Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ФАХІВЕЦЬ З АГРОІНЖЕНІРИНГУ

Чи багато ви знаєте справді дефіцитних професій? Сьогодні фахівця в галузі агроінженіринга, як кажуть, вдень з вогнем не знайдеш. Тим часом, попит на спеціальності, пов’язані з високотехнологічним сільськогосподарським виробництвом, росте рік від року.

Що таке агроінженіринг? На Заході цей напрямок існує вже багато років, а в нас ледь переступив десятилітній рубіж, і всі ці роки розвивався досить непомітно, практично не використовуючи вітчизняні кадрові ресурси. Агроінженіринг займається прорахунком, оцінкою і керуванням сільськогосподарськими проектами. На ринку праці попит на фахівців з агроінженірингу з’явився не більше двох років тому.

Всього кілька років назад сільське господарство вважалося найбіднішим і безперспективним сектором вітчизняної економіки. На того, хто вкладав гроші “у землю”, дивилися як на Буратіно, що закопує золото на Полі чудес у Країні дурнів. Однак успішні приклади деяких компаній, що ризикнули створити сучасний агрохолдинг, довели зворотнє.

Компанія, що інвестує гроші в сільське господарство, може мати власний відділ агроінженіринга або користуватися послугами сторонніх фірм, що виконують конкретний проект "під ключ". На нашому ринку все починалося саме з таких фірм. Компанії, що купували або будували переробні заводи, стикнулися з низькою якістю і катастрофічною нестачею сировини, і просто змушені були здійснювати комплексні проекти - від обробки землі і вирощування сільськогосподарських культур до реалізації кінцевих продуктів. Спочатку для здійснення подібних проектів запрошували спеціалізовані фірми. Багато проектів організовувалися за принципом тендера, у тому числі за участю міжнародних фінансових інститутів, таких як Всесвітній банк реконструкції і розвитку.

В міру збільшення капіталовкладень у сільське господарство фірми почали створювати і власні відділи агроінженіринга, керували якими, як правило, західні фахівці. Сьогодні в переважній більшості компаній вітчизняні фахівці змінили західних. З огляду на наші масштаби, агроінженіринг повинен був би стати однією з найбільш масових і запитуваних спеціальностей на ринку праці. Однак…

Знайти готових фахівців важко. Доводиться брати людей з більш-менш підходящою базовою освітою і навчати їх вже в процесі роботи. Попит у цій галузі вже зараз помітно випереджає пропозицію. А згодом він буде тільки рости, особливо в регіонах.

Оскільки агроінженіринг - це не професія, а напрямок діяльності, то і фахівці потрібні дуже різні. Потрібні технологи, агрономи, машинобудівники, економісти, менеджери, одним словом, люди тих же професій, що й у будь-якому іншому промисловому виробництві. Але! І ось отут виникає головна проблема. Усі ці люди повинні володіти сільськогосподарською тематикою і знати як мінімум одну іноземну мову. Як показує практика великих агроінженірингових фірм, таких фахівців знайти вкрай складно.

Люди, що мають гарну базову освіту в галузі машинобудування, ще зустрічаються, причому на слабке уявлення про сільськогосподарське виробництво роботодавці спочатку дивляться крізь пальці. Те ж саме можна сказати і про економістів. Але ось з технологами, агрономами і, тим більше, менеджерами, здатними керувати сільгосп-проектами, повний провал. Практично всі працюючі сьогодні в цій сфері технологи і менеджери прийшли із суміжних галузей. Але цей потік не такий великий, навіть при тому, що рівень зарплат тут сьогодні набагато вищий, ніж у багатьох інших галузях. Багатьох лякає необхідність виїзду в тривалі відрядження, а в деяких випадках навіть проживання в регіоні.

Одна з ключових проблем агроінженіринга - відсутність якісної профільної освіти. З одного боку, раніше існувала ціла мережа сільськогосподарських інститутів і технікумів, багато з яких продовжують функціонувати і донині. Але випускники практично всіх сільськогосподарських інститутів часто не підходять для роботи в сучасних умовах. Вчать, в основному, по старих підручниках, де немає навіть згадки про нові технології.

По закінченні інституту цих людей потрібно всьому вчити заново. Необхідна серйозна перебудова освітніх програм, причому негайна, щоб уже наступний випуск відповідав запитам ринку. Сучасні фахівці повинні володіти іноземною мовою, західними технологіями і нашими сучасними розробками у всіх сферах сільського господарства.

Ще одна проблема: спеціальності, пов’язані із сільськогосподарським виробництвом, вважаються в нас у країні не престижними. Одержують їх, в основному, люди з малозабезпечених родин, що не виявляють інтересу до цієї сфери діяльності. А ось у Європі вищі сільськогосподарські школи - одні з найкращих і дорогих навчальних закладів. Молодь з великих міст прагне одержати таку освіту і знайти роботу в агропромисловій галузі. Фахівці в області агроінженіринга цінуються поряд з банківськими службовцями або юристами.

У нас же складається парадоксальна ситуація. Навіть ті, хто прийшов вчитися в сільськогосподарський вуз, не хочуть працювати в сільському господарстві, їхати з міст у село.

Зрозуміти небажання переїжджати з великих міст у сільськогосподарські регіони можна. Інфраструктура на місцях помітно відрізняється від столичної, і, навіть маючи гроші, не просто забезпечити собі і своїй родині комфортне існування. Деякі фахівці воліють працювати вахтовим методом, проводячи в регіоні кілька місяців, але залишаючись при цьому жителем міста.

Є надія, що з масовим припливом капіталів в агропромислову сферу становище зміниться, і робота в сільському господарстві стане цікавою для нового покоління фахівців.

Робота на місцях - це колосальний досвід, якого ніколи не одержиш, сидячи на одному місці. А можливість повернутися в місто завжди залишається. Тільки вже на якісно новому рівні: не молодим фахівцем, а серйозним профі.

Великі іноземні і вітчизняні промислові групи останнім часом всерйоз зацікавилися сільським господарством: орендою землі, розвитком тваринництва, виробництвом і переробкою. В агропромисловий сектор готові вкладати великі гроші. Але розраховувати на високі прибутки можна тільки в тому випадку, коли сільське господарство стане високотехнологічною галуззю. І не останнє місце в перебудові сільського господарства приділяється фахівцям з агроінженірингу.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо