Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШАХРАЙСТВО В ІНТЕРНЕТІ. МЕТОДИ ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ,
І ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ЗЛОВМИСНИКІВ
Частина 3.

ВИМАНЮВАННЯ ТА КРАДІЖКА ГРОШЕЙ З ЕЛЕКТРОННИХ ГАМАНЦІВ

В останній час нестримно росте популярність платіжних Інтернет-систем, найвідомішою з яких є WebMoney. Мати електронний гаманець зручно та вигідно: можна проводити платежі і здійснювати покупки, не виходячи з дому. Суми грошей, що проходять через них, постійно зростають, і було б дивно, якби шахраї залишили цю сферу без своєї уваги. Ось декілька з примітивних, але в той же час - поширених і ефективних способів “порівняно чесного відбирання грошей”.

"Чарівний" гаманець

За допомогою листа чи оголошення, яке розміщується на безкоштовних дошках в Інтернеті, закидається приблизно така "наживка": "Доброго дня! Мене звати Іванов Іван Іванович. Я декілька років займав керівну посаду в службі технічної підтримки компанії "WebMoney". Тиждень тому мене незаслужено звільнили. Але перед самим звільненням я дізнався, що є такий секретний гаманець, який повертає назад переказану на нього суму, причому збільшену в три рази. Ось його номер: №... Користуйтеся, поки є можливість - він працюватиме ще 10 днів, після чого автоматично ліквідовується!"

Жертвами такого "лохотрону" часто стають користувачі, які нещодавно встановили собі платіжну Інтернет-систему, не встигли розібратися в ній, і тому здатні піддатися на такий прийом.

Чи можна зламати електронний гаманець?

Залізти в чужий електронний гаманець - мрія багатьох нечистих на руку громадян. Але врахуйте: всі подібні спроби завершаться або невдачею, або ще й втратою грошей з власного гаманця.

Наберіть у будь-якій пошуковій системі фразу "злом електронного гаманця" - і вам буде запропоновано величезну кількість посилань на цю тему. Всі подібні "пропозиції" можна розділити на дві основні категорії.

1. Різного роду програми-зломщики. Їх пропонують за гроші. Вартість подібних “продуктів” - від 10 доларів США. Вам скажуть, наприклад, що ця програма підбирає пароль до чужого гаманця. А насправді після перерахування грошей за програму, ви або нічого не отримаєте, або отримаєте файл з вірусом або програмою-шпигуном, яка вмить передасть ідентифікаційні дані вашого гаманця (ідентифікатор, пароль) тому, хто розсилає ці програми. Деякі віруси вміють не просто красти облікові дані, але й одночасно змінювати пароль на гаманець. Внаслідок чого ви вмить втрачаєте доступ до свого електронного гаманця. До речі, подібні продукти можуть пропонувати і безкоштовно - в цьому випадку “лохи” ведуться на приманку практично без сумнівів.

2. Спеціальні сайти для злому Web-Money, вхід на які може бути як платним, так і безкоштовним. Подібні ресурси пропонують два види "послуг". У першому випадку при відвідуванні сайту на комп’ютер користувача автоматично (або платно) встановлюється програмне забезпечення, яке дозволяє зламувати гаманці. Відмітимо, що якщо програмне забезпечення і буде встановлене - то лише з метою крадіжки ідентифікаційних даних вашого WM-гаманця. В другому випадку пропонується заповнити певну форму на сайті. В ній просять вказати: номер гаманця, який ви хочете зламати, а також номер гаманця, на який ви хочете отримати викрадені кошти, а також - ідентифікатор і пароль. Отже, таким чином, ви самі добровільно надаєте шахраям доступ до свого гаманця.

До речі, платний сайт такого роду може виявитися "меншим злом", ніж безкоштовний. Річ у тому, що шахраї іноді обмежуються стягуванням грошей за вхід: візьмуть з вас 10-20 доларів - і на цьому все може закінчитися. Якщо ж це ресурс безкоштовний - не сумнівайтеся, що в комп’ютер неодмінно проникне вірус, який вмить передасть всі ваші конфіденційні дані зловмисникам. Хоча таке не виключене і на платних сайтах.

Отже, всі пропоновані в Інтернеті засоби для злому електронних гаманців об’єднує те, що жодний з них не здатний зламати гаманець. І врахуйте: якби було так легко зламати електронний гаманець - цим би займалися всі, кому не лінь, і впродовж максимум декількох днів уся система WebMoney була б повністю спустошена.

Підробні листи від служби технічної підтримки

Вид шахрайства, про яке ми розповімо, досить примітивний. Але, як не дивно, на нього легко “ведуться” багато наших наївних співгромадян. Суть полягає в тому, що користувач WebMoney отримує електронний лист нібито від служби технічної підтримки. У ньому повідомляється, що необхідно підтвердити свої облікові дані, і пропонується вислати їх на вказану електронну адресу. Як тільки ви відправите ці відомості - вони негайно потраплять до зловмисників.

А ось ще один варіант подібної афери. В даному випадку від імені служби технічної підтримки в жертви вимагають переказати певну суму на вказаний номер гаманця. В якості обґрунтування можуть привести усе, що завгодно: підтвердження працездатності гаманця, сума за обслуговування вашого гаманця, платне оновлення WM Keeper (без якого програма нібито не працюватиме, і доступ до гаманця заблокується, і т. п.).

Увага! Пам’ятайте: жодна служба технічної підтримки ніколи не вимагає у користувачів системи прислати чи підтвердити свої реєстраційні дані, або, тим більше - переказувати кудись гроші.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо