Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШАХРАЙСТВО В ІНТЕРНЕТІ. МЕТОДИ ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ,
І ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ЗЛОВМИСНИКІВ
Частина 7.

ІНШІ ВИДИ ОБМАНУ ТА ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ

“Безкоштовна еротична екскурсія” по сторінках сайту

У всі часи “полуничка” представляла чималий інтерес для обивателів, тому в Інтернеті існує величезна кількість сайтів, присвячених цій “пікантній” темі. Недивно, що шахраї ніяк не могли обійти увагою цей сегмент Інтернету.

Один з відомих способів “розводу” полягає в наступному. Фірма, яка займається продажем, наприклад, еротичних картинок чи фільмів, вимагає у відвідувачів при реєстрації на сайті вводити дані своїх кредитних карт. Оскільки, на таке погоджуються не всі, адміністрація порталу зареєстрованим відвідувачам пропонує бонус - безкоштовну еротичну екскурсію по сторінках сайту. Відвідувач з радістю погоджується, і лише через деякий час дізнається, що з його кредитної карти здійснювалося списання засобів - як з’ясовується, саме в рахунок плати за перегляд “веселих картинок” на еротичному сайті. Не дивлячись на те, що це відвертий обман, притягнути шахраїв до відповідальності не вдасться - хоч би тому, що в реальності послуга була надана.

Прохання вислати СМС за розблокування комп'ютера чи персональної сторінки в соціальній мережі

Про популярність соціальних мереж (vkontakte.ru, odnoklassniki.ru та ін.) скоро складатимуть легенди. З кожним днем число їх користувачів нестримно зростає і обчислюється десятками мільйонів. В багатьох офісах мало не половину робочого часу працівники присвячують відвідуванню подібних ресурсів. І було б дуже дивно, якби це залишилося без уваги шахраїв.

Розглянемо прийом, з яким, напевно, доводилося стикатися багатьом учасникам соціальних мереж. При спробі авторизуватися та увійти на свою персональну сторінку користувач отримує повідомлення про те, що його сторінка заблокована за розсилку спаму чи з якоїсь іншої причини, і за розблокування треба відправити СМС-повідомлення на вказаний номер. Як не дивно, знаходяться користувачі, які негайно відправляють СМС і втрачають тим самим чималу суми грошей зі свого телефонного рахунку. І це при тому, що вони ніколи не розсилали ніякого спаму і не займалися іншими непристойними речами! Зрозуміло, що гроші осідали в кишенях шахраїв.

Пам’ятайте, що подібні повідомлення виходять від зловмисників, і буде дуже добре, якщо після отримання необхідної суми вони дійсно розблокують вашу сторінку. Але подібну проблему можна розв’язати й самостійно, причому безкоштовно і без відправлення СМС. Для цього достатньо коротко описати в пошуковій системі проблему, наприклад «не можу зайти в однокласники». В результаті ви отримаєте список сайтів, з порадами, як позбутися даної проблеми.

Видалення з екрану нав’язливої реклами за СМС

Одним з найбільш неприємних і витончених видів шахрайства є видалення з екрану нав’язливої реклами за СМС.

Одного прекрасного дня користувач помічає, що на екрані монітора з’являється рекламне вікно. Це може статися в будь-який момент - наприклад, при завантаженні комп’ютера, при активізації якої-небудь функції, або просто без прив’язки до дій користувача. Характерною особливістю цієї афери є те, що таке вікно може мати явно непристойний характер. Наприклад, часто рекламуються Інтернет-магазини, що торгують товарами сексуально-еротичного асортименту (просто кажучи, секс-шопи). Причому ця реклама не просто нав’язлива - її так просто видалити з екрану ви не зможете: вікно не закривається (чи при спробі закриття ви автоматично будете перенаправлені на сайт секс-шопа). Це вікно може зникнути саме через певний проміжок часу. Але ви будете вимушені спостерігати рекламу еротичних і порнографічних матеріалів. Чи варто говорити, наскільки шкідливою є така реклама, якщо до комп’ютера мають доступ неповнолітні!

Ще один вид подібного шахрайства – це так звані Вінлокери. Вони представляють собою сімейство шкідливих програм, блокуючих або утрудняючих роботу з операційною системою, і вимагають перерахування грошей зловмисникам за відновлення працездатності комп’ютера.

Зазвичай необхідність виплати грошової суми пояснюється використанням неліцензійного програмного забезпечення або переглядом порнофільмів. Слід зазначити, що в більшості випадків зараження відбувається саме з порносайтів. Досить часто причини необхідності відправки СМС або способи отримання коду звучать абсурдно, наприклад, “Ваш комп’ютер заблокований за перегляд порнографії. Для розблокування комп’ютера необхідно поповнити баланс телефону в будь-якому терміналі оплати. Після оплати код розблокування буде вказаний на чеку оплати”. Інколи трапляються й орфографічні помилки. Більше того, практично на всіх банерах написано попередження, про те, що спроба обдурити “систему оплати” приведе до порушення роботи комп’ютера або знищення даних. У деякі з них навіть вбудований таймер зворотного відліку, після закінчення часу якого вірус обіцяє знищити всі дані користувача. Найчастіше, це проста загроза, що переконує користувача віддати зловмисникові гроші.

Рекламний модуль проникає в комп’ютер непомітно для користувача, а іноді - при мимовільному його сприянні (відвідування зараженого сайту, розпаковування неперевіреного зараженого архіву, встановлення якоїсь програми і т. п.).

При цьому в “ліцензійній угоді” (яку користувач ніколи читає) говориться, що користувач згоден встановити на комп’ютер додаток “рекламного характеру”, який він зобов’язаний проглянути певну кількість разів, або відмовитися від перегляду, відправивши СМС. Число необхідних переглядів зазвичай йде на тисячі, тому користувачі вважають, що краще відправляти СМС зловмисникові.

Вид “інтерфейсу” троянів дуже барвистий і різноманітний. Але їх об’єднує або схожість із стандартними меню Windows, або наявність порнографічного матеріалу, а також вікно для введення коду розблокування. Є різновиди, дуже схожі на синій екран смерті або стандартне вікно вітання Windows. Також нерідкі випадки, коли вони маскуються під антивірусну програму.

Що робити у випадку зараження Вінлокером.

• Ні в якому разі не можна виконувати вимоги зловмисників. Слід пам’ятати, що вартість СМС може доходити до декількох десятків доларів, незалежно від вказаного в “інтерфейсі” вірусу. Практично в усіх випадках після відправки СМС обіцяний код розблокування не приходить.

• У випадку, коли вимагають відправити СМС на якийсь номер, можна зателефонувати в службу підтримки, якій належить даний номер. Часто вони можуть повідомити код розблокування.

• Можете скористатися онлайн-сервісами підбору коду розблокування на сайтах виробників антивірусного програмного забезпечення.

• Дуже часто в таких випадках допомагає Інтернет - для цього потрібно в будь-якій пошуковій системі коротко описати проблему (наприклад, «як видалити рекламу з екрану», і т. п.), і ознайомитися з результатами. Досвідчені користувачі часто підказують, що саме потрібно зробити, щоб позбавитися від нав’язливого модуля.

“Безкоштовні” дієти

Дуже багато хто бажає схуднути за допомогою спеціальних дієт, якими завалений як Інтернет, так і друковані видання. Шахраї придумали хитрий спосіб заробляти на охочих скинути зайву вагу.

Людина в пошуках дієти заходить на відповідний сайт і бачить декілька посилань на які-небудь відомі та “розкручені” дієти, причому поряд з кожним посиланням великими буквами написано "безкоштовно". Людина йде по посиланню і з’ясовує, що для безкоштовного отримання інформації йому треба лише зареєструватися на сайті. Реєстрація також безкоштовна, але є один нюанс: окрім набору стандартних даних (прізвище, ім’я та по-батькові, електронна адреса і т. п.) треба вказати номер свого мобільного телефону, на який безкоштовно висилатиметься вся необхідна інформація.

Якщо ви зіткнулися з чимось подібним - ознайомтеся з правилами підписки на цьому сайті (майже непомітне посилання знаходиться внизу сторінки). Найімовірніше, в них буде присутній пункт, приклад якого наведений нижче.

“Плата за послугу “Підписка” впродовж 1 дня з дати виконання Абонентом дій вказаних в пункті 3, не стягується. Якщо після закінчення 1 дня з дати виконання Абонентом дій, вказаних в пункті 3 Абонент не відмовляється від надання послуги “Підписка” способами, описаними в пункті 7, то послуга “Підписка” починає надаватися на платній основі. З рахунку абонента раз в 3 дні відбувається списання грошових коштів у розмірі, наприклад 5 грн.”.

Отже, до тих пір, поки ви опам’ятаєтеся і побачите, що з вашого телефонного рахунку зникають гроші, може пройти декілька днів. Зрозуміло, повернути втрачені гроші ви не зможете, оскільки з точки зору чинного законодавства шахраї такими не є - вони чесно попередили, що безкоштовно послуга надається тільки 1 день, а якщо ви цього вчасно не помітили - це лише ваші проблеми.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо