Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ДИЗАЙНЕР ІНТЕР’ЄРІВ

Робота з інтер’єрами сьогодні - одна з найбільш затребуваних сфер дизайну. Серед замовників - не лише клієнти з високими доходами, як це було нещодавно, але й представники середнього класу - люди, які бажають облаштувати житло максимально комфортно.

Також багато фірм готові вкласти гроші в оформлення своїх офісів, в зручність виробничих приміщень. І хоча через кризу дещо скоротився попит на таких спеціалістів, професія все одно залишилася досить перспективною.

За визначенням Міжнародної Асоціації Дизайнерів інтер’єру, професійний дизайнер інтер’єру - це фахівець, який має відповідну освіту та досвід, і склав належні іспити, професійна діяльність якого спрямована на підвищення функціональності та якісного рівня інтер’єру.

Якщо уважно подивитися на процес створення інтер’єру, то можна виявити такий розподіл обов’язків сторін, які беруть участь у цій справі.

Замовник - фінансує процес роботи, намагаючись досягти при цьому гармонії кінцевого результату зі своїм внутрішнім світом і вмістом гаманця.

Архітектор - намагається привести планування об’єкта у відповідність із створеним ним проектом.

Будівельник - здійснює акт матеріалізації всього того, що створив архітектор.

Дизайнер - людина, яка має виправляти те, що створив архітектор і побудував будівельник, не звертаючи уваги на вміст гаманця замовника, оскільки грошей у нього все одно вже не залишилося, а також на свої творчі амбіції, оскільки за амбіції грошей не платять.

З усього вищесказаного випливає, що сучасний дизайнер інтер’єрів працює не заради мистецтва, а для конкретного замовника. Тому його завдання визначаються інтересами та запитами клієнтів, а не власними поривами творчої натури.

Як правило, професійний спеціаліст повинен добре розбиратися в скульптурі, живописі, техніці малюнка, основах композиції, ергономіці, архітектурі (причому аж до розуміння, де саме в будинку проходять системи комунікацій, які стіни - несучі та яке покриття для підлоги екологічніше).

Обов’язково знадобиться почуття стилю, композиції, хороша уява, просторово-образне мислення, знання колористики, ергономіки і тому подібне. Також треба бути хорошим психологом і комунікабельною людиною.

Дизайнер повинен вміти добре малювати і працювати з комп’ютерними програмами, такими як PhotoShop і 3D-Max - це мінімум. Бажано володіти ще й графічними програмами для архітекторів-Autodesk VIZ і ArchiCAD.

Спочатку йому потрібно «організувати простір», все ретельно й грамотно розпланувати: заміри, зонування приміщень - основа будь-якого дизайн-проекту. Потім він виконує ескізи - малюнки від руки або комп’ютерні моделі майбутнього інтер’єру.

Працюючи над ескізами, дизайнер враховує конкретні технічні параметри приміщення, намічає, які матеріали потрібні йому для втілення ідеї. Готовий план узгоджується з клієнтом і найчастіше неодноразово переробляється.

Представивши загальний вигляд приміщення та обстановки, дизайнер вирішує наступну задачу: як все це реалізувати технічно. І тут вже він перетворюється на інженера-архітектора: виконує креслення, вказує технічні подробиці проекту, починаючи від вимірів і закінчуючи описами оздоблювальних матеріалів. Плюс знання про роботу електричної, вентиляційної, сантехнічної систем, уявлення про особливості акустичних умов для домашнього кінотеатру і т.д.

Ця професія орієнтована, перш за все, на виявлення індивідуальності замовника. За статистикою, дизайнер інтер’єру витрачає на спілкування з клієнтом у середньому 70% свого робочого часу - саме такий підхід визначений стандартом професії Міжнародної асоціації дизайнерів інтер’єру.

В результаті взаємодії дизайнера та клієнта створюється не просто квартира, будинок, офіс, а сфера життєдіяльності. Новий інтер’єр повинен стати рідним вже на стадії проектування, але в той же час він повинен бути кращим, ніж уявляє собі клієнт, адже його проектує справжній професіонал.

Як вже було сказано, дизайнер створює свої роботи не заради мистецтва, а для задоволення запитів конкретного замовника. А це значить, що він повинен чітко розуміти, в чому полягають потреби цього замовника, мати конструктивне уявлення про навколишній світ, реагувати на зміни в ньому, не замикатися в собі і власній творчості.

Можна сказати, що ця професія для екстравертів, тому що саме інтереси й запити інших людей визначають завдання будь-якого дизайнера.

Наївно думати, що дизайнер зайнятий лише «творчістю». Він не лише художник, він - менеджер дизайн-проекту. І відповідає за все: підписує договір, розробляє кілька варіантів, заглиблюється в усі зауваження замовника (які бувають не завжди компетентні), вирішує конфлікти, підбирає виконавців. Тому бути творчою особистістю в повному розумінні слова - мало.

Потрібно ще володіти організаторськими якостями, орієнтуватися на ринку, розбиратися в юридичних питаннях. Адже часто виникають і спірні ситуації.

Як стати дизайнером?

Звичайно, існує загальний освітній стандарт за спеціальністю «Дизайн» та базові дисципліни, але навчальні програми, наприклад, модельєрів і дизайнерів інтер’єрів значно відрізняються. Принципово відрізняються також інститутські програми підготовки.

Що стосується подальшої роботи та кар’єри, то дизайнер-початківець може отримувати 3000-3500 грн., досвідчений професіонал - до 8000-10000 грн. У багатьох компаніях дизайнери отримують оклад і відсотки від виконаних замовлень, в цьому випадку зарплата може бути значно вищою.

Хороша кар’єра чекає тих, хто влаштовується працювати в дизайн-бюро, які займаються інтер’єрами. Там можливий кар’єрний ріст до керівника проекту чи департаменту.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо