Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШАХРАЙСТВО В ІНТЕРНЕТІ. МЕТОДИ ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ,
І ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ЗЛОВМИСНИКІВ.
Частина 1.

Шахрайство виникло практично одночасно з появою людства і, варто визнати, цей вид діяльності зараз успішно розвивається. В будь-якій точці земної кулі можна знайти різних пройдисвітів і шахраїв. Вони проникли практично в усі сфери людської діяльності, і було б дуже дивно, якби Інтернет на потрапив у зону їхньої уваги.

Характерною особливістю інтернет-шахрайства є те, що зловмисника важко спіймати та притягнути до відповідальності. Адже фізично він може знаходитися взагалі в іншій частині земної кулі. Але, навіть, якщо шахрая вдасться знайти та притягнути до відповідальності, то повернути свої гроші навряд чи вдасться.

Отже, краще не попадатися на хитрощі інтернет-шахраїв.

В минулих номерах нашої газети ми вже почали розповідати про методи, які використовують нечесні люди. А зараз ми познайомимо вас з іншими поширеними способами, якими користуються зловмисники з метою обману надмірно довірливих громадян. Сподіваємося, вивчення пропонованого матеріалу допоможе вам своєчасно розпізнавати інтернет-шахраїв і тим самим захиститися від них.

ОБМАН ПРИ ПРОПОЗИЦІЇ НАДОМНОЇ РОБОТИ

Як відомо, риба шукає, де глибше, а людина - де краще. В пошуках нового місця роботи чи додаткового заробітку багато хто користується Інтернетом, де й потрапляє в руки численних шахраїв.

В першу чергу відмітимо, що основний принцип дій у більшості з них приблизно однаковий: користувачеві пропонується швидке і казкове збагачення, яке не вимагає практично ніякої трудової участі. Єдина маленька умова - необхідно переказати деяку суму грошей на вказаний рахунок, і після цього прибутки потечуть рікою. “Адже це класичне правило бізнесу - щоб отримати дохід, потрібно зробити певні вкладення”! - заманюють “благодійники”. Зрозуміло, після переказу грошей користувач у кращому разі отримує які-небудь безглузді інструкції, а в більшості випадків - таємничий “благодійник” просто зникає, не відповідаючи на листи (зрозуміло, ні телефону, ні адреси проживання він не повідомляє). Отже, перше та найголовніше правило: добре подумайте та проаналізуйте, чи варто погоджуватися на таку роботу.

Сьогодні ми розповімо вам про схеми, якими користуються інтернет-зловмисники для обману шукачів роботи та додаткового заробітку.

Обробка листів вдома

Цей спосіб шахрайства має давню історію. Він зародився років двадцять тому, і спочатку реалізовувався не за допомогою Інтернету, а за допомогою звичайної пошти. З розвитком же інтернет-технологій діяти шахраям стало набагато простіше.

Суть способу полягає в тому, що шахраї пропонують людям заробляти великі суми шляхом простої обробки листів. Наприклад, ви отримуєте електронного листа приблизно такого змісту: «Ви вже готові заробляти від 300 доларів на тиждень та змінити своє життя? Тоді наша пропозиція саме для Вас! Надомна поштова робота від відомої компанії “NNN”. Заповнення конвертів за схемою 2 долари за конверт. За цією програмою успішно працюють заповнювачі в країнах ближнього і далекого зарубіжжя. За допомогою “NNN” дуже багато людей стали досить заможними і змогли здійснити свої найзаповітніші бажання, значно поліпшити свій соціальний статус. Якщо ви готові долучитися до рядів цих людей, то вам неймовірно поталанило, бо те, що ми вам пропонуємо - це просто неймовірна удача для вас! Проста, приємна робота, яку ви можете виконувати вдома в спокійній обстановці лише декілька годин на день. Але ця проста робота принесе вам щоденний прибуток 50 доларів!!! Хіба це не те, що ви шукали усе своє свідоме життя? Не дайте удачі пройти повз Вас!»

Інколи в листі шахраї можуть дати посилання на свій сайт, який, як правило, має досить примітивний вигляд, розміщений на безкоштовному хостингу, і на ньому немає ніяких контактних даних фірми, крім адреси електронної скриньки. Після того, як ви напишете лист, вам прийде відповідь, суть якої полягає в наступному: для початку роботи вам слід переказати певну суму грошей на вказані реквізити. Чи варто говорити, що після перерахування грошей уся співпраця з цією конторою безславно закінчиться!

Набір відсканованих текстів

Часто-густо на сайтах, присвячених працевлаштуванню, а також на дошках безкоштовних оголошень можна зустріти оголошення про прийом співробітників для набору відсканованого тексту. При цьому “роботодавець” описує перспективи співпраці, високі розцінки та легкий заробіток. Щоправда, сам при цьому не має ні сайту, ні контактного телефону, а електронна скринька в нього відкрита на безкоштовному ресурсі.

Перша думка, яка приходить в голову після прочитання подібного оголошення: якби це було реально - половина населення України негайно кинула б роботу та почала б набирати тексти, працюючи по 2-3 години на день і отримуючи при цьому 1000 доларів на місяць!

Хоча на перший погляд така робота здається цілком реальною: адже набір текстів - це конкретний вид діяльності, на відміну від тієї ж обробки поштової кореспонденції або інших сумнівних пропозицій. Але після того, як ви відправите лист з пропозицією своєї кандидатури, вам запропонують перерахувати деяку суму, як гарантію того, що ви дійсно виконаєте доручене завдання якісно і у визначений термін, або в якості оплати за прислані вам відскановані тексти із завданням.

Чи варто говорити, що після відправки шахраям грошей ніякого завдання ви не отримаєте! А може й отримаєте, і навіть виконаєте його, і відправите шахраям - але грошей за виконану роботу вам ніхто не заплатить.

Варто відмітити, що останнім часом зловмисники зробили висновки з попередніх помилок та іноді готові прислати на вимогу претендента реквізити фірми та контактні телефони. Це робиться для того, щоб приспати пильність потенційних жертв. Але нічого спільного з реальністю ці реквізити мати не будуть: така фірма або взагалі не існує, або займається зовсім іншими видами діяльності. Тому, перш, ніж погоджуватися на таку роботу, бажано уточнити наступні моменти:

• чи справді існує така фірма;

• чи дійсно вона знаходиться за вказаною адресою;

• чи справді вона шукає співробітників для набору тексту;

• чи це її телефон;

• чи дійсно по цьому телефону відповідає співробітник цієї фірми, а не хтось сторонній.

Також завжди корисно дати зрозуміти роботодавцеві, що ви можете під’їхати за вказаною адресою для особистої бесіди. Навіть якщо ви проживаєте, наприклад, в Луцьку, а роботу пропонує київський роботодавець - попросіть адресу фірми і скажіть, що ви хочете поговорити особисто в офісі. І може бути, що після цього всі подальші питання відпадуть самі собою.

А взагалі пам’ятайте: відскановані тексти простіше не набирати, а розпізнавати за допомогою спеціальних програм (наприклад, Fine Reader). І якщо вам пропонують набрати відсканований рукописний або інший текст, який погано розпізнається, то це, можливо, справді реальна робота, а якщо текст добре розпізнається спеціальними програмами - то задумайтеся: навіщо роботодавцеві платити комусь за набір тексту, якщо його можна розпізнати самому швидко, якісно та ще й безкоштовно?

Переклад текстів

Як ми вже відзначали раніше, перекладачі, які хочуть працювати вдома, отримуючи роботу через Інтернет, також є потенційними жертвами шахраїв. При цьому схема обману може виглядати приблизно так само, як і в ситуації з набором текстів. Наприклад, ви бачите оголошення: «Вас вітає компанія перекладів «NNN». У зв’язку з розширенням і збільшенням об'єму робіт ми проводимо додатковий набір співробітників для перекладацької роботи. це вигідно і вам і нам - вам тим, що ви у вільний від роботи час можете додатково заробляти, ну а нам - тим що не потрібно додаткового місця в офісі.

Умови роботи: щотижня вам буде надсилатися електронною поштою 10 сторінок тексту. Вам потрібно буде його перекласти, і відправити назад. Графік роботи ви встановлюєте собі самі. Таким чином, працюючи лише годину щодня, ви отримаєте 200 доларів на місць.» Звучить привабливо, чи не так?

Якщо ви відгукнетеся на це оголошення, то у відповідь отримаєте листа, що для реєстрації потрібно заплатити невелику суму, наприклад, 35 грн., а контактних даних, крім електронної скриньки, в них немає, і, швидше за все, сайта теж немає. А якщо ви надішлете їм гроші, то на цьому ваша "співпраця" й закінчиться.

Тому, погоджуючись на подібні пропозиції, добре все обдумуйте та аналізуйте.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо