Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

GILLETTE

Історія цієї компанії показова, оскільки саме вона винайшла змінні бритвені леза, а також створила індустрію одноразових товарів. Це не рахуючи того, що засновник компанії Кінг Кемп Жиллетт показав світу таку бізнес-модель, як «наживка та гачок». Він продавав бритви за меншу суму, ніж їх собівартість, а заробляв на продажу змінних лез. Сьогодні ця модель використовується багатьма компаніями. Наприклад, Sony продає свою приставку Play Station нижче за собівартість, а заробляє вже на продажі ліцензійних ігор. Приблизно таким же чином організований бізнес більшості виробників принтерів. Коли компанії заробляють на продажі картриджів з фарбою.

Кінг Кемп Жиллетт народився 5 січня 1855 в маленькому провінційному містечку в штаті Вісконсін. Його батько був власником невеликого магазинчика, де продавалися різні побутові дрібнички. Бізнес приносив непогані гроші, а тому він вирішив переїхати з сім’єю у велике місто – Чикаго, де заснував невелику компанію, яка займалася обслуговуванням і ремонтом швейних машинок. Прибутки компанії були непогані, аж до 1871 року, коли відбулася грандіозна пожежа в Чикаго, яка знищила безліч будинків, в тому числі й робоче приміщення Жиллетта-старшого.

Говорять, що після цього він почав працювати комівояжером. Деякі історики вважають, що майбутнє Жиллетта було набагато гіршим. Він став пияком і покинув роботу. Сьогодні дуже складно сказати, як йшли справи насправді, але обидві версії цілком реалістичні, оскільки Кінг Кемп Жиллетт вже з 16 років працював комівояжером. Можливо, що його узяв до себе на роботу батько. А можливо він так рано пішов працювати через те, що доводилося годувати сім’ю.

Першою роботою Кінга стала посада комівояжера в компанії з продажу різних побутових дрібничок. Тут він почав вчитися продавати. Крім того, молода людина перейняла від батька пристрасть до винахідництва. З дитинства Жиллетт бачив, як батько щось майстрував. Але Кінг Кемп прагнув створити щось своє. При цьому він хотів, щоб це стало його основною діяльністю. На жаль, іноді мрії збуваються не так швидко, як би хотілося. Пройшло більше 30 років, поки Жиллетт створив свій перший серйозний винахід, який приніс йому мільйонні доходи.

Але не варто думати, що за 30 років Кінг Кемп не створив нічого. Він постійно винаходив щось нове. Проблема полягала в тому, що йому просто не вистачало часу займатися просуванням своїх продуктів, а тому він часто продавав права на них іншим компаніям. Виходило, що Жиллетт займався одночасно і продажами, працюючи комівояжером, і розробкою продукції у вільний час.

До ідеї бритвеного станка Кінга підштовхнув його начальник, винахідник штопора та латунної кришки з внутрішньою пробковою прокладкою, Уїльям Пейнтер, який очолював компанію Crown Cork & Seal. Він дав цінну пораду Кінгу, суть якої зводилася до того, що той повинен подумати над тим, без чого не може обходитися людина, і зробити яку-небудь масову річ, яка швидко ввійде до життя будь-якого американця.

Влітку 1895 року до Кінга Кемпа Жиллетта абсолютно випадково прийшла його знаменита ідея. Одного ранку він підійшов до дзеркала голитися, і в цей момент помітив, що затупилось лезо його бритви. В цей момент Жиллет подумав, що можна полегшити життя більшості чоловіків на землі. Він придумав бритвений станок, в якому затискається лезо, яке можна викидати після того, як воно стало тупим.

Він хотів використовувати в своїх станках тонкі дешеві леза, які можна буде без зусиль замінювати. Крім того, сам станок він мав намір зробити простим і дешевим, на відміну від дорогих бритвених інструментів того часу.

Кінг винайшов абсолютну нову ручку Т-подібної форми для бритвеного станка. Це була звичайна дешева ручка, яка відрізнялася від існуючих у той час. Тоді ручки були ручною роботою, з різьбленням або ще якимись прикрасами. Бритвений станок був дорогим і абсолютно непрактичним.

Власне, перша проблема, яка спіткала винахідника – це відсутність необхідної сталі, яка була б одночасно і міцною, й тонкою. Треба сказати, що в цілому пошуки постачальника сталі зайняли у винахідника приблизно 6 років. В 1901 році Жиллетт зустрів винахідника Уїльяма Нікерсона, який володів необхідною технологією. Робота розпочалася. Т-подібний станок був запатентований. Сталь, розроблена Нікерсоном теж. І вже в 1902 році Жиллетт створив компанію American Safety Razor Company. Через рік після заснування компанія змінила свою назву. Тепер вона стала називатися Gillette Safety Razor Company.

В 1903 році бритви Gillette вже виготовлялися серійно. Продажі були незначними. Але в 1904 році відбувся ривок, якого так довго чекав Кінг Кемп – компанія Gillette продала більше 100 тисяч бритвених станків. Америка почала звикати до нового гоління. І звикала вона дуже швидко, оскільки вже через 5 років компанія заробила 13 мільйонів доларів.

Треба сказати, що на початковому етапі в молодого підприємства практично не було гідних конкурентів. Вся річ у тому, що патент на свої розробки Gillette не продавала нікому. Не пройшло й кілька років, як Gillette почала експансію до Європи, де компанія створила цілу дистриб’юторську мережу.

Поза сумнівом, одним з найважливіших факторів успіху компанії стало право на постачання бритвених станків солдатам, які брали участь в Першій світовій війні. Армія вибрала Gillette по тій простій причині, що їх станки дозволяли голитися набагато швидше, ніж будь-які інші.

Активна реклама та інноваційний продукт зробили свою справу. Бритвені станки Gillette заповнювали світ, який оцінив перевагу одноразових продуктів.

Якось Кінг Кемп сказав: «Я не знаю іншого такого ж товару повсякденного індивідуального попиту, як наша безпечна бритва. В своїх подорожах я зустрічав її скрізь – від рибальського селища на півночі Норвегії до пустелі Сахара». Що ж, це був тільки початок, оскільки бритви Gillette в наступні 50 років захопили весь світ.

Кінг Кемп Жиллетт назавжди змінив світ гоління, створивши найбільшу компанію в цій галузі. Сьогодні Gillette володіє сотнями торгових марок, куплених і розроблених компанією за всю свою історію, і є одним з підрозділів гіганта Procter&Gamble.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо