Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВИЩА ОСВІТА В ДАНІЇ

Вища освіта в Данії регулюється державою і переважна більшість її ВНЗ є державними. Всі ВНЗ Данії використовують Європейську систему передачі та накопичення кредитів, а після закінчення певної програми студент отримує диплом з англомовним додатком. Чимало ВНЗ мають міжнародну акредитацію своїх програм. ВНЗ Данії поділяються на три типи – університети, вищі професійні училища та коледжі.

Університетів в країні всього 11: п’ять багатопрофільних і шість вузькоспеціалізованих (машинобудування, педагогіка, фармацевтика, сільське господарство, економіка, ветеринарія). Університети зобов’язані не лише навчати студентів, але й проводити наукові дослідження. Базовий курс навчання в університеті (бакалавр) становить 3 роки, основний (магістр) – 2 роки, додатковий (доктор) – 3 роки.

Вищі професійні училища пропонують дворічні програми професійного навчання в таких галузях як бізнес та IT-технології.

Навчальні програми коледжів розраховані на 3-4 роки в галузі бізнесу, освіти та мистецтва.

Для кого безкоштовна вища освіта в Данії. Вища освіта в Данії для громадян країн ЄС, Прибалтики а також для учасників програм обміну – безкоштовна. Також право на безкоштовну освіту мають ті, у кого є вид на постійне проживання в цій країні або тимчасовий вид, який може бути переведений у постійний, та особи, в яких принаймні один з батьків є громадянином країн ЄС чи Прибалтики та працює в Данії. Студенти з інших країн, які за статусом свого громадянства мають право на безкоштовну освіту в Данії, сплачують вступний внесок, який стягується при подачі заяви на дозвіл на навчання в Данії.

Вартість навчання. Для інших категорій зарубіжних абітурієнтів навчання у Данії платне і, в порівнянні з іншими європейськими країнами, його вартість досить висока. Ціновий діапазон освітніх послуг в системі вищої освіти Данії широкий і може коливатися від 6000 до 16000 євро на рік.

Ті, кому не пощастило здобувати освіту безкоштовно, але при цьому досягли успіхів у навчанні, мають можливість отримати стипендії й гранти від ВНЗ та громадських організацій і таким чином скоротити власні витрати на навчання. В країні також функціонують спеціальні урядові стипендіальні програми для талановитої молоді.

Вимоги до іноземних абітурієнтів. Всі програми вищої освіти в Данії вимагають високого рівня володіння англійською мовою. Щоб підтвердити потрібний рівень володіння англійською треба пройти відповідне тестування – IELTS,TOEFL або Cambridge ESOL. Заявники, які є носіями англійської мови, звільняються від цієї вимоги. Іноземні студенти можуть навчатися як на англомовних програмах, так і на програмах, де викладання предметів ведеться датською мовою. Але і в першому, і в другому випадку потрібно довести потрібний рівень володіння відповідною мовою.

Майбутні студенти з інших країн можуть пройти підготовку до навчання у відповідних центрах при ВНЗ або на спеціальних курсах. Після їх завершення можна скласти спеціальний іспит Higher Preparatory Examination. Паралельно можна відвідувати курси датської мови, які для іноземців є безкоштовними.

Подача документів і зарахування. На бакалавра, якщо курс розпочинається в серпні-вересні, документи потрібно подати до 15 березня, а якщо курс розпочинається в січні-лютому (практикується окремими ВНЗ) – до 1 вересня. Бланки заяв можна отримати у ВНЗ за 2 місяці до кінця прийому документів, а також можна заповнити on-line заяву.

Зарахування до лав студентів здійснюється за квотами – окремо зараховуються ті, хто має датський атестат середньої освіти і ті, хто такого не має, але відповідає потрібним критеріям для вступу до ВНЗ Данії.

Особливості навчання. Освіта в Данії вузькоспеціалізована та спрямована на надання студенту більш практичних навичок, ніж теоретичних. Як правило, навчальні програми студентів не включають у себе предмети загального профілю, а викладачі ВНЗ паралельно за спеціальністю працюють у місцевих компаніях (серед яки чимало великих міжнародних). Це дає їм можливість передавати своїм студентам гарний досвід практичної діяльності. Також, чимало датських освітніх установ мають партнерські домовленості з місцевими компаніями та громадськими організаціями які пропонують у себе стажування, а це забезпечує студентам досвід роботи.

Навчальний тиждень студента, залежно від типу ВНЗ, в середньому складається з 10 годин аудиторної підготовки і 30 годин самопідготовки (сюди включається і проектна робота). Оцінювання роботи студента здійснюється через проведення письмових та усних іспитів.

Проживання. Залежно від фінансових можливостей студента (або його батьків, якщо вони сплачують за його навчання) для проживання можна орендувати як квартиру, так і окрему кімнату. Серед іноземних студентів поширена практика, коли вони спільно орендують квартиру.

Проживання у студентському гуртожитку (“kollegier”) є найдешевшим варіантом. Як правило, вартість проживання в ньому нижча, ніж оренда кімнати. Студенти, які живуть у студентських гуртожитках самі себе обслуговують. Отже, при такому варіанті готувати та слідкувати за порядком в кімнаті та кухні молоді доведеться власноруч. Проте, на початку, коли студент тільки-но приїхав до нової для нього країни і ще не має в ній знайомих, проживання у студентському гуртожитку можна вважати найбільш оптимальним.

Робота. Відповідно до чинного законодавства, в Данії студенти можуть працювати в навчальний період - до 15 годин на тиждень, і на повну ставку протягом трьох літніх місяців. Після завершення навчання, випускник ВНЗ для пошуку роботи може залишитися в країні ще на 6 місяців.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо