Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ДЕЯКІ ВИДИ ШАХРАЙСТВА ПРИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ

ПЛАТНЕ НАВЧАННЯ КАНДИДАТА НА РОБОЧЕ МІСЦЕ

Один з найпоширеніших способів обманути людину, яка бажає влаштуватися на роботу, полягає в наступному: кандидатові на посаду пропонують пройти навчання до підписання договору про працевлаштування.

Наприклад, вам можуть сказати, що, навіть, якщо у вас є досвід роботи, і ви справжній професіонал, все одно потрібно пройти начальні курси для того, щоб надалі не виникали проблеми з акредитацією. Це вже повинно насторожити претендента, оскільки в серйозних компаніях гроші на навчання виділяються з бюджету тих же компаній. Тому й платять роботодавці за навчання співробітників лише тоді, коли вже вирішені всі кадрові питання.

Є й інший різновид цього способу, який успішно використовують шахраї. Претендентів відразу запрошують на платні курси й гарантують працевлаштування. Після того, як претенденти закінчують курси, їх приймають на роботу в компанію на випробувальний термін, наприклад, на тиждень. Причому на одне місце беруть не одну людину, а, наприклад, десять, обіцяючи залишити найкращого. Але через деякий час їх звільняють, так нікого і не взявши на роботу.

ПЛАТНЕ МЕДИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ ПРЯМО В ОФІСІ РОБОТОДАВЦЯ

Щоб влаштуватися на певну роботу, треба пройти медкомісію, оформити медичну книжку або ж принести довідки про здоров’я. Але це стосується не всіх сфер діяльності. Звичайно, якщо ви хочете влаштуватися на роботу в дитячий садок, заклад харчування чи продуктовий магазин, то медична книжка, звичайно, потрібна. Але, якщо від вас вимагають пройти платне медичне обстеження, щоб влаштуватися менеджером, то це більше схоже на аферу.

Як може звучати подібна пропозиція? “Липовий” керівник повідомить, що кожен співробітник прямо в офісі повинен проходити платне медичне обстеження. При цьому уточнюється, що це недорого. Але, цілком імовірно, що після того, як ви пройдете платну медкомісію та прийдете в офіс через декілька днів, то навряд чи знайдете там не лише начальство, але й сам офіс. Отже, не забувайте, що вимога проходження платного медогляду є незаконною.

Є й інший сценарій - вам запропонують пройти медкомісію в поліклініці, а не за місцем розташування підприємства. Прийшовши в районну поліклініку, ви можете дізнатися, що невропатолог, наприклад, у відпустці, а без його підпису вам довідку чи медичну книжку не видадуть. Як тільки ви почнете міркувати, як розв’язати дану проблему, вам запропонують за певну суму все швиденько організувати. Ви платите, отримуєте санітарну книжку, але на роботу вас все одно не беруть, кажуть, що вакансія закрита.

ОБМАН ПРИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ ЮРИСТІВ І БУХГАЛТЕРІВ

Продовжуючи тему, хочеться відмітити, що якщо ви бухгалтер, економіст, юрист або фахівець з аудиту - ви в зоні ризику. Хороші бухгалтери чи юристи потрібні багатьом компаніям. Але будьте напоготові, якщо вам запропонують в якості перевірки професійних якостей зробити складний звіт з фактичними даними, підготувати серйозний юридичний документ або скласти бізнес-план розвитку компанії.

Як правило, після того, як ви надасте результати своєї праці, вам пообіцяють зателефонувати пізніше. І на цьому ваша кар’єра в даній компанії закінчиться. Ви виконали разову роботу чи зробили послугу, але безкоштовно.

Крім того, дуже ризикують фахівці без досвіду роботи, яких беруть лише для того, щоб потім «підставити». Наприклад, напередодні перевірки деякі компанії приймають на місце бухгалтера вчорашнього випускника економічного факультету, якому потім доведеться особисто звітувати про діяльність фірми. Причому, звільнити його можуть відразу після того, як перевірка закінчиться. І добре, якщо справа завершиться лише звільненням, а не чимось гіршим.

ЧИМ МОЖЕ ОБЕРНУТИСЯ НЕЗАКОННЕ ВИЛУЧЕННЯ ДОКУМЕНТІВ?

Іноді роботодавці можуть попросити залишити оригінали документів, нібито необхідні для оформлення претендента на роботу. В деяких випадках їх вимагають вже після оформлення на роботу. Якщо є сумнів у необхідності передачі документів, краще розпрощатися з компанією, оскільки часто за вилученням паспорта слідує шантаж.

В деяких випадках шахраям не потрібні навіть оригінали. Вони розміщують десятки вакансій на різних сайтах, вказують правдоподібні назви фірм з однією метою - отримати копію паспорта чергової жертви. Чим вони обґрунтовують прохання надати копію документів? Наприклад, тим, що “буде проведена їх перевірка особистою службою безпеки”.

Пам'ятайте, що перевіряти претендента служба безпеки будь-якої компанії має право лише тоді, коли претендент на посаду дасть на це свою згоду.

Навіщо шахраям копія паспорта? Наприклад, вони можуть взяти кредит. Парадоксально, але в нашій країні ще можна іноді отримати кредит, причому, навіть, на досить велику суму, пред’явивши лише копію паспорта та ідентифікаційного коду.

Відсканована копія паспорта може використовуватися як матеріал для виготовлення підробних документів. Також копії паспортів використовуються для реєстрації компаній-одноденок.

ЧОГО МОЖНА ЧЕКАТИ ВІД ВИПРОБУВАЛЬНОГО ТЕРМІНУ?

Робота з випробувальним терміном без оформлення трудової книжки є найпоширенішим порушенням прав претендентів при працевлаштуванні. Звичайно, багатьом фірмам вигідно експлуатувати людину безкоштовно. Людина, яка працює на випробувальному терміні, не оформлена офіційно, отже, гроші їй можна не виплачувати. Звичайно, довго безкоштовно працювати ніхто не буде і, через деякий час, працівник або “звільняється” сам, або йому повідомляють, що він не підходить на посаду.

Таким прийомом часто користуються компанії, чиє завдання - залучити велику кількість клієнтів (наприклад: туристичні фірми). Вакансії менеджерів з пошуку клієнтів або з продажу путівок або по роботі з клієнтами не закриваються ніколи. Компанія набирає величезний штат. Обіцяються золоті гори, але після того, як майбутній співробітник пройде випробувальний термін, під час якого зарплата - це лише відсоток від угоди. Ставлять завдання залучити, наприклад, не менше десяти клієнтів. Якщо завдання не виконане, співробітника звільняють. Виконати умову випробувального терміну не вдається практично нікому. Більшість найнятого персоналу не встигає укласти жодної угоди, але є й ті, кому повезло більше, і вони залучили менше 10 клієнтів. В результаті на роботу не беруть нікого. Але люди працювали і принесли компанії чималий прибуток.

Як захистити себе від такого шахрайства при працевлаштуванні? Потрібно дізнатися, чи буде складений наказ про прийняття на роботу, в якому будуть вказані умови випробувального терміну, які влаштовують обидві сторони. Якщо таких умов в наказі немає - це означає, що людина прийнята на роботу без випробувального терміну. Якщо ж наказу взагалі немає, то добре подумайте, перш, ніж погоджуватися на таку роботу.

ЧИ ВАРТО ПЛАТИТИ ЗА ТОВАР ЧИ ПОСЛУГУ ПРИ ВЛАШТУВАННІ НА РОБОТУ?

Можливо, ви знайшли місце роботи, яке вас влаштовує, співбесіда пройшла успішно. А через декілька днів вас знову запрошують у фірму. І тут ви дізнаєтеся, що вас обов’язково працевлаштують, але для цього треба придбати в них якийсь товар або оплатити послугу.

Наприклад, якщо ви влаштовуєтеся менеджером у банк, вам рекомендують оформити кредитну картку, якщо ви прийшли влаштовуватися в страхову компанію - вам пропонують обов’язково застрахувати всю свою сім’ю і т.п.

Зазвичай претендент засумнівається, але раз йому доведеться тут працювати, то чом би й ні? І людина купує товар. Але далі про працевлаштування вже ніхто не говорить.

Звичайно, свого клієнта за двері ніхто не виставить. Але йому запропонують вже інші умови співпраці. Наприклад, зарплату у вигляді відсотків від продажу, інший оклад, роботу без офіційного оформлення із зарплатою в конверті та випробувальним терміном. Часто ці умови рано чи пізно, але примушують відмовитися від роботи в компанії.

Як же захистити себе від шахраїв? Перш, ніж влаштуватися куди-небудь на роботу постарайтеся знайти всю інформацію про компанію, яка вас цікавить, почитати відгуки про неї, її проекти і діяльність, якщо є можливість поспілкуйтеся з людьми працюючими там, - і, зрозуміло, не бійтеся ставити на співбесіді прямі запитання. Ніколи не віддавайте свої гроші потенційному роботодавцеві. Фірма наймає вас, і вона повинна платити вам гроші, а не ви їй.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо