Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ LEGO, АБО ЯК З’ЯВИВСЯ НАЙВІДОМІШИЙ БРЕНД У СВІТІ ІГРАШОК

Бренд LEGO є сьогодні найвідомішим у світі іграшок. Навіть відомішим, ніж лялька Barbie. Але мало хто знає, що датська компанія починала свою історію, як звичайний виробник дерев’яних виробів. Перші іграшки LEGO виготовлялися також з дерева. Проте компанія зуміла вирости до такого розміру, що її знамениті конструктори почали копіювати інші фірми-пірати, які випускали схожі набори іграшок.

Історія LEGO веде свій початок з 1932 року, коли Оле Кірк Крістіансен заснував в Данії компанію по виробництву товарів для повсякденного вжитку. Продукцію Оле робив з дерева, при цьому спочатку основний прибуток компанії приносили сходи та прасувальні дошки, попит на які різко впав в період світової фінансової кризи.

Потрібно було придумати щось нове. І Оле почав виготовляти дерев’яні іграшки, оскільки попит на них не слабшав навіть у важкі з фінансової точки зору часи. Головним помічником Оле в той час був його син Готфрід, який працював разом з батьком з 12 років.

Розпочавши випуск іграшок, Крістіансен почав шукати назву для своєї компанії. Він дав завдання всім працівникам фабрики запропонувати свій варіант назви. Пропозицій було багато, але в результаті вибрали те, що придумав сам засновник - слово LEGO, яке походило від двох інших, - Leg і Godt, які разом означають “грати добре”. Пізніше засновник дізнався, що сама фраза “LEGO” в перекладі з латинської мови означає “я вчуся” або “я складаю”.

На той час працювало в LEGO лише 7 чоловік. До 1936 року компанія вже мала в своєму розпорядженні набір з 42 різних іграшок. При цьому всі вони коштували досить дорого.

В 40-і роки в історії компанії відбулися зміни. По-перше, згоріла її єдина фабрика. Відразу ж після відновлення стало ясно, що тепер LEGO займатиметься лише іграшками. Ріст персоналу тривав усі ці роки й досяг до 1943 року 40 чоловік, а рівно через рік Крістіансени нарешті зареєстрували свою компанію офіційно.

В 1947 році відбулася знаменна подія, яка назавжди перевернула історію компанії. LEGO отримала права на використання розробки англійського психолога Mr. Hilary Harry Fisher Page‘а. Власне, це був невеликий пластиковий кубик, який міг з’єднуватися з іншими подібними деталями, завдяки чому можна було навіть зібрати якусь невелику конструкцію. Проте, вона мала недосконале кріплення, а тому так само швидко розпадалася, як і складалася. Але це був лише старт. Синові Оле Готфріду на той момент вже було 30 років, і він розумів, що майбутнє саме за такими іграшками.

В LEGO стали поступово відходити від дерева, на користь пластмаси. Тому Крістіансени винаходять форму для відливання пластика, яка дозволяє їм поставити виробництво таких іграшок на потік.

У кінці 40-х років у компанії було близько 200 різних моделей пластикових і дерев’яних іграшок. Але LEGO ще був зовсім не тим, яким ми його знаємо сьогодні. Кубики, права на які отримала компанія LEGO, поки що були не придатні для повноцінного конструктора. А тому не випускалися. Аж до 1958 року, коли керівник компанії Готфрід Крістіансен не запатентував систему будівельних елементів з кубиків. Це була абсолютно нова система, що дозволяла набагато міцніше з’єднуватиміж собою деталі конструктора.

Втім, до появи знаменитих кубиків LEGO при керівництві Готфріда сталася ще одно найважливіша подія. В 1955 році був випущений тематичний набір іграшок LEGO. Це був прообраз того, що ми бачимо зараз, коли компанія стала випускати свої популярні тематичні серії (космос, місто, лицарі, ковбої та ін.). Перші набори стали користуватися величезною популярністю.

В 1960 році згорів цех компанії, що займався виробництвом дерев’яних іграшок під брендом LEGO. В компанії дійшли висновку, що не поновлюватимуть їх виробництво, а відремонтований цех займеться пластмасовими виробами. До того моменту LEGO вже продавала в багатьох країнах світу 50 видів своїх наборів конструктора.

В 1964 році LEGO починає вкладати в свої набори конструкторів невелику інструкцію по складанню, в якій вказувалося, що треба зробити, щоб зібрати модель, зображену на упаковці. Вже скоро інструкції стали невід’ємною частиною кожного набору LEGO.

Крім того, в цей час компанія починає ретельніше вести роботу з клієнтами, завдяки чому підвищується якість конструкторів. LEGO була однією з тих фірм, які запитували в клієнта, - що йому потрібно. І лише потім приступали до розробки товару. Така співпраця вилилася в появу надуспішного проекту - набору залізниці з конструктора LEGO.

До середини 60-х років на основній фабриці LEGO працювало більше 500 чоловік. Але на цьому компанія не перестала розвиватися. В 1967 році на світ з’явивсякубик «дупло», що став ключовою фігурою в однойменному наборі для дітей молодшого віку. Поки проходили операції з патентування нової розробки компанії, в ній вже думали про відкриття парку LEGOLAND, який з’явився в Данії в 1968 році.

Крім того, компанію LEGO в цьому році оцінили ще й критики. Вона удостоїлася премії кращої іграшки року в Люксембурзі.

Якщо говорити про продукцію LEGO тих років, то може здатися, що компанія орієнтувалася виключно на представників чоловічої половини людства. Це не зовсім вірно, оскільки продукція для дівчаток в асортименті LEGO теж була. Наприклад, в 70-і роки випускалися лялькові будиночки з меблями. Проте, навіть сьогодні велика частина продукції LEGO створюється з ухилом на чоловічу аудиторію. І це не дискримінація, просто чоловіки конструктори люблять більше.

В 1973 році був розроблений знаменитий логотип LEGO, який сьогодні відомий більшості людей на планеті. Після появи нового логотипу компанія стала відкривати виробництво за межами Данії. Першою країною, що побудувала в себе фабрику LEGO, стала Швейцарія.

До 1977 року компанію LEGO очолював онук Оле Крістіансена Кельд. В цей час з’явилися набори, що містили фігурки з рухомими кінцівками. Саме в 1979 році з’являється перший тематичний набір LEGO - LEGOLAND Space. Космос став лише початком для LEGO. Але дуже успішним початком.

Асортимент LEGO збільшувався дуже швидко. Але головне - споживачі обожнювали продукцію цієї компанії. Вона була дійсно оригінальною, привабливою, цікавою. В 1980 році любителі LEGO виразили любов до компанії, побудувавши величезну вежу в 13,1 метри з цього конструктора. Але це була не найвища вежа, створена з конструктора LEGO. В кінці 90-х років в Москві була побудована вежа з LEGO висотою 24,9 метри, яка увійшла до книги рекордів Гіннесса.

Успіх космічного, і деяких інших наборів LEGO був приголомшуючим. Але ще більший успіх мав набір “Замок”, який був випущений в 1984 році. Тема середньовіччя виявилася дуже популярною серед прихильників продукції LEGO.

В кінці 80-х нові набори LEGO з’являлися постійно. Крім того, розвивався і розважальний парк компанії. В 1986 році LEGO стала постачальником іграшок до королівського двору Данії.

В 1990-і роки LEGO успішно продавалася у всьому світі, але з’явилося багато підробок цих іграшок. Проте, всі вони відрізнялися від оригіналу своєю набагато нижчою якістю а також ціною.

Зараз компанія LEGO знаходиться на стадії виходу із затяжної кризи. Прості іграшки втратили свою привабливість у зв’язку з поширенням комп’ютернихігор. Крім того, датська компанія стала справжньою жертвою диверсифікації. Стали з’являтися парфумерні набори LEGO, одяг, і багато іншого, що сильно заважало бренду і приносило лише збитки, які в 2003 році склали близько 300 мільйонів доларів. До того ж у компанії був не дуже ефективно поставлений процес виробництва, через що вона втрачала гроші. Для того, щоб виправити цю ситуацію в LEGO запросили на посаду головного виконавчого директора Йоргена Кнудсторпа, який відразу почав діяти.

По-перше, він перемістив виробництво в країни, де виробництво було набагато дешевшим. По-друге, відмовився від збиткових проектів і нововведень в компанії. Крім того, Йорген звернув серйозну увагу компанії на мережу Інтернет, де вона могла отримувати нові ідеї від своїх клієнтів.

Справи в LEGO пішли на поправку. І хочеться вірити, що компанія поверне собі минулу славу, не поступаючись популярністю комп’ютерним іграм.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо