Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЛУЇС КОМФОРТ ТІФФАНІ - АМЕРИКАНСЬКИЙ ХУДОЖНИК І ДИЗАЙНЕР

Міжнародне визнання Тіффані принесли його вишукані вироби із скла: вітражі, абажури, біжутерія. Твори Луїса Комфорта Тіффані прикрашають храми та приватні будинки. Найбільша в світі колекція його ювелірних і скляних виробів знаходиться в музеї “Метрополітен” в Нью-Йорку. Винайдений ним спосіб з’єднання невеликих шматочків скла за допомогою мідної фольги, а також нові види створеного ним скла, зробили революцію в художній обробці скла. А техніка Тіффані стала найпоширенішою у всьому світі для створення вітражів, лампових абажурів та інших витворів декоративно-прикладного мистецтва з кольорового скла.

Один з найвидатніших художників в історії США Луїс Комфорт Тіффані з’явився на світ 18 лютого 1848 року в Нью-Йорку в багатій сім’ї власника ювелірної імперії.

З юних років хлопчик не виправдовував надії батька, який ще до народження Луїса, бачив у синові свого спадкоємця на троні ювелірного бізнесу. Проте, з дитинства доля Луїса викликала тривогу у рідних: він ріс справжнісіньким шибеником. Будучи підлітком, він заявив сім’ї, що має намір присвятити власне життя пошукам справжнього мистецтва, і у віці 18 років, так і не закінчивши школу, вирушив вчитися майстерності живопису в Європу. Але й живописцем Луїс теж не став. Під час подорожі по Європі і відвідування одного з соборів, він був настільки вражений вітражами, що охарактеризував їх як “приклад досконалої краси”. Це була зустріч з Долею, що стала переломним моментом в житті молодої людини. Побачивши світло, що заворожуюче ллється крізь різноколірне скло, Луїс Тіффані, не дивлячись на те, що мистецтво вітража було практично забуте, захотів створити вітражі, що перевершують майстерність середньовічних склоробів. Так почалися тривалі експерименти.

В 1879 році він створює компанію “Луїс Тіффані та асоціація художників”, до роботи в якій, у пошуках розширення можливостей скла, він залучає художників, архітекторів, проектувальників, і навіть талановитих хіміків. І результат перевершив найсміливіші очікування. Луїс Тіффані зміг не лише варити скло, абсолютно ідентичне до того, яке використовувалось в готичних вітражах, але й отримав нові зразки скла.

Луїс Комфорт Тіффані був великим експериментатором, причому експерименти ставив практично в усьому, будь то вироби із скла чи власна доля. В сучасників, які спілкувалися з Луїсом, створювалося враження, що для нього в роботі не було перешкод і не існувало нерозв’язних завдань. В процесі роботи для Тіффані не існувало дрібниць, він цікавився всім і завжди. Луїс надзвичайно тонко відчував світ природи, з трепетом передаючи цей образ у своїх творіннях.

“Краса повинна оточувати людину, не залежно від того, багата вона чи бідна” - цю ідею переслідував у своїй творчості Луїс Тіффані, прагнучи втілити мрію в життя.

Замовниками у вже знаменитого Луїса Тіффані були найбагатші та найвпливовіші люди планети, включаючи президента США Честер Алана Артура, який запрошував Тіффані для оформлення окремих приміщень Білого дому. Але Луїс прекрасно розумів, що небагато людей можуть купити собі вітраж, зроблений ним. А творцеві хотілося прикрашати житла рядових американців! Саме цьому фактору судилося стати головною причиною виробництва зі скла видувних посудин, які й в наш час, більше, ніж через 100 років, прикрашають своїми вітражами та світильниками, виготовленими в техніці “Тіффані”, велику частину будинків в Америці і Європі.

Так в чому ж полягала загадка Луїса Комфорту Тіффані? Напевно, він просто все своє свідоме життя шукав те саме справжнє Мистецтво, на яке націлювався ще в дитинстві, в чому й бачив своє призначення. Саме це й було його “внутрішнім двигуном”, не даючи йому заснути на лаврах і примушуючи продовжувати творчий пошук.

Луїс Комфорт Тіффані помер 17 січня 1933 року в місті, в якому й народився.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо