Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ХТО БУВ НАЙБАГАТШОЮ ЛЮДИНОЮ В 1960-Х РОКАХ МИНУЛОГО СТОРІЧЧЯ?

Американський нафтовий магнат Жан-Поль Гетті (1892-1976) на момент смерті мав найбільший статок на планеті. В його імперію входила найбільша компанія Getty Oil і більше 200 інших концернів, йому належали розкішні палаци, в тому числі побудований в псевдоантичному стилі знаменитий Paul Getty Museum в Малібу, недалеко від Голівуду. А він встановлював у своїх королівських резиденціях платні телефони для гостей, власноручно прав шкарпетки і фактично позбавив власних дітей спадку.

Ірландець Джон Гетті, дід мільярдера, переїхав в Америку, де тяжкою працею заробив на крихітну ферму. Він одружився з дочкою пастора Мартою Анн, від цього союзу народився син на ім’я Джордж Франклін, з якого й почалася історія сімейства Гетті. Завдяки щедрості одного з дядечків він зміг закінчити Університет Огайо і працювати викладачем математики. Проте, дружина Джорджа Сара Кетрін Макферсон переконала його продовжити освіту і отримати диплом юриста. В 1903 році він переїхав в Оклахому, де ризикнув купити ділянку землі. На ній дуже скоро знайшли нафту, та в такій кількості, що Джордж Гетті зміг заснувати власну фірму Minneoma Oil Company і вже до 1906 року стати мільйонером.

15 грудня 1892 року в сім’ї народився хлопчик, якого назвали Жан-Полем.

Батьки виховували його строго, змалку прищеплюючи працьовитість, стриманість та прагматизм. З дитинства він демонстрував незвичайні ділові здібності. В нього була звичка записувати в зошиті свої прибутки та витрати і вести рахунок грошам. У 11 років хлопчик вже заробляв, продаючи газети, і міг дозволити собі купити перші акції батьківської компанії. Саме син порадив Джорджу Гетті зробити найкращу угоду в своєму житті: купити в Санта-Спрінг нафтову концесію, від якої всі відмовилися.

Тільки ось з іншими доброчесностями Поль явно на товаришував. У 17 років юнак покинув навчання, зайнявся гульнею і спокушанням колишніх однокласниць, а потім просто став приводити в будинок повій. Батьки, що жили за суворими пуританськими правилами, не знали, що з ним робити. А вся річ у тому, що в шкільному підручнику Поль побачив портрет імператора Адріана.

Його вразила дивна схожість обличчя могутнього володаря з його власним. Він уявив, що сталася реінкарнація - в ньому воскрес дух імператора, що відрізнявся небаченою пристрастю до мистецтва і любов’ю до жінок. Захоплення першим у Гетті з’явилося дещо пізніше, а ось займатися другим - полювати за жінками, наслідуючи Адріана, - він почав відразу. Все своє життя Поль змагався з імператором, намагаючись побити рекорд останнього - 400 коханок, і, судячи з усього, побив.

Батькам все-таки вдалося відправити його на навчання в Оксфорд, хлопець виявився дуже здібним студентом і успішно закінчив університет в 1913 році. Повернувшись додому, він разом з батьком почав торгувати нафтою в районі Тулсі (Оклахома). Потім, зайнявши в батька 500 доларів, купив першу власну нафтову свердловину. А через два роки, давно вже виплативши борг, він зміг з гордістю оголосити батькам: “Я тільки що заробив свій перший мільйон доларів, і можете мені повірити, він не останній”! У 1916 році Гетті-молодший переніс бізнес в Каліфорнію, але незабаром помер батько. Вважаючи Поля шибеником і авантюристом, Джордж в заповіті призначив дружину розпорядником статку в декілька десятків мільйонів доларів.

Мати Поля, яка була дуже невдоволена його розпусною вдачею, дала зрозуміти, що від неї він не отримає ні цента. Проте на початку 1920-х років Поль, зібравши свій капітал в декілька мільйонів доларів, скупив ряд нафтових компаній, що стали фундаментом його імперії. Але тут грянула криза 1929 року. Не вагаючись і всупереч порадам матері, він продав акції сімейної фірми, а отримані гроші вклав в Pacific Zes Turn. У здатність цього підприємства пережити кризу вірив, здається, лише сам Поль. Але операція виявилася до того успішною, що навіть Сара змінила думку про сина. А він не мав наміру зупинятися на досягнутому і став збирати необхідні кошти, щоб заволодіти Tidewater Associated Oil Company - однією з найбільших нафтових компаній в США.

У 1933 році Сара Гетті нарешті-передала Полю управління Getty Oil. Через два роки, скориставшись збільшенням капіталу, він захопив контроль над однією з дочірніх компаній Tidewater, випередивши самого Джона Д. Рокфеллера. А потім в результаті багаторічної боротьби досяг мети - злиття Tidewater і Getty Oil. З тієї пори статок Поля Гетті став рости як на дріжджах. Він постійно досягав за допомогою злиття і поглинань все нових і нових володінь для своєї імперії. Одним з найбільш прибуткових його заходів стала купівля нафтової концесії в Саудівській Аравії в 1949 році, яка в 1950-і роки стала приносити мільярдні прибутки. В 1957 році Гетті був оголошений найбагатшою людиною на Землі. Цей титул він зберіг до самої смерті.

Після Другої світової війни Поль переїхав у Великобританію, в маєток Саттон-Плейс в Сюрреє. Його будинок був оточений високою стіною і охоронявся

цілою армією фахівців і двадцятьма собаками. За підрахунками журналу Fortune, в 1960-і роки Поль щодня збільшував свій капітал на півмільйона доларів.

Так само ненаситний він був в любові до жінок. У Гетті було п’ять дружин, від кожної з яких він мав дітей. Перша, 18-річна Жаннет Дюмон витримала з ним лише півтора року, після чого зажадала розлучення. “Це машина для заробляння грошей, а не чоловік”, - говорила вона. Сценарій майже в точності повторювався під час кожного наступного шлюбу. Як тільки чергова дружина оголошувала Гетті, що вона вагітна, Поль переставав відчувати і до неї, і до майбутньої дитини будь-які почуття, окрім роздратування.

Єдине, що його по справжньому цікавило, - мармурові скульптури. В кінці 1960-х він купив у лорда Лансдоуна осколок римської статуї Геркулеса - фрагмент торсу з плечем. І раптом йому здалося, ніби він бачив цього Геркулеса в “минулому житті”. Гетті негайно зателефонував лордові та запитав, де була знайдена скульптура. Виявилось, її виявили в ході розкопок древнього палацу Вілла де Папірі, де, за свідченнями істориків, декілька років прожив цезар Адріан. Поль залишив усі справи та вирушив в Італію. Він наказав зробити детальні креслення будівлі та почав будувати в Малібу точну копію Вілла де Папірі, що перетворилася потім на унікальний музей і сховище дорогоцінних живописних полотен, скульптур і предметів антикваріату. Проте сам Гетті так ніколи і не побачив його своїми очима - він керував будівництвом з Лондона.

З роками ексцентричність його лише збільшувалася. Поль оточив себе живими левами, одного з них назвав Нероном, а на робочий стіл посадив плюшеве левеня. Він говорив, що лише ці царствені тварини зможуть його захистити - про це нібито попередив його дух Адріана. Дізнавшись, що той помер у власному ліжку, Гетті наказав прибрати зі своєї кімнати ліжко і проводив ночі в м’якому кріслі.

Любов до хижаків супроводжувалася нападами небаченої скупості та гострої неприязні по відношенню до дітей і онуків. Велику частину свого статку він залишив Getty Trust - організації, яка стала власницею Paul Getty Museum, а також великого Getty Center в Лос-Анджелесі. Своїм же чотирьом синам і 14 онукам він заповів зовсім мало грошей. Коли в 1973 році його онука Поля Гетті III викрали і зажадали викуп в 3,2 мільйона доларів, мільярдер відмовився платити, і викрадачі відрізали хлопчикові вухо.

Майже до самої смерті Поль відчував пристрасть до жіночої статі, вважаючи, що секс подовжує життя. Помер 83-річний нафтовий магнат і колекціонер в англійському маєтку від раку - уві сні, в своєму улюбленому кріслі.

В день його смерті 6 червня 1976 року один з ведучих програми теленовин сказав: “Померла найбагатша, найсамотніша і найегоїстичніша людина в світі”.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо