Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ INTEL

Компанія Intel є на сьогоднішній день найбільшим виробником напівпровідників у світі. Вона змінила наш світ не менше, ніж це зробили Apple та Microsoft свого часу. Адже Intel винайшла мікропроцесор – серце сучасних комп’ютерів.На початку XXI століття процесори Intelбули встановлені більш, ніж на 80% комп’ютерів у всьому світі. Сьогодні Intel випускає досить широкий спектр продукції, а не лише напівпровідники та процесори.

Засновники компанії Intel Гордон Мур і Роберт Нойс спочатку працювали в компанії FairchildSemiconductor, яка була створена в 1957 році. Ці люди були творцями першої інтегральної схеми, і були бажаними працівниками для будь-якої корпорації. Але, не дивлячись на ряд дуже серйозних пропозицій, вони вирішили заснувати свою власну компанію, яка з’явилася на світ в 1968 році. Тоді ж до Нойса і Мура приєднався угорський біженець Енді Гроув, який став значною фігурою для Intel. Він очолив компанію в 1979 році, і саме з того часу почався розквіт Intel, який продовжується і до теперішнього часу.

Першим інвестором Intel виступив відомий магнат Кремнієвої долини Артур Крок. Він погодився вкласти в справу Нойса і Мура 3 мільйони доларів, ознайомившись з їх бізнес-планом, який був представлений всього лише на одній сторінці. Артур Крок вірив в молодих інженерів, з якими був знайомий ще по Fairchild Semiconductor. Так, 18 липня 1968 року була зареєстрована компанія Intel (її початковою назвою було «N M Electronics», але засновники швидко зрозуміли, що це не кращий варіант). Саме слово складається з перших складів вислову «Integrated electronics» (інтегрована електроніка). Через три роки компанія стала відома широкій громадськості. За цей час Гордон Мур і Роберт Нойс зуміли зібрати ще 2 мільйони інвестицій.

Незабаром після заснування, керівники Intel прийняли найважливіше рішення, яке визначило подальшу долю компанії. Вони почали займатися випуском оперативної пам’яті для комп’ютерів. В той час це був надзвичайно ходовий товар, який дозволяв Intel отримувати солідний прибуток. Проте, компанія була відома лише у вузьких колах любителів техніки. До світової слави було ще дуже далеко.

В 1971 році світу був представлений перший мікропроцесор Intel під назвою 4004. Це був повноцінний 4-бітний мікропроцесор. Розроблений він був для калькуляторів на замовлення однієї японської компанії. Згідно контракту, права на виробництво процесора повинні були перейти японцям. Саме в цей час в Intel почали розуміти, які перспективи в майбутньому відкриються перед мікропроцесором. Японська компанія відчувала серйозні фінансові проблеми, а тому вирішила піти на новий контракт з Intel. За умовами даної угоди американська компанія зобов’язалася поставляти до Японії свої мікропроцесори за ціною в два рази меншою, ніж була заявлена спочатку. Але всі права на розробку залишалися за Intel.

Незабаром калькулятори на базі процесорів Intel стали користуватися досить непоганим попитом. У компанії почали розуміти, що її майбутнє краще пов’язуватизовсім не з виробництвом оперативної пам’яті. Процесор – ось, що почало дійсно хвилювати Intel.

Поступово мікропроцесори компанії почали з’являтися не тільки в світлофорах і калькуляторах, але й в персональних комп’ютерах.Тому дуже швидкоз’явився процесор 8080,який став на той час галузевим стандартом. Він був встановлений навіть в такому популярному на той час комп’ютері, як Altair 8800. Це був 1975 рік. Через три роки компанією був представлений перший 16-бітний процесор 8086.

В цей час на ринку мікропроцесорів почала виникати конкуренція. Компанія Motorola почала в якійсь мірі тіснити Intel. Крім того, на ринок процесорів поступово виходять інші компанії, такі як AMD і HP. Найцікавішою в цьому списку, звичайно, є компанія AMD, яка й до сьогоднішнього часу є головним конкурентом Intel. Цікаво, що спочатку вона займалася простим клонуванням розробок Intel. Лише в 90-і роки AMD, нарешті, почала розробляти свої власні процесори.

Протягом 1970-х років Intel представила ще одну революційну технологію – постійні запам’ятовуючі пристрої. В ті роки це була справжня новинка чи навіть революція. Правда, тут треба відзначити, що, якби не було мікропроцесора, то не було б і потреби в постійному запам'ятовуючому пристрої. Розробки Intel були пов’язаніміж собою.

Компанія росла дуже швидко. В 1968 році в Intel було лише 12 співробітників, а вже до 1980 року їх нараховувалося аж 15 тисяч! Природно, таке зростання вимагало і достатньо ретельного менеджменту. І Нойс з Муром це добре розуміли. Вони були якраз тими людьми, які терпіти не могли бюрократизм. На перших порах засновники влаштовували щотижневі обіди із співробітниками, потім при зростанні компанії керівництво Intel завжди залишалося відкритим для своїх співробітників. Кожен співробітник в якійсь мірі міг брати участь у прийнятті рішення з того або іншого питання.

В 1983 році дохід Intel склав 1 мільярд доларів. Роком раніше компанія IBM викупила 12%-у частку акцій Intel за 150 мільйонів доларів. По-перше, це була серйозна інвестиція в компанію. А по-друге, в Intel з’явився зв’язок з найбільшою комп’ютерною компанією того часу. Це був великий успіх. Потім IBM збільшить свою частку в акціонерному капіталі Intel до 20%.

Починаючи з 80-х років, Intel закриває різні другорядні розробки, щоб повністю зосередиться на виробництві мікропроцесорів. Далі наступлять золоті часи 286-х, потім 386-х, і, врешті-решт, 486-хкомп’ютерів, обладнаних процесорами Intel.

Але навіть після всіх цих успіхів Intel, як і раніше залишатиметься компанією, не відомою широкому колу людей. Звичайно, про неї говоритимуть серед ІТ-спеціалістів, але прості люди мало знатимуть про Intel.

Як так вийшло, що компанія, про яку ніхто не знав на початку 90-х років, змогла стати одним з найвідоміших брендів на початку XXI сторіччя? За деякими рейтингами Intel входить в першу десятку відомих брендів. Вся річ у тому, що починаючи з 90-х років Intel почала рекламну компанію, яка стала, мабуть, найуспішнішою в світі. На неї були витрачені сотні мільйонів доларів. Суть її полягала в тому, що в рекламі звичайних персональних комп’ютерівпостійно згадували той факт, що вони працюють на процесорі Intel.

Крім того, Intel дуже активно використовувала телевізійну рекламу, закладаючи в масову свідомість, що, купуючи комп'ютер, потрібно обов’язково переконатися в тому, що він працює на процесорі Intel. Так і вийшло, що в кінці 90-х років багато людей хотіли придбати лише комп’ютер Pentium.

Рекламна компанія Intel Inside триває й до сьогоднішніх днів. Просто відкрийте який-небудь комп’ютерний журнал, і ви зможете побачити в ньому безліч різної реклами. Подивившись практично на будь-яку рекламу ноутбука або стаціонарного ПК, ви обов’язково побачите інформацію про Intel.

В кінці 90-х років минулого століття Intel зіткнулася з найсерйознішою конкуренцією за всю свою історію. Компанія AMD випускала хороші процесори, які до того ж коштували значно менше, ніж ті, що виробляла Intel . На жаль, AMD не змогла довго утримуватися на плаву. Останні роки в компанії спостерігаються серйозні проблеми, і сьогодні вона вже не є досить серйозним конкурентом для Intel. Тим паче, що остання отримала вагому перемогу ще на одному фронті. Довгий час комп’ютери Macintosh забезпечувалися процесорами Motorola, а потім IBM. Але, починаючи з 2006 року, всі комп’ютери Macintosh працюють під управлінням процесорів Intel. А це серйозний ринок. Процесори компанії встановлюють не лише в комп'ютери, а й в мобільні телефони, КПК, приставки та інші пристрої.

Сьогодні Intel є однією з найбільших компаній в комп’ютерній галузі. Без неї просто не можуть обходитися. Велика частина комп’ютерів забезпечена процесорами Intel. Майже всі інновації в цій галузі виходять саме від компанії Intel. Популярний MacBook Air від Apple з’явився на світ лише тому, що Intel змогла виготовити процесор під його мініатюрний формат. І це тільки один з прикладів.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо