Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЛЕГЕНДА УСПІХУ - ЕНДРЮ КАРНЕГІ

Історія успіху Ендрю Карнегі повчальна для багатьох з нас.

Його часто плутають з однофамільцем - Дейлом Карнегі, професором ораторського мистецтва. Але Ендрю знаменитий не менше, ніж Дейл. Він знаменитий як один з видатних благодійників в історії людства, який майже весь свій багатомільйонний статок віддав на доброчинність.

Ендрю Карнегі народився 25 листопада 1835 року в поселенні Данфермлін. Життя його примітне у багатьох аспектах. Найголовнішим є те, що він народився в Шотландії. І помер теж в Шотландії. Хоча все його свідоме життя пройшло в США. Він емігрував разом з батьками в Америку в пошуках кращого життя у віці 12 років. Примітним в цій еміграції виглядає вдало вибране місце. Адже сім’я Карнегі емігрувала в Пенсільванію. Пенсільванія в той час була одним з найрозвиненіших промислових центрів в США. Пенсільванська залізниця була однією з перших в США, і саме з нею пов’язані майже всі успіхи Ендрю Карнегі. Ендрю закінчив лише чотири класи, будучи ще в Шотландії. В США ж він займався освітою самостійно. Для цього він відвідував бібліотеку, яка працювала лише один день на тиждень. Решту часу Карнегі був зайнятий роботою. Примітним фактом є те, що Ендрю пройшов шлях від листоноші до керівника залізниці, і на це йому було потрібно 17 років.

Працюючи листоношею на залізницях Пенсільванії, Ендрю отримував лише два долари на тиждень, і всі гроші віддавав батькам. Через два роки він вже став відправляти телеграми й перебрався з холодної вулиці в офіс. Цьому сприяла випадковість - захворів один з операторів, і Ендрю спробував його підмінити. Вийшло вдало. Взагалі Карнегі часто таланило. І він завжди використовував усі шанси, які йому давала доля. Це стосувалося й бібліотеки, яку можна було відвідувати безкоштовно. В той час мало хто вмів читати. Розширенню свого кругозору Ендрю присвячував багато часу. Це стосувалося не лише художніх творів, але й технічної та спеціальної літератури. В освіченості Карнегі бачив свої переваги перед іншими людьми.

Ендрю поталанило і з керівництвом. Його основним керівником був Томас Скотт. Саме завдяки йому Карнегі так швидко піднімався кар’єрними сходами. Але не лише дружба грала значну роль. Основною перевагою Карнегі були його професійні успіхи, освіта, яку він отримав самостійно, і нестандартність мислення. Ендрю не боявся брати на себе відповідальність. Саме завдяки його відповідальності та прагненню покращувати світ ми отримали розклад потягів, які приходять хвилина в хвилину. До Ендрю такого не було. Він першим запропонував ввести розклад руху потягів. Це було дуже важливе нововведення. В той час залізниці були одноколійними, і дуже часто відбувалися зіткнення між поїздами. Введення розкладу посприяло тому, що потяги між станціями йшли в одному напрямі та зіткнень не відбувалося.

Але основні успіхи в житті Ендрю Карнегі були пов’язані не із залізницями. Він відомий як засновник першої великої компанії по виробництву сталі в США. Компанія дістала назву Carnegie Steel Company. Успіхам Карнегі як промисловця та бізнесмена

сприяла його допитливість. Він часто читав газети й цікавився новими винаходами. Одного разу він прочитав про виробництво коксу з відходів вугільної промисловості. В США кокс не робили, але його застосування було набагато ефективнішим, ніж вугілля. Та й Ендрю робив наголос на виробництві та поширенні сталі замість чавуну, який у той час використовувався на залізниці. Чавун застосовували для виробництва рейок і мостів, але за міцністю чавун значно поступався сталі. І використання чавуну виходило значно дорожче для кінцевих споживачів. Примітним може служити той факт, що Carnegie Steel Company швидше піклувалася про своїх споживачів, а не про свій добробут. Адже Карнегі не продавав сталевий прокат, а продавав кінцеві вироби під певну мету. Він продавав рейки, але при цьому компанія їх же й встановлювала. Carnegie Steel Company робила залізничні мости та багато інших готових виробів, для виробництва яких використовувалася сталь.

Карнегі вдалося зробити те, що мало кому вдається. Він побудував вертикально-інтегровану компанію в металургії. В наш час таких компаній практично не існує. Ендрю в своїй компанії впровадив виробництво повного циклу - від видобутку залізної руди та вугілля до виробництва рейок і залізничних мостів. Але до кінця свого життю Карнегі розлучився зі своїм дітищем і продав його декільком банкірам. Завдяки цьому на світ з’явилася всесвітньо відома United States Steel Corporation. Це дозволило Карнегі зайнятися доброчинністю, на яку він і направив весь свій прибуток від продажу компанії.

Спадщина Ендрю Карнегі.

Після себе Ендрю не залишив ні компанії, ні статку для спадкоємців. Але його спадщиною користується весь світ.

Карнегі вважав, що людина першу частину життя повинна присвятити створенню багатства, а другу частину - його роздачі. На початку 20 століття Карнегі включився в боротьбу за мир. У 1907 році він створює Товариство Миру, будує за 1,5 млн. доларів “Палац миру” в Гаазі (зараз там засідає Міжнародний суд) і витрачає величезні суми на запобігання світовій війні (на жаль, марно, війна в 1914 все ж почалася). Карнегі також створив Фонд героїв, загиблих в мирний час.

Інша велика галузь доброчинної діяльності Карнегі - бібліотеки. Ще в юності він проводив багато часу в безкоштовній “Бібліотеці для робочої молоді” Джеймса Андерсона в Пітсбурзі, оскільки прогалини в освіті понад усе заважали Карнегі в житті. Потім протягом життя він побудував 2811 бібліотек, названих його ім’ям, вклавши в них біля 26 млн. доларів. Сьогодні 40 % населення США користуються його бібліотеками.

Карнегі також вкладав гроші в будівництво концертних залів (у 1891 році на відкритті майбутнього всесвітньо відомого Карнегі-холу диригував сам П. І. Чайковський); в створення наукових і учбових центрів; у будівництво басейну; на підтримку студентів і викладачів (26 млн. доларів отримали Пітсбургський інститут Карнегі та Технологічний інститут Карнегі, 22 млн. - інститут Карнегі у Вашингтоні). Масштаби доброчинності Карнегі були такі великі, що до його смерті статок, який був колосальним, скоротився більш, ніж вдесятеро.

Помер Ендрю Карнегі 11 серпня 1919 року на батьківщині, в Шотландії.

Його діяльність на благо суспільства зробила Карнегі справжнім символом бізнесмена-мецената, увічнивши пам’ять про нього в серцях багатьох американців, яким він свого часу допоміг.

Секрети успіху Ендрю Карнегі.

• Робіть більше, ніж належить вам за посадовою інструкцією.

• Займайтеся самоосвітою, читайте книги, як художні твори, так і спеціальну літературу.

• Цікавтеся новітніми досягненнями в різних галузях.

• Піклуйтеся про добробут своїх споживачів, думайте про їх вигоду, а не про свою власну.

• Шукайте для себе ідеали не в матеріальному світі, а в духовній сфері.

• Прагніть до досконалості в усьому, чим ви займаєтеся.

• Залиште після себе спадщину в тих галузях, які вам не були властиві, але без яких ваш бізнес був би неможливий.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо