Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЛІНУС ТОРВАЛЬДС

Лінус Торвальдс народився 28 грудня 1969 року в Хельсінкі, в сім’ї фінських шведів Нільса та Ганни Торвальдсів. Його назвали на честь Лайнуса Карла Полінга, американського хіміка. Батьки Лінуса в студентські роки відрізнялися радикальними політичними поглядами, його батько симпатизував комуністам. Часто політичні погляди його батьків ставали предметом насмішок однолітків над Лінусом, який і без того ріс не занадто товариським. У школі Торвальдс захоплювався математикою та фізикою, слід сказати, що він досяг значних успіхів в цих дисциплінах. У 70-х разом з батьком він провів рік в Москві. Можливо, ця поїздка вплинула на формування його світогляду.

У 1981 році Лео, дідусь Лінуса, математик, познайомив онука з електронно-обчислювальною машиною (ЕОМ), яку він використовував для математичних обчислень. Майбутній творець Linux дуже зацікавився програмуванням і самостійно навчився працювати на ЕОМ. Потім він почав читати комп’ютерні журнали та писати власні програми.

В 1988 році Лінус поступив в Університет Хельсінкі, який закінчив в 1996 році, отримавши ступінь магістра кібернетики. Зараз Лінус Торвальдс живе в м. Портленд (США, штат Орегон) з дружиною Туві, шестикратною чемпіонкою Фінляндії з карате й колишньою студенткою Лінуса, трьома дочками.

У 1991 році, будучи студентом, він купив новий комп’ютер на базі 386-го процесора (майже за 2000 доларів США) і встановив операційну систему “Minix”, якою він зацікавився після прочитання книги Ендрю Таненбаума “Операційні системи: розробка і реалізація”. Виявивши недоліки в системі, Торвальдс почав писати власний емулятор терміналу, в якому реалізував перемикання завдань. Потім Лінус додавав в програму все нові й нові функції, завдяки чому вона незабаром стала набувати рис повноцінної операційної системи. Торвальдс почав спілкуватися з користувачами “Minix”, виявляючи нові потреби й шляхи розвитку. 17 вересня того ж року Лінус опублікував початкові коди свого проекту для загального скачування. Проект він назвав “Linux”. Система викликала чималий інтерес і в перші дні відкритого скачування, проект Linux зацікавив сотні програмістів.

Автор операційної системи “Minix”, професор Ендрю Таненбаум, виступив з критикою системи: “Я, як і раніше, вважаю, що створювати монолітне ядро в 1991 році - фундаментальна помилка. Скажіть спасибі, що ви не мій студент: за такий дизайн я б не поставив високої оцінки.”

З лютого 1997 по червень 2003 року Лінус працював в компанії “Transmeta Corporation”, після чого перейшов в компанію “Open Source Development Labs». Хоча Linux Foundation знаходиться у Бівертоні, Торвальдс працює вдома. Особистий талісман Лінуса Торвальдса - пінгвін Тукс, який став емблемою “Linux”. У своїй книзі “Just for Fun” Торвальдс пише, що пінгвіна як емблему він вибрав через те, що одного разу в зоопарку його вкусив пінгвін.

Іноді відкриття, якими по праву можна гордитися усе життя, робляться, на перший погляд, абсолютно випадково. Так було і з розробкою Linux, яка із студентського хобі непомітно перетворилася на багатообіцяючу операційну систему. Як вже було сказано, Лінус Торвальдс розпочав роботу над операційною системою Linux в 1991 році, коли був ще студентом університету Хельсінкі. В цій справі йому допомагали програмісти з різних країн світу. Можна сказати, що Linux є версією операційної системи Unix, створеною “на громадських засадах”.

Втім, дехто вважає, що робота над системою Linux почалася ще в 1979 році, на конференції асоціації Usenix в Торонто. Одним з учасників конференції був Ендрю Танненбаум, професор Амстердамського університету.

Представники корпорації American Telephone and Telegraph оприлюднили нову структуру цін для операційної системи Unix System. Була встановлена вартість повної комерційної версії цієї системи - близько 40 тис. доларів на кожен процесор. Пільгова ціна для учбових закладів склала 7,5 тис. доларів Легко собі уявити, як було сприйнято цю звістку. Жоден учбовий заклад не міг собі дозволити платити такі гроші, але багато викладачів вважали, що їх студенти повинні вивчати Unix. Танненбаум знайшов вихід із становища: він розробив систему Minix, скорочену версію Unix,яка могла працювати на персональному комп’ютері.

Лінус Торвальдс спочатку вирішив зайнятися системою Minix. Проте вона, будучи придатною для навчання, не підходила в якості повноцінної операційної системи. Торвальдс почав використовувати тексти та ідеї Minix, і створив операційну систему Linux Version 0.02 - свого роду ядро, яке містило всі основні компоненти Unix .

Можливо, Linux так би й залишився на цій початковій стадії свого розвитку, коли б не Інтернет. Саме завдяки Інтернету про нову систему дізналися десятки тисяч фахівців. Linux став першим проектом, в якому були зроблені усвідомлені та успішні спроби використовувати весь світ як джерело талантів.

Успіх цієї операційної системи пояснюється декількома факторами. Одна з головних причин успіху Linux полягає в тому, що її відкриті початкові коди надають програмістам можливість впливати на неї, - в альтернативних системах це виключено. В Microsoft є привід для занепокоєння хоч би тому, що Linux стала популярним інструментом навчання в школах США і в деяких країнах Західної Європи.

Найважливішою особливістю Linux є те, що вона поширюється безкоштовно в рамках Фонду безкоштовного програмного забезпечення. Проте, комерційне використання програмного забезпечення при цьому значно обмежене.

Чим більше людей цікавилося цією системою, тим більше залучалося програмістів для роботи в проекті, тим більше з’являлося у Linux навичок і вмінь. Сучасний Linux став багатогранною операційною системою яка заповнила різні ніші - від домашнього застосування до серверного, працює на мільйонах промислових і мобільних пристроїв. Співтовариство, створене Лінусом Торвальдсом, продовжує рости, постійно залучаючи нових членів. У сучасній реалізації Linux лише близько двох відсотків ядра Linux написано самим Торвальдсом. Хоча він і є власником товарного знаку Linux, проект Лінуса Торвальдса давно живе своїм самостійним життям.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо