Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВІТАЄМО, ВИ ВИГРАЛИ! АБО ЩО ХОВАЄТЬСЯ ЗА ЛОТЕРЕЯМИ В ІНТЕРНЕТІ

Листи з повідомлення про виграш в лотерею регулярно з’являються в наших поштових скриньках. Усі вони побудовані за одним і тим же принципом: користувача повідомляють, що він виграв величезну суму в якійсь лотереї та повинен зв’язатися з певною особою з числа організаторів, щоб її отримати. Звучить досить привабливо. Але, на жаль, ці повідомлення – шахрайство в Інтернеті.

Для отримання “виграшу” користувача попросять внести на вказаний рахунок від декількох сотень до декількох тисяч доларів під тим чи іншим приводом: це може бути комісія за переказ виграшу, податок, плата за відкриття рахунку в банку і т.п. Ці витрати часто здаються “щасливчикові” несуттєвими в порівнянні з обіцяною сумою. Але отримавши гроші, шахраї просто переривають усі контакти, і знайти їх практично неможливо. Тому, будьте обережні!

Як зрозуміти, що перед вами лист від шахрая? Відповідь проста: будь-яке повідомлення про виграш в лотерею, в якій ви не брали участь - шахрайство.

Тут читач може поставити питання: а якщо я дійсно брав участь в лотереї й сподіваюся щось виграти? Якщо розіграш призів справді проводився, і ви дійсно в ньому брали участь, до вас звернуться по імені (чи по номеру лотерейного квитка, який ви придбали), а в листі буде адреса та назва компанії-організатора розіграшу.

Підробні повідомлення про виграш можуть виглядати по-різному. Дуже багато таких повідомлень написані з граматичними помилками. За цією ознакою можна відразу відрізнити підробку, оскільки в штаті серйозних компаній, що проводять лотереї, працюють редактори та коректори, які ретельно слідкують за граматикою.

Трапляються фальшивки, які написані без помилок і прекрасно оформлені, але відправлені вони з публічного безкоштовного поштового сервісу, наприклад, gmail.com, mail.ru, hotmail.com і т.п.А повідомлення від серйозної компанії завжди відправляється з корпоративної адреси.

В деяких фальшивках вам запропонують послати відповідь на адресу, відмінну від тієї, з якої прийшов лист, наприклад, - на адресу якого-небудь “агента” чи “менеджера”. Іншими словами, в підробному повідомленні обов’язково буде щось підозріле.

Ось найбільш типові “лотерейні листи” - з найтиповішими прийомами шахраїв.

Європейська лотерея… в Нігерії?

Наприклад, переклад листа, де повідомляється про виграш в “європейській лотереї”: “Ваша адреса була вибрана для нагородження сумою в п’ятсот тисяч доларів у рамках Європейської лотереї 2012 року. Щоб отримати приз, зв’яжіться, будь-ласка, з нашим агентом Маршаллом Еллісом в Нігерії.” Слова “Ваша адреса електронної пошти була вибрана” або “Ваша адреса виграла” - однозначна ознака шахрайства. Адже ви не надавали свою електронну адресу для розіграшу призів, чи не так? (А якщо надавали, то навряд чи саме в Європейську лотерею).

Прохання зв’язатися з містером Маршаллом Еллісом в Нігерії, який чомусь користується безкоштовною електронною адресою типу mail.ru повинне відразу вас насторожити: адже організатори лотерей не дають своїх приватних адрес в листах, що відправляються учасникам лотереї. Вся кореспонденція такого роду має бути відправлена з корпоративних адрес. Крім того, якщо лотерея європейська, то чому містер Елліс живе в Нігерії?

Лотерея без відома учасників.

Інший вид листів обіцяє виграш в лотереї компанії типу “Кока-кола”, але присланий він чомусь з французького сервера Yahoo! Якщо ігнорувати деякі стилістичні помилки, переклад буде приблизно таким: “Це запрошення для переможця лотереї компанії Coca Cola. Будьте люб’язні, зв’яжіться з вашим менеджером по призах, доктором Грейгом Уільямом, і візьміть у нього інструкції, як отримати приз. З цієї миті ви отримуватимете наші пропозиції та запрошення для участі в опитуваннях компанії Coca Cola. (Ви можете відписатися від них у будь-який момент.) Ми хотіли б, щоб ви поставилися серйозно до цієї пропозиції, оскільки цей приз - дійсно від компанії Coca Cola, Англія. Найважливіше для нас - повідомити вас, що ви виграли в цьому розіграші суму п’ятсот тисяч британських фунтів. Будь ласка, потурбуйтеся про те, щоб терміново отримати приз. Поздоровляємо! Компанія Coca Cola”.

Деякі шахраї передбачають реакцію своїх жертв і на всяк випадок пояснюють їм, що лотерея без лотерейних квитків - це ніяке не шахрайство. Ось ще один приклад, ймовірно, надзвичайно переконливий з точки зору його авторів: “Онлайн-розіграш був проведений за допомогою випадкового вибору електронних адрес з ексклюзивного списку адрес фізичних і юридичних осіб, зібраного за допомогою комп’ютерного пошуку в Інтернеті. Проте квитки не продавалися, а номери квитків були присвоєні адресам з метою збереження конфіденційності”.

Використання відомих імен, торгових брендів чи великих компаній.

Обманути жертву легше, якщо “лотерею” проводити від імені якої-небудь відомої організації. Наприклад, Coca Colaабо Google. А ще можуть бути BMW, McDonald’s, Microsoft, Yahoo! На жаль, ці компанії нічого не можуть зробити з невідомими шахраями, які використовують їх імена в своїх цілях.

У листах говориться про лотереї, які проводяться великими компаніями, в прикріплених до цих листів файлах - чергові повідомлення про “виграші”. І знову ж таки представники цих компаній розсилають листи з безкоштовних поштових сервісів типу gmail.com чи mail.ru. Якщо ви отримали подібний лист, зайдіть на сайт компанії, щоб переконатися, що ніяка лотерея там не проводиться. А якщо ввести в пошуку Google “Coca Cola лотерея”, “Googleлотерея” і тому подібне, то ви побачите посилання на статті, які описують цей вид шахрайства, з прикладами повідомлень і навіть з розповідями жертв шахрайства.

Безглуздий переклад і безграмотний текст листа.

Сервіс Google Translate надзвичайно полегшив життя мережевим шахраям: якщо раніше цільова аудиторія була обмежена їх співвітчизниками, то тепер розсилати листи можна по всьому світу. До нас регулярно приходять такі повідомлення на ламаній англійській, німецькій, іспанській, португальській, польській та інших мовах, не кажучи вже про російську чи українську. Тому, будьте пильні! Прикладів листів з фальшивими повідомленнями про виграш можна приводити безліч. За статистикою “Лабораторії Касперского” кількість таких повідомлень в спамі складає до трьох відсотків від усіх листів.

Щоб не стати жертвою шахраїв, дотримуйтесь простих правил безпеки:
- не вірте, що ви могли виграти грошовий приз, в розіграші, в якому ви не брали участь;
- не довіряйте листам, “прогнаним” через автоматичний перекладач або тим, які містять явні граматичні помилки;
- звертайте увагу на електронну адресу, з якої прислане повідомлення: організатори лотерей не відправляють листа з безкоштовних поштових сервісів.

Якщо ви думаєте, що все-таки в листі йдеться про реальний виграш, перевірте всі дані за допомогою пошукових систем. І найголовніше, пам’ятайте:безкоштовний сир буває лише в мишоловці!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо