Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ГЕДЕОН РІХТЕР: НЕВІДОМІ ФАКТИ

Гедеон Ріхтер - видатний фармацевт, засновник компанії “Gedeon Richter”, бізнесмен і новатор, чий талант, а також унікальна духовна та інтелектуальна спадщина до теперішнього часу є основою для гордості й прикладом наслідування для багатьох угорських бізнесменів. Всі ми чули про створену ним компанію, і, мабуть, неодноразово користувалися її ліками, але нам практично нічого не відомо про долю людини, чиє ім’я вона носить.

23 вересня 1872 року в невеликому селі Ечед, біля містечка Дьєндьєш в Ав-стро-Угорській імперії, народився Гедеон Ріхтер. Сім’я була дуже заможною. Незабаром після народження Гедеона його мати померла, а через рік помер і його батько. Гедеон і його два старші брати були відправлені в Дьєндьєш до родичів матері.

Закінчивши освіту в престижній гімназії, Гедеон Ріхтер поступає та закінчує Коложварський університет, отримавши в 1893 році диплом учня аптекаря. Згідно із записами в дипломі, Ріхтер з 15 років провів май же 3 роки учнем в аптеці “Nandor Mersits’s” в Дьєндьєші. Ймовірно, саме рання смерть батьків від хвороб змусила юного Гедеона за мислитися про важливість ліків, які допомогли б боротися з багатьма захворювання ми. Закінчивши один університет, Ріхтер тут же поступив в інший в Будапешті, де протягом року вчився на факультеті природничих наук, а потім ще рік на факультеті медицини. Закінчивши навчання в 1895 році, він отримав диплом фармацевта, що дозволяв йому відкрити власну аптеку. Гедеон Ріхтер протягом наступних двох років працював помічником фармацевта в містах Сольнок, а потім Мишкольц.

Допитливий розум молодого Ріхтера змусив його через два роки (в 1897 році) здійснити поїздку по Західній Євро-пі, щоб перейняти досвід роботи європейських аптек і вивчити, як працюють великі фармацевтичні виробництва. В проміжку між поїздками він працював в аптеках в Берегово та Старий Смаковец. Завдяки своїм подорожам Гедеон Ріхтер дізнався про абсолютно нові препарати, які, як здавалося тоді, зможуть вилікувати будь-які захворювання. Цьому новому напряму Гедеон Ріхтер і присвятив частину свого життя.

Свої фінансові можливості, освіту й досвід Гедеон використовував в створенні власного бізнесу. В 1901 році він придбав аптеку “Шаш” (“Орел”), що знаходилася в Будапешті. До речі, ця аптека діє і в наш час. Там він створив лабораторію, в якій розробляв різні ліки, в тому числі й такі, що містили гормони, виділені з органів тварин. На той момент це було новаторською справою для Угорщини.

1902 рік став особливим етапом в житті Гедеона Ріхтера. Досягнувши 30-річчя, він прийняв два найважливіші рішення в своєму житті. Перше з них - створення на основі аптеки “Шаш” промислової компанії під власним ім’ям. Друге рішення стосувалося його особистого життя – він одружився. Його обраницею стала Ганна Вінклер, єдина дочка Берната Вінклера, багатого єврейського виробника деревини. Члени сім’ї Вінклер пізніше стануть повноправними учасниками фармацевтичного підприємства Ріхтера, увійшовши до складу акціонерів і ради директорів. А Гедеон і Ганна будуть разом до самої смерті, і в радості, і в горі. Через рік, в 1903 році в їх сім’ї народився син Ласло Ріхтер.

У 1907 році в Будапешті, в районі Кобаньє був побудований перший завод “Gedeon Richter”, який, крім препаратів біологічного походження, виготовляв ліки на рослинній, а пізніше і на синтетичній основі. В 1911 році тут було розпочато виробництво оригінальних препаратів - Гіперол, Кальмопірін, Тоноген. І все було б добре, коли б не Перша світова війна та революція 1917 року в Росії, що спричинила за собою зміни в політичному устрої інших країн. Так, в результаті комуністичних і націоналістичних повстань перестала існувати Австрійська монархія, і на її території утворилися окремі держави, в тому числі й Угорська Радянська Республіка. Уряд нової країни експропріював багато компаній, на чолі яких призначалися комісари. Відмовляючись від співпраці, Гедеон Ріхтер піддавався різним репресіям, був звинувачений в контрреволюційній діяльності і, щоб уникнути революційного трибуналу, змушений був переховуватися протягом декількох місяців в місті Сегеді. Після падіння радянського режиму, що проіснував в Угорщині лише 133 дні, в країні встановилася нова влада на чолі з Миклошем Хорті, регентом Угорського королівства. Завдяки зміні влади Гедеон Ріхтер повернувся на своє колишнє місце керівника компанії.

В 1927 році Гедеону Ріхтеру виповнилося 55 років, в цей же час вийшла ювілейна публікація, яка включала дані про прибуток компанії за останні 25 років. Через два роки, в 1929 році, Міклош Хорті нагородив Гедеона Ріхтера званням королівського радника, що стало величезним досягненням в умовах жорсткої ієрархії угорської консервативної християнської еліти. До 1930 року в “Gedeon Richter” з’явилося близько 10 дочірніх компаній, в тому числі у Великобританії, Мексиці, Італії, а також в Сан-Паулу, Загребі та Варшаві. Компанія до цього моменту стала одним з найважливіших зовнішньоторговельних підприємств країни. Син Гедеона Ріхтера, Ласло, отримав докторську ступінь з хімії в Цюріху, а в 1932 році одружився з дочкою відомого хірурга Ілоною Лобмайєр. Згодом в них народилися дві дочки.

Проте, менш, ніж через 10 років, в 1938 році, політична ситуація в Угорщині кардинально змінилася, минулий оптимізм угорських євреїв виявився ілюзією: починаючи з цього моменту режим Хорті почав здійснювати антисемітську політику, прийнявши “Перший єврейський закон”, що встановлював квоту на максимальну частку єврейського населення в трудовій зайнятості в розмірі 20%. Хмари ксенофобії і націоналізму згущувалися не лише над Угорщиною, але й над сім’єю Ріхтерів: Гедеон Ріхтер був настільки стурбований своєю безпекою, що не виходив з дому без супроводу.

Антисемітська політика режиму Хорті й трагічні події Другої світової війни стали перешкодою на шляху бізнесу та успішної кар’єри Гедеона Ріхтера. Єврейського походження засновника “Gedeon Richter” виявилося достатньо для того, щоб усунути його від справ, забути його заслуги перед батьківщиною і суспільством. При цьому в долю компанії втрутилася не лише Друга світова війна, що розпочалася в 1939 році, але й політика, яка поклала край спокійному життю сім’ї Ріхтерів.

1944 рік почався для Гедеона Ріхтера непогано: на початку березня уряд пішов на те, щоб дозволити йому служити в якості консультанта по управлінню компанією. Під приводом необхідності вирішення питань з експортом Гедеону Ріхтеру вдалося вислати з Угорщини свого сина лише за декілька днів до того, як 19 березня 1944 року фашистські війська зайняли Будапешт. Влітку того ж року можливість виїхати з країни з’явилася і в самого Гедеона Ріхтера. Йому вдалося отримати охоронний лист Червоного Хреста, що дозволяв йому поїхати в Швейцарію. Проте, він так і не зміг виїхати з Угорщини, що перейшла до Ференца Салаши та його нацистської партії “Схрещені стріли». Гедеон Ріхтер мав дипломатичний імунітет, який раніше дозволяв йому уникати не лише етнічних чищень, але й обмежень, що накладаються антисемітськими законами на заняття підприємництвом. Тому він ніяк не міг припустити, що це не спрацює у випадку з новою владою. Спроби Ласло Ріхтера та Іштвана Вінклера, двоюрідного брата Ганни Ріхтер, допомогти виїхати йому з країни виявилися марними.

Останні декілька днів до трагічних подій Гедеон Ріхтер і його дружина деякий час переховувалися в родичів. Проте, з кінця грудня члени “Схрещених стріл” все менше й менше зважали на дипломатичний імунітет. Хаос, грабежі, акти насильства, страти й репресії в Будапешті - все це стало звичайним явищем того часу. Не обминули вони і Ріхтерів. В один з грудневих днів під приводом перевірки в них були вилучені документи та цінні речі, а вранці наступного дня всіх затриманих в супроводі озброєної охорони, вишикували в декілька шеренг та повели в бік Дунаю. Коли вони підійшли до річки, групу чоловіків, приблизно 50 чоловік, відвели в бік набережної та розстріляли, після чого їх тіла скинули в річку. Серед них виявився і 72-річний Гедеон Ріхтер. Його дружині вдалося пережити операцію “Схрещених стріл” і Другу світову війну.

В наші дні компанія “Гедеон Ріхтер” творчо продовжує справу видатного угорського фармацевта, розвиваючи його ідею: запорука успіху - широкий асортимент високоякісних препаратів за ціною, доступною всім, хто має в них потребу. Ефективність, надійність і безпека препаратів “Гедеон Ріхтер” цінуються дуже високо у всьому світі. Компанія невпинно піклується про те, щоб асортимент продуктів, які вона виготовляє, постійно розширювався за рахунок найсучасніших препаратів, доступних тим пацієнтам, стан здоров’я яких тимчасово не дозволяє відчути радість життя.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо