Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІНКАСАТОР

Загальна характеристика професії
Інкасатор – особа, що здійснює інкасацію грошової виручки та інших цінностей в організаціях – клієнтах банку.

Посадові обов’язки
Інкасатор доставляє грошову готівку з організацій до банку та навпаки, а також здійснює інкасацію грошової готівки та інших цінностей з філій банку і операційних кас поза касовим вузлом банку.

При виконанні своїх обов’язків інкасатори зобов’язані:
- забезпечити безпеку оточуючих та членів бригади, збереження цінностей, які перевозяться;
- перевіряти правильність оформлення супровідних документів;
- дотримувати точний порядок інкасації та доставки цінностей;
- дбайливо поводитися з виданою вогнепальною зброєю, застосовувати її в строго визначених законом випадках і лише при нападі на бригаду інкасаторів, коли інші заходи безпеки неможливі, після завершення роботи здати зброю та індивідуальні засоби безпеки на зберігання;
- виконувати інші вимоги законодавства.

В процесі здійснення інкасації грошової виручки та цінностей, інкасатор у складі бригади виїжджає в організації, філії або операційні каси банку для здійснення інкасації, відповідно до маршрутів і графіків переміщення. Перед виїздом для збору грошової виручки та цінностей він приймає під розписку в журналі обліку доручення, явочні картки, роздрукований маршрутний лист, порожні сумки для грошей. В організації інкасатор приймає сумку з цінностями, перевіряє цілісність упаковки, наявність цілих і чітких відтисків пломб, відповідність їх наявному зразку, правильність заповнення документів, відповідність суми, вказаної на ярлику, сумі, вказаній у витратному ордері та в описі цінностей. В спецавтомобілі старший бригади інкасаторів приймає від інкасатора сумку з цінностями у вищезгаданому порядку, повертає йому накладну, явочну картку та видає йому порожню сумку для наступної організації, яка обслуговується. Під час маршруту сумка з цінностями зберігається під наглядом старшого бригади інкасаторів у сейфі, металевому ящику чи мішку. Після того, як інкасатори об’їдуть всі вказані в маршрутному листі організації, старший бригади інкасаторів здає прийняті цінності в касу банку.

В процесі доставки грошової готівки чи інших цінностей в організації старший бригади інкасаторів приймає в касира банку сумки з цінностями, належним чином упаковані та опломбовані, забезпечені супровідними документами, та вручає сумки з цінностями касиру організації. Перевезення здійснюється в спецавтомобілі бригадою інкасаторів. При доставці грошової готівки чи інших цінностей у філії чи операційні каси банку в порядку підкріплення інкасатори перед доставкою перевіряють та упаковують цінності під контролем касового працівника.

Кваліфікаційні вимоги

На посаду інкасатора призначається особа, що має початкову професійну освіту без пред’явлення вимог до стажу роботи або середню загальну освіту та спеціальну підготовку за встановленою програмою без пред’явлення вимог до стажу роботи. Інкасатор повинен пройти перевірку в органах МВС і отримати підготовку на спеціальних курсах.

В обов’язки інкасатора входить прийом грошей від організацій для здачі їх в банк. Але оскільки гроші потрібно не лише прийняти та оформити, але й доставити їх в банк у повній цілісності, в бригаду інкасаторів разом з касиром входять охоронці та водій. Та й сам інкасатор повинен прекрасно володіти зброєю і мати відповідну ліцензію.

Інкасатори працюють в державній службі інкасації, спеціальних службах комерційних банків, небанківських кредитних організаціях і приватних охоронних підприємствах. Причому приватні підприємства не мають ліцензії на інкасаторську діяльність, тому офіційно цей напрям називається «Перевезення і супровід вантажів». У цьому випадку в машині їде касир-інкасатор (представник банку) з правом підпису і печатки, він же займається прийомом-передачею грошей або цінностей, а охоронці-інкасатори (або один охоронець) забезпечують супровід.

Робочий день інкасатора починається з обов’язкового медичного огляду, отримання зброї та інструкцій. Після цього група інкасації сідає в броньований автомобіль і виїжджає на маршрут. Автомобілі можуть бути різними: від сучасних зручних спецмашин до «броньовиків», випущених в середині минулого століття. Пропонувати для перевезення неспеціалізовані автомобілі (звичайні легкові) вважається межею непрофесіоналізму, подібні послуги не мають попиту в серйозних клієнтів. Надійний і зручний транспорт має велике значення – інкасатори проводять в дорозі значну частину часу. Під час зміни охоронці-інкасатори відстежують ситуацію на дорозі. Робити зупинки на маршруті та виходити з автомобіля інкасатори не мають права. В машині також заборонено палити, розмовляти по телефону, відкривати вікна.

Серед них слабаків немає!

Є в роботі інкасатора й інші труднощі. В першу чергу, фізичне навантаження: часто доводиться перевозити важкі мішки, золото, величезні упаковки з купюрами. Хоча сучасний бронежилет важить лише 3-4 кг, проте досить важко носити його цілий день, в будь-яку погоду. Додати ще зброю: пістолет, а в співробітників деяких служб і автомат. Ще одна складність – психологічна. Працювати з крупними сумами, маючи в руках вогнепальну зброю, можуть не всі, тому інкасатори знаходяться під постійним спостереженням фахівця-психолога, який стежить за ситуацією в колективі та психологічним станом кожного співробітника.

При прийомі на роботу до новачка пред’являють жорсткі вимоги вже на першому етапі. Це має бути чоловік віком – не менше 25 років (максимальний вік залежить від фізичної форми, але зазвичай це 40-45 років), який відслужив в армії та не мав у минулому проблем з правоохоронними органами. Звичайно, для роботи цього недостатньо, потрібні досвід й відмінні рекомендації.

В будь-якому випадку ні в одній серйозній організації новачку відразу не довірять ні зброю, ні гроші. Спочатку потрібно зарекомендувати себе в менш відповідальній роботі, наприклад охороні об’єкта (офісу, складу тощо). До людини без досвіду роботи можуть приглядатися протягом року, люди з хорошим послужним списком проходять перевірочний етап набагато швидше. Оцінюється вміння вживатися в колективі, відсутність нарікань від начальника об’єкта, підтримка хорошої спортивної форми.

Як пройти підготовку

Зазвичай організації, які займаються перевезенням цінностей, у пошуках інкасаторів використовують «внутрішні резерви», тобто проводять перепідготовку співробітників, які працюють в інших напрямах (особиста охорона, охорона об’єкту тощо). Інкасатора «зі сторони» беруть рідко, наприклад, якщо раптом різко збільшилася кількість об’єктів, що інкасуються.

За кожним інкасатором закріплюється службова зброя, але, перш ніж це станеться, організація направляє претендента складати іспит в районне відділення ліцензійно-дозвільної системи УВС. Після цього в новачка є все необхідне, щоб займатися транспортуванням і охороною грошей і цінностей. При цілеспрямованості можна досить швидко вирости до інкасатора 2-го розряду, потім – 1-го, а згодом отримати і вищу категорію –майстер.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо