Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

КУР’ЄР: МАЙСТЕР НА ВСІ НОГИ

“Хорошого кур’єра ноги годують” - жартома відмічають ті, хто не перший рік працює на цій посаді. Як правило, цю роботу претенденти розглядають як тимчасову. Якщо є можливість працевлаштування - можна й спробувати. Проте багато хто, спробувавши, залишається в цій професії надовго. Тут не потрібно мати спеціальну освіту та навички. Кожен, кому близький динамічний темп життя, може освоїти цю роботу. Безумовно, в професії кур’єра є свої нюанси.

Професія кур’єра не вписується в рамки офісної ієрархії, не гарантує кар’єрний ріст і високий дохід. Розмір останнього, мабуть, найточніше визначає такий вираз “Скільки походив, стільки й заробив”. Але в професії є і свої принади: наприклад, вільний графік роботи та відсутність необхідності безперервно цілими днями просиджувати на робочому місці.

В обов’язки кур’єра входить своєчасна, гарантована та надійна доставка різної кореспонденції, посилок і пакетів адресатові. Весь день на ногах. З однієї точки міста доводитися поспішати в іншу, іноді з важкою посилкою.

В більшості випадків кур’єр повинен сам уточнювати місцезнаходження адресатів і складати маршрути руху. Доставивши кореспонденцію, він повинен взяти розписку про отримання (відмітка про вручення) і в кінці звітного періоду (день, тиждень) скласти звіт. Часто в обов’язки кур’єра входить виконання разових доручень керівництва.

Можна лише уявити, яку витривалість і фізичну силу повинен мати цей фахівець. Інколи посилки можуть важити і по 20 кг. Самі кур’єри жартують, що це і робота, і спорт одночасно, щось подібне до спортивної ходьби з орієнтуванням на місцевості. Насправді, кур’єру треба вміти швидко знайти фірму-замовника, де б вона не знаходилася: в центрі міста, чи на його околиці. В дорозі може статися що завгодно. Нерідко кур’єри стають жертвами злочинців, грабіжників. Іноді їх не пускає охорона, можуть перешкодити пробки на дорогах, аварії та ін. Але професіонал зробить все можливе, щоб клієнти отримали посилку вчасно. Для роботи кур’єром потрібно бути витривалим і мати непогану фізичну підготовку, а також вміння добре орієнтуватися не лише в лабіринті міських вулиць, але й в нестандартних ситуаціях.

Місце та режим роботи - фірми, які спеціалізуються на посилочній торгівлі, торгівлі за каталогами та Інтернет-комерції, поштові оператори, що надають послуги експрес-доставки, а також фірми, які мають свій власний кур’єрський відділ.

Весь свій робочий час кур’єр проводить в роз’їздах - на машині або на метро - від одного адресата до іншого.

Через декілька років бездоганної служби посильним є цілком реальний шанс отримати посаду в одному з відділів компанії - в багатьох фірмах прийнято довіряти своїм, перевіреним співробітникам, а не претендентам з вулиці.

Наприклад, кур’єрами в юридичну контору часто йдуть працювати студенти юридичних факультетів, з прицілом на перспективу стати помічником юриста. Всередині кур’єрської служби рядовий кур’єр може дорости до начальника цього підрозділу.

Кур’єр може спеціалізуватися на доставці кореспонденції, яку сплатив адресат, або на так званій “комерції”, яка розсилається на гроші рекламодавців.

Про спеціалізацію можна говорити і в тому випадку, якщо кур’єр спеціально йде працювати в ту галузь або фірму, де хоче в майбутньому знайти кваліфіковану роботу. Наприклад, в юридичну чи бухгалтерську фірму.

Інші необхідні умови для роботи кур’єром: відповідальність (кур’єр несе матеріальну відповідальність за кореспонденцію чи посилки, які доставляються), мобільність, пунктуальність, порядність, акуратність, комунікабельність, відсутність шкідливих звичок.

Іноді потрібне знання офісних програм, наприклад, Eхсel на рівні формування звітів.

Освіта для цієї спеціальності не важлива. В принципі, кур’єром можна влаштуватися, закінчивши школу. В спеціалізованих фірмах перевагу надають людям з середньо-спеціальною чи вищою освітою. Найчастіше в кур’єри йдуть студенти та пенсіонери. При цьому перевагою останніх являється більша відповідальність.

Звичайно, кур’єрові потрібні хороше здоров’я і фізична витривалість: ті люди, які часто відпрошуються до лікаря або беруть лікарняний листок, для кур’єрської роботи не підходять.

Починати пошуки вакансії кур’єра краще зі свого району - роботодавцеві завжди зручніше зателефонувати вранці кур’єру, який живе поруч, і повідомити, чи є нові замовлення і скільки.

На співбесіді у великій компанії роботодавець часто дивиться, чи розуміє претендент різницю між діловою ввічливістю і запрошенням до розмови. Не бажана зайва багатослівність, яка може докучати клієнтові та віднімати час самого кур’єра.

Форми оплати роботи кур’єра: оклад або відрядна платня (за поїздку, за годину, за день).

В якості бонуса кур’єру може оплачуватися проїзний квиток чи мобільний зв’язок, іноді видається уніформа. У виняткових випадках іногороднім надається гуртожиток.

Багато хто вважає роботу кур’єра безперспективною і примітивною (як правило, це амбіційна молодь, яка вважає, що краще сидіти вдома, ніж бігати стрімголов по всьому місту) - ніякого розвитку, ніякого кар’єрного росту та професійного становлення.

Проте, працелюбна людина, працюючи кур’єром, може багато чого досягти. Серед кур’єрів часто зустрічається така категорія - “кур’єр-кар’єрист”. Це молоді хлопці, які спеціально влаштовуються на цю посаду, щоб таким чином вивчити процес роботи “зсередини”. Адже специфіка роботи кур’єра в тому, що йому доводиться спілкуватися з великою кількістю різних людей - як у себе в фірмі, так і в тих, з якими фірма співпрацює. Тому, якщо ви не хочете все життя розвозити кореспонденцію, обов’язково скористайтеся “можливостями творчого росту”: зав’язуйте якомога більше знайомств, налагоджуйте потрібні контакти. Надалі це все обов’язково згодиться. Кур’єрів, які успішно виконують свої обов'язки, швидко помічає начальство, і згодом вони отримують підвищення. А це, погодьтеся, важливо - особливо, якщо ви відчули, що служба в цій фірмі вас цілком влаштовує.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо