Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЧУДЕСА НАУКИ: ІСТОРІЯ DUPONT

Сьогоднішня наша розповідь буде присвячена одній з найбільших хімічних компаній у світі, що веде свою історію ще з часів Наполеона. Ми поговоримо про сімейне підприємство DuPont,яке винайшло безліч революційних матеріалів, таких, як кевлар (з нього виготовляють бронежилети), тефлон, целофан, нейлон, лайкра та багато інших. Втім, спочатку в DuPont навіть не збиралися займатися революційними відкриттями в області хімії - історія компанії починається з простого порохового заводу.

В 1771 році на світ з’явився Елевтер Іриней Дюпон де Немур. Хлопчик виявився справжнім генієм і вже в 14 років написав наукову роботу. Вона була присвячена виробництву пороху. Елевтер здобував хорошу освіту, проводячи свої численні експерименти разом із знаменним хіміком тих часів - Антуаном Лавуаз'є. Потрібно відзначити, що сім’я Дюпонів ніколи не бідувала. В батьків були гроші на те, щоб дати Елевтеру можливість займатися навчанням. Його батько - П’єр - володів своїм невеликим видавничим бізнесом. І заробляв на цьому непогані гроші, поки син проводив свій час в Національній пороховій асоціації.

Коли Елевтеру виповнилося 22 роки, він припинив свої заняття хімією, щоб допомогти батькові в бізнесі. А далі у Франції виникла непроста політична обстановка. Дюпонам довелося виїхати з країни. Вони вирушили в США, де й розпочали свій бізнес. Їх перша фабрика була відкрита через 2 роки після того, як вони приїхали в Америку. Так, в 1802 році була заснована компанія DuPont.

Отже, в штаті Делавер, недалеко від міста Уілмінгтон з’явилася перша порохова фабрика сім’ї Дюпон. Назва компанії, до речі, була не DuPont - вона була дещо довшою та звучала як E.I. Du Pont de Nemours. Але вимовляти такий варіант, м’яко кажучи, було не дуже зручно, а тому немає нічого дивного в тому, що в світі дітище французької сім’ї стало відоме як DuPont.

Фабрика Дюпонів розташовувалася недалеко від річки, що з одного боку було добре, оскільки дозволяло використовувати дешеву електрику, але з іншого це створювало для компанії додаткові проблеми. Вся річ у тому, що часті потопи зупиняли на якийсь час діяльність фабрики. І це відбувалося регулярно. Втім, на пороховій фабриці були проблеми й серйозніші. Відбувалися постійні вибухи, що призводили до травм людей. Але така була специфіка бізнесу.

Не можна сказати, що бізнес Дюпонів йшов гладко. Проблеми з партнерами та фінансами були нормою. Проте, це не заважало розвиватися компанії. Вже тоді Елевтер Дюпон відзначився як відмінний керівник. Він дійсно піклувався про своїх співробітників, що було не дуже звично для того часу. Правда, на цей рахунок є й інша думка. Все-таки, пороховий бізнес був занадто небезпечним. У Дюпона просто не було вибору, коли він вирішив тримати в штаті медперсонал. Адже вибухи тут були «нормою». А це майже завжди спричиняло за собою травми на виробництві.

Важливою подією для компанії стало її призначення в 1820 році офіційним постачальником пороху для уряду США. Історія бізнесу знає немало прикладів, коли урядові замовлення допомагали компаніям піднятися. В даному випадку ми бачимо якраз таку ситуацію. Той факт, що Дюпонам вдалося стати постачальниками пороху для уряду США, дозволив компанії отримати величезну кількість нових замовлень.

Наступний важливий крок в історії дітища сім’ї Дюпон був зроблений в 1857 році, коли компанією керував вже Ламмот Дюпон. Він запатентував новий вид пороху, який дістав назву вибухового. Цей продукт став дуже популярним на ринку і дозволив DuPont зміцнити свої позиції в Америці. Тепер ні в кого не залишалося сумнівів, що компанія є одним з найбільших виробників пороху в країні.

Ламмот Дюпон загинув прямо на роботі. Під час одного з вибухів на фабриці він опинився не в тому місці й не в той час. Разом з Ламмотом почала занепадати й порохова компанія. Стало зрозуміло, що майбутнє DuPont буде пов’язане зовсім не з військовими замовленнями. Втім, до цього поки що було далеко. Вся річ у тому, що вже скоро на ринку з’явиться динаміт, і DuРont стане одним з найбільших виробників цього вибухового матеріалу. Та й Перша світова війна не дозволила компанії так швидко перейти на виробництво мирної продукції.

В 1902 році помер президент компанії DuPont Євген Дюпон. Компанію викупили три члени сім’ї Дюпонів: Томас Колмен, П’єр Семюель і Альфред Дюпон. Тут потрібно відмітити, що П’єр і Томас були двоюрідними братами Альфреда. Таким чином, DuPont стала компанією, яка належала повністю одній сім’ї.

Власне, зміна власників і привела до того, що в компанії почали замислюватися про зміну курсу. На початку XX століття недалеко від першої фабрики Дюпонів з’явився перший дослідницький центр компанії. Це був важливий момент для DuPont. Сьогодні такі дослідницькі центри є візитною карткою компанії. Вони винайшли величезну кількість революційних матеріалів, без яких ми просто не можемо собі уявити сьогоднішнє життя.

В 1912 році все виробництво вибухових речовин ведеться в окремих компаніях, які були створені після того, як до DuPont пред’явили претензії антимонопольні відомства. Це й стало початком переходу компанії в русло мирного виробництва. Тепер DuPont став виробником матеріалів, які змінюватимуть життя людства.

Ближче до 1920-х років DuPont починає активно рекламуватися. При цьому мета рекламної кампанії була досить проста, але в той же час складна в досягненні - треба було показати громадськості, що тепер у компанії з’явилися інші пріоритети. Більше вона не орієнтуватиметься на військові потреби. Рекламна кампанія пройшла досить успішно. Принаймні, люди звернули увагу на зміну напрямку розвитку DuPont. А це добрий результат.

У 1923 році роботи дослідників DuPont дали свої перші значні результати. Саме цього року компанія представила світу целофан. Мабуть, сьогодні важко уявити собі, що колись цієї вологонепроникної плівки взагалі не було. Особливо, враховуючи, як часто ми стикаємося з целофановими пакетами. Пройшло трохи більше 10 років і з надр дослідницьких лабораторій вийшов ще один визначний продукт - нейлон. Після цього почався справжній бум на нейлонові панчохи.

Взагалі, в той час DuPont зробила дуже правильний крок у бік науки. Компанія наймала кращих в країні хіміків, пропонуючи їм умови набагато привабливіші, ніж могли собі дозволити типові дослідницькі університети. Крім того, кожен співробітник в DuPont мав певну свободу. А це дуже важливо, коли йдеться про наукових співробітників.

У 1938 році DuPont порадувала світ ще одним важливим матеріалом - тефлоном. Сьогодні всі ми знаємо про тефлонові сковорідки. До кожної з них доклала свою руку компанія DuPont. Саме в DuPont створили лайкру та кевлар. Останній є тим матеріалом, з якого виготовляються бронежилети. Взагалі, якщо перерахувати всі матеріали, створені в XX столітті в дослідницьких лабораторіях цієї компанії, то доведеться написати величезну статтю.

Відкриття DuPont здійснювала регулярно. Цьому сприяла унікальна атмосфера в компанії, що так приваблювала науковців з усього світу в цю компанію. Нарешті, у DuPont створився досить позитивний імідж в очах громадськості. Хоча це й хімічна компанія. Всім відомо, що в компанії ретельно стежать за станом довкілля та намагаються робити нешкідливу продукцію.

На сьогодні DuPont є відкритим акціонерним товариством. Компанія публічна - її акції продаються на американській фондовій біржі. В компанії DuPont налічується близько 60 тисяч чоловік. Дохід компанії в 2011 році склав приблизно 38 мільярдів доларів. Головою ради директорів в компанії сьогодні є Чарльз Холідей. Елен Кулмен є президентом і головним виконавчим директором компанії. На протязі 17 років DuPont є активним спонсором перегонів Nascar. А слоганом компанії є “The miracles of science”, що означає “чудеса науки”. В Україні DuPont має своє представництво.

Що ж, ми дійсно побачили багато справжніх чудес науки у виконанні DuPont за її багаторічну історію. І можна не сумніватися, що DuPont ще представить світу ще багато своїх унікальних технологій.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо