Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШАХРАЙСТВО В ІНТЕРНЕТІ. МЕТОДИ ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ,
І ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ЗЛОВМИСНИКІВ.
Частина 5.

ОБМАН В ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНАХ

Інтернет-магазини належать до зручних і затребуваних Інтернет-сервісів. І це недивно: адже придбання товарів в Інтернет-магазинах має цілий ряд безперечних переваг. Наприклад, товари, які купуються в Інтернет-магазинах, коштують дешевше, ніж аналогічні товари в стаціонарних торгових точках. А в деяких випадках різниця в ціні може досягати 30-50%! Щоб купити товар в Інтернет-магазині, не треба нікуди йти - досить мати комп’ютер з виходом в Інтернет. Замовити покупку можна, наприклад, з дому, або зі свого робочого місця - і через деякий час товар буде доставлений кур’єром за вказаною вами адресою. До того ж Інтернет-магазини пропонують дуже широкий асортимент продукції, яким частенько не можуть похвалитися стаціонарні магазини.

Було б дивно, якби така сфера діяльності Інтернета залишилася без уваги шахраїв, і в цій статті ми розповімо, як обманюють довірливих покупців в Інтернет-магазинах.

Правила здійснення покупок в Інтернет-магазині

При купівлі товарів в Інтернет-магазинах слід дотримувати певні заходи обережності, щоб не стати жертвою шахраїв (які можуть, наприклад, підсунути неякісний чи під-робний товар). Деякі з таких заходів перераховані нижче.
• Рекомендується здійснювати покупки лише у відомих Інтернет-магазинах, рекламу яких, наприклад, всі знають, або якими вже користувалися ваші знайомі.
• На сайті хорошого інтернет-магазину обов’язково має бути вказана його адреса та один чи декілька контактних телефонів. Рекомендується подзвонити по цьому телефону і поговорити з представником магазину (наприклад, запитати його про те, як давно на ринку працює цей магазин, поставити пару питань про асортимент товару, про гарантії на товар гарантії і т.п.).
• При отриманні товару слід перевірити документацію на нього (зрозуміло, якщо вона взагалі повинна бути: наприклад, не варто вимагати технічний паспорт на килим чи сковорідку, а ось на ноутбук, мобільний телефон чи пилосос – вона має бути).
• При отриманні товару обов’язково слід поцікавитися умовами гарантійного обслуговування, а також перевірити робочий стан своєї покупки.
• Не варто забувати, що при виникненні яких-небудь підозр, ви цілком можете відмовитися від купівлі - ніхто не має права змусити вас за неї платити.

Розіграші та лотереї в інтернет-магазинах

Цьому виду шахрайства хочеться приділити особливу увагу, тому що з ним, напевно, стикався кожен наш співвітчизник. Ви отримуєте поштою листа, в якому вказано, що саме ви є єдиним щасливчиком і в одну мить отримаєте бажаний приз. Від вас потрібна дрібниця - замовити щось з каталогу, передбачливо покладеного в цей же конверт. Те, що ці товари вам абсолютно не потрібні, або ж їх можна купити принаймні вдвічі дешевше, нікого не цікавить - адже мова про суму в 500 000 гривень.

Все грубо й примітивно. Але ж люди ловляться на цю простеньку приманку вже багато років. Хоча “єдиним” переможцем оголошена добра половина наших співгромадян, що отримали такі ж листи. А тому ніколи кожному з одержувачів цей виграш не дістанеться. В наступному листі жертва поштових лохотронщиків отримає чергову згадку про виграний мільйон з проханням забрати його якнайскоріше, але лише після того, як ви знову купите товар з каталогу.

І так до нескінченості. Вірніше, до закінчення вашого терпіння або поки ви не зрозумієте, що все це нескладний, але досить цинічний спосіб змусити людей купувати непотріб з каталогу.

Зверніть увагу, скільки разів в листі повторюються слова: “унікальна пропозиція”, “спеціально для вас”, “саме ви”, “компанія-гарант”, “ви - наш кращий клієнт”, “гроші будуть вручені на першу вимогу”, “рішення необхідно прийняти негайно” і т.п. Розраховані ці методи, в першу чергу, на людей, які схильні вірити в диво і не аналізують факти.

А проаналізувати їх варто. Принаймні перед тим, як бігти на пошту та посилати конверт, дбайливо підписаний на ваше ім’я. Слід спокійно озброїтися лупою і прочитати текст, який, як правило, дається дрібним шрифтом. І тоді вам відкриється багато цікавого. Наприклад, Інтернет-магазин, який на першій сторінці великими буквами назвав вас ЄДИНИМ претендентом на величезну суму грошей, в примітці відмічає: “ВСІ одержувачі документів інформаційно-рекламного характеру за умовами акції оголошуються переможцями”.

У нашому випадку “єдиних і неповторних переможців” виявляються тисячі. Більше того, всі пропозиції отримати “позашляховик Hyundai” можуть виявитися мильною бульбашкою, адже, як пишеться тим же дрібним шрифтом, “цінні призи, речові подарунки, їх характеристики (марка, модель, комплектація і інші характеристики подарунків) визначаються керівництвом фірми на власний розсуд, при цьому вони можуть не співпадати з очікуваннями учасників”. Тобто, якщо замість автомобіля вам вручать записник - це ваші проблеми. Вони із самого початку вас попереджали.

Де беруть наші адреси?

Якщо ви хоч раз замовляли товари поштою або через Інтернет, ваші дані стають надбанням деякої поштової гільдії, яка має загальний банк цих клієнтів. Крім того, варто «засвітитися», відправивши лист з благанням про допомогу якої-небудь Марії Дюваль, як ви тут же отримаєте море паперового спаму.

Інший шлях - потенційні жертви самі дають свої контакти, заповнюючи рекламні вставки в газетах типу “Знайдіть 5 зображень ягід і виграйте 500 000 грн.”. А внизу дрібним шрифтом написано: “я даю згоду на передачу моїх персональних даних третім особам”.

Що ж робити, якщо ви отримали подібного листа?

Взагалі не відкривати конверт, викинувши його в смітник.

Як розпізнати поштового шахрая?

Ознаки, які вказують на можливість поштового шахрайства:
1. Текст, надрукований дрібним шрифтом, суперечить тому, що надруковано великим.
2. Замість юридичної адреси фірми вказана лише поштова скринька.
3. Велика кількість різних сум виграшів і додаткових бонусів, є присутніми в одному тексті. А ще іноді в листі бувають скретч-карти (коли ви зітрете захисне покриття, то виявиться, що ви виграли ще кілька тисяч гривень) або ключі до автомобіля, виготовлені з пластмаси.
4. Практично ідентичні за змістом листи, які надходять вам, незалежно від того, відповіли ви на попередній, чи ні.
5. Відсутність інформації в ЗМІ про умови та час проведення розіграшу.
6. Відсутність інформації про джерела, з яких гіпотетично виплачують виграші, і про самих переможців акції.

Невиправдана дешевизна товару

Відносно нещодавно в Інтернеті стали з’являтися рекламні оголошення від Інтернет-магазинів, які реалізовують продукцію дуже дешево - лише за 20-40% від їх приблизної ринкової вартості.

Чи варто говорити, що знаходилася маса бажаючих “затаритися” дешево! Люди, зазіхнувши на низькі ціни, переказували зловмисникам чималі кошти. Причому перерахування здійснювалося не через банківські установи і не поштовими переказами, а лише через WebMoney чи іншу платіжну Інтернет-систему, завдяки чому шахраї зберігали свою анонімність.

Зрозуміло, жоден клієнт не отримав оплачений товар, оскільки всі гроші благополучно дісталися шахраям.

“Плаваюча” ціна в Інтернет-магазині

Вид шахрайства, про яке ми тут розповімо, охоче використовується як дрібними, так і великими, і відомими Інтернет-магазинами.

Покупець заходить на сайт Інтернет-магазину і бачить, що ціни на товари, що цікавлять, його цілком влаштовують. Після нетривалого вибору він оформляє замовлення та чекає доставки. Але при отриманні товару з’ясовується, що ціна відрізняється від тієї, що була вказана на сайті. Як правило, ця різниця відносно невелика, до того ж при бажанні покупець може відмовитися від покупки. Але в більшості випадків товар все ж отримується - хоч би тому, що людина вже налаштувалася на купівлю, і не хоче відмовлятися від неї заради невеликої переплати. При великій кількості покупців Інтернет-магазин за допомогою цього нехитрого прийому може додатково отримувати непоганий прибуток.

Відмітимо, що різницю в ціні іноді можна помітити ще на стадії оформлення замовлення. Тобто на вітрині вказана одна ціна, а в формі замовлення - інша. Знову ж таки, ви можете відмовитися від купівлі - але на практиці більшість покупців погоджуються переплатити невелику суму, ніж знову шукати товар, що цікавить. Часто на сайті не вказується, що крім вартості товару та його доставки, потрібно буде ще сплатити гроші «за обробку замовлення», а це ще, як мінімум, 30-50 грн.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо