Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРОФЕСІЯ: ЛОГІСТИК

На початку минулого століття найтерміновіший вантаж міг потрапити, наприклад, з Києва в Лондон лише через декілька тижнів. Сьогодні, при сприянні міжнародних кур’єрських компаній, він буде на місці до 9 годин ранку наступного дня. Ці чудеса стали доступні людству багато в чому завдяки зусиллям логістів - фахівців, які займаються доставкою найрізноманітніших вантажів.

Термін “логістика” походить від грецького слова «logistike», що в перекладі означає “мистецтво обчислювати, міркувати”. З приводу виникнення логістики є дві версії, які не виключають, втім, одна одну.

За однією з версій, першими логістами можна назвати постачальників, які з’явилися ще за часів Римської імперії. Вони забезпечували війська провіантом, примудряючись знайти і в строк доставити харчування для тисяч воїнів. Поступово з військової сфери прийоми організації доставки вантажів перейняли торговці, а незабаром ці методи були вдосконалені вже на користь комерції.

Інша версія пов’язана з участю американських військ у Другій світовій війні. В надрах американського генштабу були розроблені (а під час війни застосовані) нові технології постачання армії. Вони були спрямовані, якщо можна так висловитися, на підвищення комфортності бойових дій: щоб снаряди не доводилося доставляти на позицію по-пластунськи, і щоб після обіду ні один американський солдат не залишився без звичної чашки кави та жувальної гумки. Все повинно бути в потрібній кількості, в належному місці та вчасно.

Мистецтво постачання було відшліфовано на театрі військових дій настільки, що після війни практичні американці не могли не застосувати його до цивільного життя.

Логістика - це не лише транспортування товарів. Вона включає також митне оформлення, зберігання на складах, розподіл потоків продукції, упаковку. Робота в умовах одного магазину - це одна категорія складності. І зовсім інша - у великих торгових мережах.

Головне завдання логіста - дотримати всі умови доставки та мінімізувати витрати з тим, щоб підвищити конкурентоспроможність і прибуток компанії. Логіст домовляється з постачальниками про терміни, вирішує питання з автомобілями, контролює розмитнення вантажів, підшуковує оптимальне місце зберігання. Одним словом, налагоджує безперебійну роботу ланцюжка від закупівлі до постачання безпосередньо споживачеві.

Логіст повинен мати знання в різних галузях. Економіка, менеджмент, право - ось неповний перелік. Їм потрібні також аналітичний склад розуму, творчий підхід в пошуку рішень, дисциплінованість, а також вміння знаходити спільну мову з різними людьми, від водіїв вантажівок до директорів фірм. Робота логіста нагадує гру в шахи. Перед кожним ходом “гравець” прораховує усі можливі наслідки. Але в логістиці не все піддається аналізу, тому потрібна також відмінна інтуїція та дар передбачення.

В цій сфері, як і у багатьох інших, є свої спеціалізації. Приміром, є логісти, що займаються лише митним оформленням вантажів, або лише складами. Ну а є універсали, здатні збудувати увесь ланцюжок від початку до кінця. Вони, як правило, займають керівні посади та цінуються найвище.

Одна з популярних спеціалізацій - логіст з організації транспортних перевезень. Він може працювати як в супермаркеті, так і в експедиторській компанії. Його завдання мінімізувати час знаходження товару в дорозі від пункту А до пункту Б. Для цього він вибирає оптимальний спосіб доставки вантажу, наприклад, залізницею або літаком, складає маршрут, забезпечує потрібні умови зберігання, особливо, якщо йдеться про доставку товарів, які швидко псуються.

Одні логісти займаються перевезенням по країні, інші - по всьому світу. У деяких компаніях логісти спеціалізуються по одному з напрямів - перевезеннях наземним, морським або повітряним транспортом.

Ще одна перспективна спеціалізація - складське зберігання. Головне завдання такого фахівця - забезпечити оптимальне розміщення і високу швидкість обслуговування на складі.

Інша затребувана спеціалізація - менеджер по закупівлях. Він забезпечує виробничі підприємства - сировиною, магазини - продуктами. Аналізує переваги покупців, шукає вигідних постачальників і контролює терміни доставки.

Не менш відповідальна робота у фахівця з розмитнення товару. В його обов’язки входить вибір оптимального режиму митного проходження товару, оформлення документів, підрахунок мита та ін.

Куди піти вчитися? За останні декілька років система підготовки логістів в нашій країні у загальних рисах сформувалася. Можна пройти навчання за цим фахом на всіх рівнях, включаючи короткі професійні курси, бакалаврські та, навіть, магістерські програми. Найвірніший шлях в логістику лежить через здобуття профільної вищої освіти.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо