Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ MARS, АБО ЯК СТВОРЮВАЛАСЯ НАЙБІЛЬША СІМЕЙНА КОМПАНІЯ

Компанія Mars є однією з найзагадковіших на американському бізнес-олімпі. Хоча її прибутки обчислюються мільярдами доларів, а продуктовий портфель містить більше 10 відомих брендів, навколо кожного з яких можна було б побудувати окремий бізнес, компанія продовжує бути приватною. Ключові ролі в сьогоднішньому Mars, як і раніше, грають члени відомої сім’ї, які є онуками засновника компанії.

Mars завжди була закритою компанією. Її засновники ніколи не прагнули до особистої популярності, та до того, щоб красуватися на обкладинці Forbes (втім, це не заважає їм входити в сотню найбагатших людей США за версією цього журналу).

Історія Mars почалася в 19 столітті. В 1883 році на світ з’явився майбутній засновник шоколадного гіганта Френк Клеренс Марс. Батьки Френка жили досить бідно, так що йому рано довелося подорослішати, вийшовши на роботу. В 19 років він вже торгував солодощами. Саме з цієї миті він увійшов до індустрії, яка й визначила все його життя. Поступово Френк піднімався по службі, і в результаті заробляв досить пристойні гроші. Ні, він, звичайно, не був багатим, але мав власний будинок і одружився з дівчиною на ім’я Етель, яка стала згодом його головним партнером по бізнесу.

В 28 років Френк залишив роботу і вирішив розпочати власну справу. Разом з дружиною вони стали торгувати солодощами, відкривши кондитерський магазин в своєму будинку. Вся торгівля йшла через вікно кухні. Продажі почали швидко зростати і подружжя заснувало компанію під назвою Mar-O-Bar. Це сталося в 1911 році. Мрія Френка про власний бізнес, який би дозволив йому раз і назавжди забути про найману роботу, почала здійснюватися.

В цілому, на той час основним асортиментом кондитерської сім’ї Марс були цукерки з різноманітними начинками. Ідея, що змінила все життя Френка, прийшла до нього абсолютно випадково. Одного разу він йшов разом з сином в магазин. Форрест (так звали сина) попросив батька купити йому шоколад. А в той час шоколад продавався лише шматками на вагу. Звичайно, це було не дуже зручно. Саме в той момент Френк подумав, а чому б не почати продавати невеликі скибочки шоколаду, загорнуті в фольгу? Ідея здалася йому перспективною. Після розмови з дружиною він дійшов до висновку, що варто спробувати. Батончик Milky Way став хітом за декілька днів. Вже до 1925 року Milky Way став визнаним лідером на ринку. Продажі почали зростати щорічно, а компанія відкривала для себе все нові й нові ринки.

В 20-і роки в Mars з’явилася своя фабрика в передмісті Чикаго. Почав зростати штат компанії. Все це вилилося в появу нових продуктів, серед яких був і легендарний шоколадний батончик Snickers,який досі є одним з флагманів продуктової лінійки Mars.

Тим часом Форрест Марс закінчує Єльский університет. Отримавши прекрасну освіту, він збирався увійти до світу бізнесу. Тут виникають певні розбіжності, стосовно того, що сталося. Річ у тому, що в істориків немає єдиної думки, стосовно цього часу. Відомо, що Форрест вирушив до Англії, де зайнявся своїм власним бізнесом, не пов’язаним з компанією Mars.За однією з версій - батько запропонував йому спробувати свої сили, і створити з нуля свій власний бізнес. Але є й інша версія, згідно якої стосунки між батьком і сином серйозно загострилися, і в результаті Форрест виїхав з США, щоб зайнятися своїм власним бізнесом. Як би то не було, але стартував Форрест на гроші батька (не рахуючи того, що компанія Марса-молодшого отримала ексклюзивне право на виробництво шоколаду Milky Way за межами Америки). А це говорить про те, що якийсь зв’язокбатько та син підтримували, навіть якщо вірна друга теорія.

В 1932 році Форрест Марс придбав приміщення під фабрику в місті Слоу. Найнявши декількох співробітників, він починає виробництво. Саме на цій фабриці згодом з’явиться ще один легендарний батончик, що анітрохи не поступається за популярністю Snickers, - Форрест назве його Mars. Варто відмітити, що перші кроки у виробництві шоколадних батончиків давалися Форресту нелегко. Йому навіть довелося відмовитися від ідеї розробляти свій власний шоколад. Замість цього він почав співпрацювати з компанією Cadbury.

На відміну від батька Форрест не був прихильником лише кондитерських виробів. Немає нічого дивного в тому, що саме з його легкої руки в асортименті компанії з’явилися корми для тварин, такі як Whiskas, Pedigree та Royal Canin. Але головне відкриття Форреста - популярні нині цукерки M&M - з’явилися дещо пізніше. Дуже шкода, що Марс-старший вже не побачив цей успіх сина, оскільки помер в 1934 році.

Якщо батько Форреста придумав знамениту шоколадку Milky Way, то синові належать не менш відомі цукерки M&M. Ідея прийшла до Форреста в той момент, коли він приїхав в Іспанію, щоб вирішити деякі проблеми, пов’язані-і з його бізнесом. Там він і побачив цукерки, що стали прообразом M&M. Проблемою більшості шоколадок того часу було те, що вони швидко танули в руках. Особливо, в спекотні літні дні. Цю проблему й вирішив Форрест Марс за допомогою спеціальної захисної оболонки, якою покривалися всі цукерки M&M. Таким чином, з’явилися солодощі, про які дуже давно мріяли споживачі - шоколад не танув в їх руках. Чи потрібно говорити, що M&M відразу став головним продуктом компанії Форреста Марса. При цьому його успіх був настільки великий, що Марс-молодший прийняв рішення змінити назву компанії на M&M Ltd.

Наступним важливим кроком для Марса стала купівля компанії Uncle Ben’s. Це був ще один важливий хід в плані диверсифікації. На той час Uncle Ben’s був одним з лідерів на ринку рису швидкого приготування. Маючи такий сильний асортимент товарів, Форрест став частіше навідуватися в Америку. А в 1964 році він об’єднав свою компанію з компанією батька. З’явилася компанія M&M/Mars, яка вже тоді вражала своєю потужністю та кількістю успішних брендів на ринку продуктів.

Звичайно, про повернення Форреста в Mars писали всі бізнес-журнали того часу. Це було дійсно знаменна подія для всієї Америки. Дуже шкода, що Форрест пішов на такий крок так пізно. Річ у тому, що на початку 30-х років батько дуже хотів, щоб молодий Марс повернувся в компанію, але той відмовився. Це було дуже образливо для Френка, оскільки, помираючи, він не помирився з сином. Проте, в результаті Форрест повернувся і повів компанію новим курсом до нових висот.

Форрест Марс ніколи не афішував свій статок. Він взагалі не любив, коли про нього надто багато говорили. Йому не подобалося красуватися на обкладинках бізнес-журналів. Він був захоплений роботою, але абсолютно не цікавився славою. Дуже важко було отримати хоч якісь відомості про компанію. Проте, відомо про деякі революційні кроки, які робила компанія Mars щодосвоїх співробітників.

По-перше, в Mars був присутнім дуже суворий контроль за якістю продукції. Звичайно, він ще не був поставлений настільки добре, як у японців, але за якістю в Marsстежили. При цьому Форрест Марс міг відкрито критикувати своїх співробітників. Втім, це не означає, що він їх не цінував. Форрест прекрасно розумів, що доля його компанії залежить від них, і намагався організувати їм найкращі умови праці.

Другий важливий момент полягав в тому, що в Mars відмовилися від особистих кабінетів і яких-небудь перегородок, які відділяли співробітників один від одного. Це було зроблено спеціально, щоб співробітники могли відчути себе командою. Крім того, цей хід дозволяв кожному набагато швидше донести інформацію до іншої людини, у тому числі й до керівника.

Нарешті, варто відмітити, що в компанії з’явився свій центр навчання співробітників. Це сталося в середині XX століття, і було дійсно революційним нововведенням. В цілому, це лише мала частина того, що зробив для компанії Форрест Марс. Сьогодні Mars належить вже третьому поколінню сім’ї. Якщо точніше, то її долю вирішують онуки Френка - Жаклін, Форрест-молодший і Джон. При цьому від безпосереднього управління компанією вони відійшли. Генеральним директором Marsє найманий керівник Пол Майклс.

Що дивно, так це те, що Marsі досі є приватною компанією, яка володіє всесвітньовідомими брендами в трьох галузях: кондитерська, корми для тварин, рис. Всі ми знаємо такі бренди, як Milky Way, M&M, Twix, Skittles, Snickers, Dove Chocolate, Bounty, Whiskas, Chappy, Pedigree, Royal Canin, Uncle Ben’s.

Mars була першою компанією, яка створила автомати для видачі напоїв, які могли приймати паперові гроші. Це ще один напрям діяльності компанії, про який мало хто знає. Втім, це не заважає автоматам приносити солідний прибуток в скарбничку Mars.

Сьогодні бренд намагається відповідати сучасним віянням, і докладає всіх зусиль для того, щоб використовувати високі технології в своєму просуванні, а одночасно зробити свою продукцію кориснішою для здоров’я.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо