Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

МЕДСЕСТРА. ФАКТИ ТА МІФИ ПРО ЖІНОК У БІЛИХ ХАЛАТАХ

Думки про те, при яких саме обставинах жінки, не будучи черницями, почали працювати медичними сестрами, розходяться. Згідно однієї версії, ініціатором виступив хірург Микола Пирогов під час Севастопольської оборони 1854 року. Оточене місто було переповнене пораненими, і хірург зрозумів, що самим лікарям з цим не впоратися. Він і створив професію медсестри, якими в той час були дівчата з вищого товариства. Вони добровільно йшли на службу по догляду за хворими. Працювали вони лише за їжу, одяг і житло.

За іншою версією, основоположником і головним популяризатором роботи медичною сестрою стала Флоренс Найтингейл, яка активно брала участь в Кримській кампанії 1854 року, працюючи в польових госпіталях сестрою милосердя. Разом з 38 помічницями вона втілила в життя принципи санітарії та догляду за пораненими, завдяки чому менш, ніж за шість місяців смертність в лазаретах знизилася з 42 до 2,2 %.

В 1912 році була заснована медаль імені Флоренс Найтингейл, яка досі є найпочеснішою нагородою для сестер милосердя у всьому світі. Флоренс Найтингейл могла реорганізувати армійську медичну службу і популяризувати роботу медсестер. Саме в день її народження - 12 травня - відзначається Міжнародний день медичної сестри.

День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію - Міжнародну раду медичних сестер.

Ще однією відомою медичною се строю часів Кримської війни була Мері Джейн Сикол. Вона навчилася траволікуванню та народній медицині в матері, та хотіла під час Кримської війни вирушити на фронт добровольцем в якості медсестри. Мері Сикол позичила гроші, щоб пройти шлях в 6500 км, і прославилася тим, що надавала допомогу пораненим з обох боків прямо під час обстрілів.

Але історія медичних сестер почалася задовго до подвигів Флоренс Найтингейл і Мері Джейн Сикол.

Ще в XI столітті в містах Західної Європи створювалися громади жінок, в завдання яких входив догляд за хворими. У XIII столітті графиня Єлизавета Тюрингенська побудувала госпіталь, в якому сама багато працювала. Вона була зарахована до святих, і в її честь була заснована католицька община “єлизаветинок”. В мирний час сестри доглядали лише за хворими жінками, а у військовий - і за чоловіками.

Такою ж діяльністю займалася община “іоаніток”, робота якої була особливо помітна в Парижі під час епідемії чуми 1348 року.

В 1617 році у Франції священик Вікентій Поль організував першу общину сестер милосердя і поставив на чолі її Луїзу де Мариллак. Вона організувала семінари для сестер милосердя і доглядальниць. Саме Вікентій Поль запропонував словосполучення “сестра милосердя”, “старша сестра”. Він же вказав, що община повинна складатися з вдів і дівиць, які не є черницями і не повинні давати ніяких постійних обітниць.

Пізніше інститути сестер милосердя стали створюватися у Франції, Нідерландах, Польщі та інших країнах. До середини XIX століття в Західній Європі вже налічувалося близько 16 тисяч сестер милосердя.

Професійні якості

Сьогодні медичні сестри - це фахівці, які отримали початкову медичну освіту і виконуючі приписи лікаря чи фельдшера по догляду за хворими. В середньому 80 % співробітників звичайної лікарні або поліклініки - саме жінки.

Медсестри складають найчисленнішу категорію працівників охорони здоров’я, оскільки в лікарській практиці велика частка медичних послуг виконується виключно сестринським персоналом. Медичні сестри розділяються за профілем роботи. Так, є головна медична сестра, старша медична сестра, палатна (постова) медична сестра, процедурна медична сестра, операційна медична сестра, дільнична медична сестра, дієтична медична сестра (відповідає за лікувальне харчування). Також є медичні сестри, працюючі на прийомі хворих з лікарями вузьких спеціальностей, наприклад з окулістом, оториноларингологом або невропатологом.

Географія роботи медсестер дуже велика, вони потрібні в районних лікарнях, поліклініках, диспансерах, великих медичних центрах, санаторіях, базах відпочинку, лікувально-профілактичних установах і так далі.

Медична сестра не може самостійно проводити обстеження, діагностику хворого і призначати лікування. Медсестра швидше виконує вказівки і приписи лікаря і діагностичні і лікувальні процедури - вимірює температуру, робить перев’язки, ін’єкції, щеплення, допомагає лікарям при хірургічних операціях і лікувальних маніпуляція, дає хворим призначені ліки, спостерігає за станом і самопочуттям, робить масаж, забезпечує різнобічний догляд. Для того, щоб працювати по професії медичної сестри, не обов’язково мати вищу професійну освіту, досить мати диплом про середню професійну освіту, отриману в коледжі чи технікумі, або можна закінчити спеціальні курси. При цьому в плані кар’єрного росту медсестра може дорости до позиції головної медичної сестри чи лікаря, але в останньому випадку визначальну роль грає вже наявність вищої медичної освіти.

Щоб працювати медсестрою, потрібно мати знання з біології, ботаніки, анатомії, хімії, фізики. Також медсестра повинна знати найменування і призначення ліків, правила і способи дезінфекції, правила виконання ін’єкцій, щеплень, перев’язок, правила догляду за хворими, основні поняття професійної етики та розділи медичної та педагогічної психології, повинна володіти технікою виконання медичних процедур.

Існує таке поняття, як сестринський процес - це науково обґрунтована технологія догляду в сестринській справі. Сестринський процес спрямований на підвищення якості життя пацієнта шляхом рішення проблем, що виникають в нього. Уперше термін був введений в США Лідією Холл в 1955 році.

Згідно із статистикою, більше 35 % медичних сестер виховують дітей самостійно, оскільки чоловіки йдуть із-за постійної зайнятості жінки, чергувань, відсутності в нічний час, низького рівня прибутків.

При цьому більшість медичних установ країни відчувають дефіцит медичних сестер на різноманітних вакансіях.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо