Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК УСПІШНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО ЧИ ІСПИТІВ?

Спочатку давайте вияснимо, скільки часу залишилося до іспитів чи ЗНО – місяць, тиждень, три дні? У будь-якому разі не панікуйте. Ви мусите повірити в себе та в свої сили – це найперша обов’язкова умова для досягнення результату.

Найпоширеніша помилка при підготовці до іспитів – діяти за принципом «відразу вивчаю всі питання». Залишені на останній день питання можуть виявитися найважчими, а ви поки дійдете до них, то виб’єтесяіз сил і просто не зможете їх вивчити. Потрібно весь час, який залишився до екзамену, поділити на три однакові частини. За першу з них спробуйте пройти всі теми та питання загалом, десь «на трієчку». Треба зорієнтуватися, який обсяг матеріалу на вас чекає. Встановлено, що в кожному тексті до 80% «води», і лише 20% – головне, яке важливо вміти виділяти. Для цього потрібно читати текст частинами чи абзацами, і по ходу виділяти найголовніше. За наступну третину часу вивчіть все «на четвірку», вникайте в деталі, відповідайте на питання після розділів.

Також корисно повторювати вивчене вголос. Перше повторення повинно бути одразу після запам’ятовування, друге не пізніше, ніж за годину. За останню третину часу потрібно буде лише відшліфувати отримані знання до блиску. Так ви нічого не пропустите і все встигнете.

Науково підтверджено, що мозок оброблює отриману інформацію тільки під час сну, і найрезультативніший час з 22-ї до 24-ї години. Тому напередодні екзамену в цей час потрібно вже спати, щоб мозок встиг відпочити.

Питання писати чи не писати шпаргалку не актуальне. Звичайно потрібно писати. Поки ви готуєте шпаргалку - перечитуєте і запам’ятовуєте не одну сторінку підручника. Вона додасть вам впевненості у власних знаннях. Але користуйтеся шпаргалками лише в крайньому випадку.

Завжди бракує одного дня, щоб вивчити все ідеально. Тому, в останній вечір перед екзаменом уже не варто вчити нічого. Дайте мозкові «переварити» ту інформацію, яку ви в нього заклали. Подумайте, що ви одягнете на екзамен. Не потрібно привертати до себе зайвої уваги, прийшовши в занадто яскравому одязі та з неймовірною зачіскою. Одягніть щось просте.

І ось ви під дверима кабінету, за якими скоро почнеться екзамен. Коли заходити? Найкращий варіант - десь у середині. На початку екзамену педагог ще сповнений сил, і розраховує, що його предмет всі добре знають. Коли ж він вислухає кількох трієчників, то почне реально оцінювати ситуацію. Саме в цю мить і повинні з’явитися-я ви! В кінці теж йти не потрібно. Останніми завжди ідуть ті, хто найгірше знає предмет, тому ви можете отримати оцінку нижчу, ніж ту, на яку заслуговуєте.

Отже , ви витягнули білет, подивилися на запитання – і вас охоплює жах: «нічого не знаю!» Не поспішайте здаватися! Якщо ви витягнули «не той» білет, то викладач про це знати не повинен. Тому не потрібно супроводжувати витягування білета, якимись зайвими діями, викриками чи панікою. Якщо ви хоч раз бачили сторінку з підручника, то неодмінно зможете її пригадати. Потрібно лише зосередитися та заспокоїтися.

Якщо якесь запитання ви знаєте краще, почніть саме з нього. А відповіді на решту поступово самі почнуть спливати у вашій пам’яті. Перед відповіддю обов’язково придивіться до настрою екзаменатора: як він реагує на відповіді ваших колег. Якщо вчитель ладен все розповідати за учня сам, щоб потім сказати, що той нічого не знає – не допускайте цього: говоріть наполегливо й швидко. Якщо ж той вислуховує з початку до кінця, не перебиваючи і без зайвих запитань, – не поспішайте, говоріть логічно і спокійно. Візьміть собі на замітку: вміння визначити настрій екзаменатора дасть вам більше користі, ніж будь-яка шпаргалка.

Навіть, якщо ви все прекрасно знаєте, все одно напишіть кілька перших речень своєї відповіді на аркуші. Саме перші слова справляють найбільше враження на екзаменатора, який завжди уважніше слухає початок відповіді, щоб відразу визначити рівень вашої підготовки.

Ну ось настав час відповідати. Як переконати екзаменатора, що ви гідні гарної оцінки? Не робіть вигляд: «Запитання це дуже легке й не цікаве, я взагалі не думаю, що мені колись знадобляться ці знання». Зараз ваше завдання не хизуватися, а отримати позитивну оцінку. Починайте відповідати серйозно: номер білета, повна назва запитання та послідовна відповідь за заздалегідь складеним планом. Відповідайте чітко, переконливо та послідовно.

Якщо екзаменатор шуткує – не потрібно вдавати, наче ви кілограм лимонів проковтнули, краще посміхніться у відповідь, це дозволить зняти напругу.

Якщо ви все сказали, що могли, а екзаменатор ще чогось чекає – не розгублюйтеся, почніть розповідати все спочатку, але вже іншими словами, наголошуючи на основних пунктах своєї відповіді.

Категорично забороняється мовчати чи говорити: «Не знаю». Ви не на допиті. Почніть розказувати те, що знаєте, а далі, можливо, вдасться вийти на потрібну тему. В усякому разі краще помилитися, ніж мовчати. На будь-якому екзамені випробовуються не лише знання, а й сама людина. А воля до перемоги завжди викликає захоплення.

І під кінець нагадаємо: екзамен – це лотерея. Не грати в неї ви не можете, але виграти – це ваш обов’язок. Успіхів!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо