Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЛАРРІ ЕЛЛІСОН

У світі успішних підприємців з прибутком в десятки мільярдів доларів ім’я Ларрі Еллісона стоїть не на останньому місці, про це свідчать щорічні статистичні дані найавторитетнішого на сьогодні фінансово-економічного журналу “For-bes”, куди із завидною постійністю входять капітали Еллісона. Так, в 2012-му році засновник відомої інформаційної системи “Oracle” Ларрі Еллісон в топ-листі журналу зайняв почесне шосте місце найбагатшої людини світу разом зі своїм статком, оціненим в 36 мільярдів доларів. Проте така благополучна ситуація далася бізнесменові нелегко. Лише завдяки старанній роботі та властивій йому завзятості Еллісон зміг досягти великих життєвих висот.

Ларрі Еллісон народився 17 серпня 1944 року у Бронксі, штат Нью-Йорк. У дев’ять місяців він захворів пневмонією, і його незаміжня 19-річна мати Флоранс Спеллман (емігрантка з Одеси) віддала Ларрі на виховання своїм родичам. Тому вийшло так, що імені своєї справжньої матері Ларрі не знав до 12 років. Уперше він зустрівся з нею лише у віці 48 років. Її знайшов приватний детектив, якого мільярдер найняв, щоб дізнатися свою дитячу таємницю.

Дитинство Ларрі проходило в двокімнатній квартирі в південній частині Чикаго. Названий батько Еллісона - Луїс був емігрантом з Криму.

В підлітковому віці Ларрі був досить незалежним, самостійним, з непростим характером, що часто призводило до сутичок з названим батьком. Після образ і словесних принижень Ларрі плакав, розмазуючи сльози по обличчю. І жодна людина в світі не побачила б в цьому хлопчині майбутнього мультимільйонера і засновника другої за величиною комп’ютерної компанії в світі.

В школі Ларрі виявив неабияку математичну обдарованість. З блиском провчився два роки в університеті штату Ілі-нойс, але тут померла його названа мати, і йому стало не до іспитів. Потім провів один семестр в університеті Чикаго, де вперше зіткнувся з комп’ютерною наукою.

Ларрі спочатку зацікавився тематичними журналами, потім став ходити в клуби і на тусовки, де збиралися такі ж любителі комп’ютерів, як і він. Через декілька місяців Еллісон зрозумів, що вміє розробляти простенькі програми набагато краще за інших.

У віці 20 років Ларрі перебрався в сонячну Каліфорнію, де серйозно зайнявся комп’ютерним програмуванням: він став писати на замовлення програми і заробляти досить непогані гроші, які, правда, спускав воднораз, адже накопичувати Еллісон абсолютно не вмів. Зате вмів мріяти і придивлявся до того, що відбувається навкруги. В те, що за комп’ютерами, цими незграбними шафами з устаткуванням, майбутнє, він повірив відразу. А ще він зрозумів, що головне у новому світі – інформація, і хто першим навчиться правильно її використовувати, той і стане королем.

На початку 70-х років Еллісон працював на невелику фірму - Amtex. Коли він туди перейшов, він вже вмів розробляти потужні бази даних, що враховують різні види платежів і практично всі банківські операцій.

Саме з його розробок в Amtex і починається історія компанії "Oracle" - саме під цією назвою під час роботи в Amtex ним була створена неймовірно зручна, багатофункціональна і майже досконала база даних. База робила все, вміла усе, рахувала все, знаходила, підбирала, порівнювала. Це був величезний живий механізм, який враховував усі запити і обслуговувався на інтуїтивно зрозумілому рівні.

В 1977 році Ларрі Еллісон разом з колишнім керівником Amtex Робертом Майнером заснували свою власну компанію, яку назвав “Oracle”. Оракул - це той, хто дає абсолютно вірні відповіді на всі поставлені перед ним питання. І програма Еллісонівської фірми повинна була робити саме це: відповідати на всі питання свого “начальника”. Це називається система управління базами даних (СУБД). Вона використовується корпораціями для розподіленого зберігання робочої інформації, наприклад: списки клієнтів, дані про устаткування, облікові картки співробітників, фінансові записи, історії угод, листування, юридичні документи і багато чого іншого.

“Бази даних - це так нудно звучить”, - морщилася чергова подружка Ларрі, і він заводився з півоберта: “Та що ти розумієш? Ось уяви: ти прийшла на вечірку, і тобі захотілося пива. Де ти його шукатимеш”? “Ну, - замислювалася та, - на кухні, напевно”. “Правильно, - радів Ларрі, - І бази даних так само шукають потрібну інформацію. Точніше, повинні шукати. А насправді вони переривають увесь будинок: вітальню, спальню. Зате наш “Оракул” усе робить як належить: відразу лізе в холодильник. Зрозуміло”? Приблизно те ж саме Ларрі пояснював і своїм першим клієнтам.

Але одним лише розвитком програмного забезпечення справа не обмежилася. Практично всі клієнти “Oracle” вимагали не лише програму, але і навчання з детальним поясненням. Ларрі повністю переключився на консультування корпоративних клієнтів.

У 1980 році в копанії Еллісона було лише вісім службовців (включаючи трьох співзасновників: самого Ларрі, Боба Майнера та Едда Оутса), і їх прибутки не дотягували до мільйона. Але вже через 15 місяців IBM почали встановлювати операційну систему "Oracle" у себе, і впродовж наступних семи років продажі "Oracle" подвоювалися щороку. Це дозволило Еллісону з товаришами розгорнутися на повну і весь час удосконалювати свій продукт.

Еллісон знав головне: важливо встигнути зайняти нішу, інакше тебе розтопчуть ті, хто біжать услід. А потім усе буде не важливо. Бази даних міняють раз в десять років - це він теж чітко знав. Кожного клієнта, якого їм вдавалося дістати, Еллісон, як в дитинстві, годував казками, обіцяючи золоті гори, - завтра, післязавтра, через місяць. Але тепер він за свої казки отримував небачені гроші.

У 1986 році «Oracle» стала публічною компанією, і її первинна оцінка складала 31,5 мільйона доларів. Ларрі зрозумів, що гонка принесла йому перші лаври: в списку мільйонерів журналу “Forbes” його ім’я стояло недалеко від імені його найближчого суперника Гейтса. Прибутки компанії зростали щороку. Рахунок йшов на десятки, сотні тисяч, на мільйони. Але в 1990 році компанія стала нести свої перші втрати. Ринкова вартість компанії знизилася на 80 відсотків, і здавалося, що компанія знаходиться на межі банкрутства.

Еллісон зробив стратегічний крок і змінив більшість управлінського складу на досвідченіших менеджерів. В цей час увесь менеджмент він віддав в руки професіоналів, а сам зосередив свої зусилля на вдосконаленні програмного продукту. І вже в 1991 році “Oracle” отримала мільярд прибутку, в 1994-му - два.

Розвиток "Oracle" йшов за “жорстким сценарієм”. Ларрі Еллісон почав часто виступати з гучними заявами, як, наприклад - “На ринку програмного забезпечення занадто багато гравців, з яких повинні залишитися лише найбільші, а дрібні компанії будуть або викуплені великими, або просто випаруються”. Чи - “Нам потрібні усі фахівці, клієнти і гроші середніх компаній”! Але це не лише слова, але й справи. Гучний скандал вибухнув в 2004 році, коли Лар-рі Еллісон за 10 мільярдів доларів викупив компанію “PeopleSoft”. Це була велика компанія з багатьма розробками і великим колом корпоративних клієнтів. Обіцянки і надії були веселковими, але після того, як на договорі був поставлений останній підпис, в купленій компанії сталася криза.

Кілька років тому майже за 9 мільярдів була аналогічним чином викуплена фірма “BEA”. Невблаганний Ларрі Еллі-сон говорив, що він переслідує дві мети - витіснити з ринку всіх, хто йому заважає і стати першим у світі на ринку баз даних. Ларрі все робить для того, щоб не лише наздогнати, але й перегнати інших гігантів ринку програмного забезпечення, особливо німецьку “SAP”, яка вже давно конкурує з “Oracle”.

Сьогодні “Oracle” є другою за величиною у світі компанією по виробництву програмного забезпечення. Продовжуючи політику купівлі усього, що могло б зміцнити її позиції, не так давно “Oracle” придбала кампанію “Sun Micro-systems”. Ця угода відкрила перед компанією Ларрі Еллісона величезні можливості також і в області апаратного забезпечення.

Особисте життя Еллісона - теж черга злетів і падінь. Позаду в нього три невдалі шлюби, зараз він перебуває в четвертому. Йому 68 років, але він виглядає набагато молодше. Він захоплюється японськими традиціями, навіть свій будинок Ларрі Еллісон стилізував під японські мотиви. Він активно займається спортом, демонструючи громадськості прекрасну атлетичну статуру. Його захоплення відповідають рівню мільярдера. В нього є власні яхти, ангар з особистими літаками, за штурвалом яких він сидить сам, велика кількість нерухомого майна.

Завдяки своїй бійцівській натурі Ларрі Еллісон довів всьому світу, що улюблена справа і відданість власним принципам можуть обернутися великим успіхом для будь-якої амбітної людини.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо