, але букви й цифри все одно не складалися в слова. Його рятувало те, що він був капітаном відразу трьох шкільних команд - за успіхи у футболі й регбі йому пробачали багато чого. Але потім Бренсон зламав ногу і вмить опинився в школі для відсталих учнів. Там його стали бити щодня. Били за те, що він не вмів читати, за те, що не знав, чому дорівнює площа круга, за те, що м’яч залетів на клумбу, за неправильно заправлене ліжко і неначищені черевики. Через рік у Річарда Бренсона розвинулася якість, про яку мріє будь-який каратист: він перестав звертати увагу на удари.

Навчаючись в школі Річард Бренсон з головою пішов у бізнес. На різдвяних канікулах він повернувся додому і почав торгувати ялинками, потім взявся за папуг - птахи виявилися справжнім золотим дном.

Журнал “Student”.

У 1966 році разом із своїм шкільним другом він створив журнал “Student”. Для цього він переобладнав свою кімнату в шкільному гуртожитку під офіс. Встановити в ній телефон йому не дозволили, і він телефонував рекламодавцям з вуличного автомата. За дзвінки Бренсон не платив - закривши за собою двері будки, він дзвонив на телефонну станцію і повідомляв, що розмову перервали, а монету автомат проковтнув. Телефоністка з’єднувала його з потрібним номером, гаркала: “З вами говоритиме містер Бренсон”! - і всі сприймали її за секретарку великого боса. Через п’ять хвилин вона повідомляла, що час розмови закінчився, тому Бренсон щосили намагався переконати співрозмовника за чотири хвилини сорок п’ять секунд - так виробилася його знаменита агресивна та безкомпромісна манера вести переговори. На випускному вечорі директор сказав, що Річард Бренсон або сяде у в’язницюабо стане мільйонером. Ще через рік вийшов перший номер “Студента”.

Журнал вдалося розкрутити - в ньому друкувалися Жан-Поль Сартр, Мік Джаггер, Джон Леннон і знаменитий автор шпигунських романів Джон ле Карре. Нікому з них Річард Бренсон не заплатив нічого.

В умінні друкувати безкоштовно статті йому не було рівних: Бренсон звертався до знаменитостей з ввічливим листом, в якому просив їх поміркувати на важливі для людства теми. З п’ятдесятиадресатів йому відповіли десять - цього вистачило на три номери.

Через два роки журнал прогорів: Бренсон не впорався із залученням реклами і розповсюдженням видання. Але до цього часу він вже міцно стояв на ногах - одночасно з журналом Річард розкрутив ще один бізнес.

При “Студентові” виник центр допомоги молоді: тут боролися за те, щоб медсестрам підвищили зарплату, влаштовували на роботу нянь, шукали учнів студентам-репетиторам.

Музичний бізнес.

Пізніше Річард Бренсон створив свою нову фірму по поштовій розсилці дешевих грамплатівок і назвав її “Virgin”. Ось тут Бренсон по-справжньому досяг успіху: його платівки йшли нарозхват, а коли вибухнув страйк поштових службовців, він відкрив разом з товаришем магазин на одній з центральних вулиць Лондона - і нічого не заплатив за оренду. Їх пустив до себе власник шикарного взуттєвого салону: Бренсон зумів так його загіпнотизувати, що бідолаха повірив - відвідувачі милого маленького музичного магазинчика привертатимуть увагу до його товару. В перший же день до прилавка Річарда вишикувалася черга в сто метрів завдовжки, а ввечері він вийшов із-за нього з валізою грошей. А власнику магазину вдалося продати за цей час лише чотири пари взуття.

В 1971 році Бренсон відкрив свою студію звукозапису Virgin Music. Багато відомих груп та співаків, таких як Rolling Stones, Філ Коллінз, Бой Джордж, Джанет Джексон записували там свої платівки.

У 1983 році з’являються нові компанії, такі як Virgin Vision (кінопродукція), Virgin Developments (роздрібна торгівля і нерухомість, розробки по цій темі) та Virgin Games (комп’ютерні ігри). Окрім цього Virgin стає власником нічного клубу Venue. Усі ці компанії були досить маленькими і були лише невеликою частиною консорціуму Virgin, серцем якого була музика.

Але Річард Бренсон не з тих людей, які зупиняються на досягнутому. Тому він вирішив заснувати свою авіакомпанію Virgin Airlines.

Перш, ніж заснувати свою авіакомпанію, Virgin випускає фільм “1984” за однойменним романом Джорджа Оруелла. Фільм був тепло зустрінутий критиками, але це не допомогло йому у фінансовому плані. Він приніс одні лише збитки.

Щоб вижити серед конкурентів Virgin Airlines потрібно було вигідно відрізнятися від них. Для цього були зроблені ряд заходів: пасажирів бізнес-класу привозили на лімузині прямо в аеропорт, під час польоту в Virgin Airlines робили масаж пасажирам. Поступово компанія стала отримувати все нові й нові маршрути для польотів. Вже в перший рік Virgin Atlantic вийшла на самоокупність.

Туристичний бізнес.

Окрім боротьби на ринку авіаперевезень, в 80-і роки Virgin купує долю в п’ятизірковому готелі в місті Дейє (Майорка). Це стане початком готельного бізнесу компанії. В цей же час компанія Virgin Vision стане розповсюджувати фільми по всій Європі, Азії, США і Австралії. Virgin зверне увагу і на туристичний бізнес. Компанія Virgin Holidays, що спеціалізується на турах в США буде відкрита в 80-і роки. У 1987 році Virgin Records відкривається в США і Японії. На початку 90-х років з’являться Virgin Books (книги про рок-зірок) і Virgin Publishing (видавництво). Окрім цього Virgin починає трансляцію ряду супутникових телеканалів. У 1989 році подвоїться прибуток Virgin Atlantic Airways. Він складе 10 мільйонів фунтів.

Коли в середині 90-х років ситуація з Virgin Atlantic Airways нормалізується, компанія стане замислюватися про нові висоти. Річард Бренсон спалахне ідеєю створення високошвидкісної залізниці Virgin.

У 1993 році починає мовлення Virgin Radio. Вже через рік мовлення перейде на FM-діапазон. На той момент, у компанії буде більше 4 мільйонів слухачів. На додаток до радіо відкривається компанія Virgin Television. У 1994 році Річард Бренсон кидає виклик компаніям Coca - Cola і Pepsi, випускаючи свій продукт - Virgin Cola. Слід сказати, вона так і не стала користуватися особливою популярністю.

У чому ж причина успіху Virgin? В основному - це ризик, на який постійно йде засновник компанії Річард Бренсон. Але, є ще один важливий чинник - стратегія компанії. Якщо подивитися на всі успішні компанії Virgin Group, то можна побачити одну важливу деталь. Усі ці компанії не є лідерами у своїй галузі. Наприклад, на ринку авіаперевезень Великобританії є велика авіакомпанія, де всі співробітники ходять в строгих костюмах. Їй протиставляється навіжена Virgin Atlantic, яка несе з собою веселощі та клоунаду. Другий фактор- це сам Річард Бренсон. Англія, як ніяка інша країна цінує своїх героїв. А Річард Бренсон є найуспішнішим британським бізнесменом. Отже кредит довіри до Бренсона в Англії безмежний.

Цього року Річарду Бренсону виповнилося 62 роки. Окрім бізнесу він досить серйозно займається доброчинністю. Більше того, вважає, що в кінцевій стадії життя це є його основним пріоритетом. З серйозних проектів на майбутнє, варто відмітити, космічну станцію Virgin Galactic, що будується в США, яка вже найближчим часом відправлятиме усіх охочих в космос за “смішні гроші”. Залишається лише побажати Річарду Бренсону удачі в усіх його майбутніх справах.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо