Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРОФЕСІЯ: БУХГАЛТЕР

Назва професії походить від німецьких слів: “Buch” - “книга” і “halten” - “тримати”. В свідомості більшості людей бухгалтер - це людина-калькулятор, яка складає дебет та кредит, але при ближчому розгляді можна помітити, що ця професія не така проста й нудна, як здається з першого погляду.

Бум популярності професії бухгалтера припав на середину дев’яностих років. Бурхливий розвиток комерції, поява безлічі дрібних і середніх фірм викликав ажіотажний попит на цих фахівців. Зараз попит на бухгалтерів залишився таким же високим, але змінилися вимоги, які пред’являються до молодих фахівців. Якщо раніше на роботу можна було влаштуватися, маючи за спиною лише короткострокові курси, то тепер необхідною вимогою є вища освіта.

Як стати бухгалтером, які вимоги пред’являють до фахівців роботодавці, що входить в обов’язки бухгалтера, - на ці та багато інших питань ми постаралися відповісти в нашій статті.

Основні обов’язки
Залежно від того, в якій компанії чи фірмі працює бухгалтер, чи працює він у складі цілого відділу, або ж взагалі є лише один бухгалтер на всю фірму, його обов’язки відрізнятимуться. У великих компаніях робота бухгалтерії розділена на ділянки, кожна з яких займається певною діяльністю: зарплатою, перевіркою договорів, роботою з клієнтами, касою, податками та ін.
Так, наприклад, на ділянці каси, в обов’язки бухгалтера входитимуть: оформлення касових операцій по руху готівкових грошових коштів‚ ведення касової книги‚ авансові звіти‚ оформлення доручень на отримання ТМЦ.
На податковій ділянці, бухгалтер займається веденням податкового обліку‚ формуванням реєстрів податкового обліку.
На ділянці зарплати в коло обов’язків входитиме: розрахунок заробітної плати‚ розрахунок усіх податкових виплат і відрахувань до державних фондів‚ підготовка звітних документів до державних фондів за цими розрахунками‚ складання податкових декларацій по вищезгаданих податках і здача звітності.
Якщо ж бухгалтер працює в невеликій компанії, то, швидше за все, там усі ці обов’язки виконує одна людина.

Вимоги
Основними вимогами, які роботодавці пред’являють до претендентів на посаду бухгалтера, є:
• вища освіта та досвід роботи від 2-х років;
• знання програмного забезпечення 1С, Excel та ін.;
• відповідальність, уважність, математично-аналітичні здібності;
• знання іноземної мови є плюсом (воно вам знадобиться, якщо ви захочете працювати в міжнародній компанії, або в компанії, працюючій з іноземними клієнтами);
• знання юриспруденції та фінансового аналізу.

Освіта
Бухгалтерів в нашій країні готують на всіх рівнях навчання. Існують короткострокові курси, які дають мінімум знань. Для тих, хто хоче вивчити предмет детальніше, є середня спеціальна освіта - коледжі, училища. Нарешті, для отримання найгрунтовніших знань є вища освіта.
Для вже працюючих бухгалтерів, які хочуть рости в професійному плані, можна порекомендувати курси підвищення кваліфікації на базі провідних ВНЗ.

Кар’єра
Досвід і постійна практика в бухгалтерії цінуються навіть вище, ніж фундаментальні теоретичні знання, отримані у ВНЗ. Навіть мінімальний досвід в майбутньому може зіграти свою роль і допомогти влаштуватися на престижну та високооплачувану роботу.
По-перше, отримати досвід роботи бухгалтером можна ще в інституті. Після третього, четвертого та п’ятого курсів усі студенти мають можливість пройти практику - закріпити свої теоретичні знання в бухгалтеріях підприємств різного рівня та профілю. Більшість державних і багато недержавних ВНЗ місця для практики своїм студентам знаходять самі. Деякі навіть надають можливість вибрати з декількох пропозицій.
По-друге, ви можете влаштуватися помічником бухгалтера на неповний робочий день, що дозволить поєднувати роботу та навчання. На цій позиції ви виконуватимете доручення наставника і у вас буде своє невелике коло обов’язків (в основному це робота з первинною документацією). Також деякі великі компанії набирають співробітників на півставки на час “сезонної” бухгалтерської лихоманки - в кінці звітних періодів.
Так ви зможете отримати необхідний досвід в роботі з документацією і проведенням бухгалтерського обліку, що дозволить вам в майбутньому влаштуватися на посаду бухгалтера.
Стандартний кар’єрний шлях для співробітника бухгалтерії виглядає так: помічник бухгалтера, бухгалтер (на певній ділянці), старший бухгалтер, заступник головного бухгалтера, головний бухгалтер. Подальший ріст залежить від ваших бажань і можливостей : випадки, коли колишній бухгалтер стає фінансовим директором, не поодинокі.
Бухгалтери можуть працювати в різних організаціях: від банків і фінансових корпорацій, до лікарень і дитячих садів. У чому різниця? З одного боку, принцип побудови бухгалтерського обліку в усіх сферах однаковий. Не так важливо, працюєте ви на взуттєвій фабриці, в торговому представництві чи в культурному центрі. З іншого боку - в кожного напрямку своя специфіка. Особливо яскраво вона проявляється, якщо порівнювати бухгалтерський облік на державних підприємствах і в комерційних структурах. Скрізь свої нюанси. Із специфікою конкретної галузі пов’язаний і попит на бухгалтерів: одним фірмам потрібний фахівець, який попрацював на виробництві, іншим - у фінансових структурах, третім - в державних органах.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо