Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

НАВЧІТЬСЯ СТАВИТИСЯ ДО СЕБЕ КРАЩЕ

На запитання, чи любимо ми себе, більшість з нас відповість ствердно. Тому що любити себе прийнято. Але чому ж тоді в одних є все - і кар’єра, і гроші, і друзі, і сім’я, а іншим роками не підвищують зарплату, а особисте життя фатально не складається? Вся справа в наших комплексах. Ми впевнені, що не гідні кращого - і ми його не отримуємо.

Звичайно, можна скільки завгодно переконувати себе, що нам просто не таланить, чи нам зустрічаються лише погані люди. Але факт залишається фактом: людина, яка погано ставиться до самої себе, будь вона навіть видатною особистістю, яка хапає зірки з неба, не може розраховувати на хороше ставлення з боку оточуючих.

Звичайно, впевненість і висока самооцінка не виникнуть самі собою. Але, з іншого боку, щоб здобути почуття власної гідності та по-справжньому полюбити себе, не треба робити нічого особливого. Просто дотримуйтеся ряду правил, а все інше, як кажуть, прикладеться.

Намагайтеся виглядати якнайкраще. Навіть, якщо йдете в магазин або їдете на дачу. Не думайте: “Все одно ніхто не зверне на мене уваги, так навіщо мені гарно вдягатися та робити зачіску?”, чи: “В мене немає грошей, щоб добре вдягатися, фарбуватися хорошою косметикою і носити гарні прикраси”. Завжди є можливість поліпшити свій вигляд. Не можете знайти свій стиль - зверніться за порадою до стиліста або, якщо немає такої можливості, покличте на допомогу подругу, сусідку чи колегу.

Менше думайте про свої недоліки. Припустимо, якщо у вас з’явився прищ на носі, а ви весь час торкатиметеся до носа, то не помітити ваш дефект зможе хіба що сліпий. Забудьте про прищ - тоді й інші не звертатимуть на це уваги. До речі, недоліки є в усіх, причому в інших їх не менше, ніж у вас. Повірте, більшість ваших недоліків люди просто не помічають!

Не бійтеся опинитися в незручному становищі. Ну, прийшли в гості в одягнутому задом наперед джемпері чи перебрали за святковим столом - це ще не кінець світу, з багатьма таке трапляється. До речі, не виключено, що надалі свідки вашого “падіння” почнуть ставитися до вас з більшою симпатією, оскільки ви дозволили їм відчути свою перевагу над вами.

Намагайтеся уважно вислуховувати співрозмовника, але не мовчіть зовсім: інакше людина подумає, що її розмови вам нецікаві, і це відштовхне її від вас. У розмові проявляйте цікавість до співрозмовника, більше говоріть про нього самого, ніж про себе, тоді це викличе в нього прихильність до вас.

Будьте щирі та відкрито висловлюйте свою думку. Люди більше цінують природність в спілкуванні, ніж спроби підлаштуватися під співрозмовників.

Захищайте свої інтереси. Наприклад, якщо ви самі не попросите начальника про надбавку зарплати, то навряд чи він сам здогадається вам її підвищити.

Не бійтеся відмовляти. Природно, що відмовляти всім просто не вийде, та й раптом коли-небудь доведеться самому попросити про щось. Але одне, коли знайома просить посидіти з хворою дитиною, поки вона сходить в аптеку. А зовсім інша справа, коли просять зробити те, до чого ви не маєте ні найменшого відношення.

Зараз не йде мова про егоїзм. Мова йде про ваші конкретні пріоритети. Якщо просять про щось, що забере ваші сили, нерви, час і буде вам абсолютно ні до чого, є сенс відповісти відмовою. Вибирайте власне благо без вагань. І не звинувачуйте себе за відмову.

В суперечці використовуйте не емоції, а обґрунтовані аргументи. Спробуйте побудувати розмову таким чином, щоб людина кілька разів сказала вам “так”. Якщо вона погодилася з вами з незначних питань, то, швидше за все, скаже “так», якщо мова піде про щось серйозніше.

Говоріть лише про те, в чому ви стовідсотково впевнені. Відчувши вашу невпевненість, співрозмовник миттєво втратить до вас довіру та цікавість.

Якщо хтось критикує ваш спосіб життя, ваші звички, моральні та матеріальні цінності, майте сміливість сказати йому, що не збираєтеся все це міняти на догоду комусь, тому що кожна людина має право жити так, як вона хоче та вважає потрібним.

Не бійтеся зіпсувати з кимось стосунки, висловивши свою думку та претензії до іншої людини. Людей, які буквально дають витирати об себе ноги, лише для того, щоб не вступати в конфлікт, мало хто шанує. Врешті-решт, вам просто сядуть на шию. Людина буде впевнена, що ви її боїтеся, і почне дозволяти собі з вами всякі “вільності”. Що краще: один раз усе висловити чи постійно терпіти дискомфортну ситуацію?

Намагайтеся позбавитися від відчуття провини. Якщо ви відмовилися позичити грошей родичці і вона назвала вас скупим, якщо сусідка нецензурно обізвала вас, тому що ваш кіт напаскудив під її дверима, то це лише їх власне сприйняття вашої особи. Врешті-решт, ви не зобов’язані завжди поводитися так, щоб подобатися всім. Якщо вас залишила дружина, це ще не означає, що ви погана людина, можливо, ви просто не підходите один одному. Якщо вам нагрубіянила продавщиця в магазині, то, швидше за все, проблеми в неї, а не у вас, може, вона з усіма покупцями так розмовляє, так чого ж переживати?

Пам’ятайте, що чужа думка суб’єктивна, і лише ви самі можете вирішити, кому і чим зобов’язані. Не робіть того, що вам рішуче не хочеться робити, лише тому, що цього хоче від вас хтось інший. Допомагайте людям, якщо є бажання і можливість. Якщо цього немає, твердо відмовте. Ви не зобов’язані входити в чиєсь положення на шкоду собі. Знайдіть людину, з якою ви завжди зможете обговорити свої проблеми. З такою підтримкою ви почуватимете себе впевненіше.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо