Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШАХРАЙСТВО В ІНТЕРНЕТІ. МЕТОДИ ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ,
І ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ЗЛОВМИСНИКІВ
Частина 8.

ІНШІ ВИДИ ОБМАНУ ТА ВИМАНЮВАННЯ ГРОШЕЙ

“Зараження” комп’ютера з наступною пропозицією придбати надійний антивірус

Відомо, що багато користувачів безтурботно ставляться до питань комп’ютерної безпеки. Не в усіх є надійний антивірусний засіб, а вже за актуальністю вірусних баз стежать одиниці. Цим і користуються шахраї, імітуючи зараження комп’ютера вірусом і пропонуючи для захисту “недорогі антивірусні” засоби.

На практиці все виглядає приблизно так. Одного прекрасного дня користувач Інтернету отримує повідомлення про те, що його комп’ютер інфікований вірусом. Це повідомлення може відобразитися, наприклад, у вигляді спливаючого вікна. Причому воно може виглядати загрозливо - з відповідним візуальним і звуковим оформленням (різкі кольори та малюнки, неприємні звуки і т. п.). Це робиться для того, щоб у користувача не залишилося сумнівів в зараженні його комп’ютера потужним шкідливим програмним забезпеченням. При цьому повідомлення про інфікування може оформлятися від імені програмного продукту, пропонованого шахраями, - наприклад, при перегляді якоїсь сторінки сайту на екрані з’являється віконечко, в якому наче б то йде перевірка комп’ютера на віруси. Потім з’являється напис: “Програма така-то безкоштовно перевірила ваш комп’ютер і виявила, що він заражений вірусами (для більшої достовірності можуть вказати, що знайдено, наприклад, 1500 вірусів), і щоб позбавитися від них, перейдіть по посиланню”. Якщо ви туди перейдете - потрапите на сторінку, де вам буде запропоновано купити надійний антивірусний засіб, що гарантує не лише позбавлення від виявленого вірусу, але і надійний захист від будь-яких заражень в майбутньому.

Ну а далі можливі варіанти. Іноді шахраї, отримавши гроші, просто перестають відповідати на будь-які звернення і зникають. Іноді вони справді присилають якусь програму - але користуватися такою “купівлею” категорично не рекомендується. Як показує практика, ви отримаєте не “надійний недорогий антивірус”, а вірус-троян, який “оселиться” у вашому комп’ютері і буде, по-перше, інформувати зловмисника про всі дії, які виконуються на комп’ютері, а по-друге - надавати йому доступ до файлів, що зберігаються на вашому комп’ютері. Окрім іншого, шахрай зможе отримати доступ до ваших електронних гаманців.

В деяких випадках зловмисники пропонують завантажити “антивірус” безкоштовно. В цьому випадку сумніватися не доводиться - ви замість програми отримаєте вірус.

Тому, якщо ви отримали незрозуміло від кого повідомлення про інфікування комп’ютера - не слідуйте рекомендаціям шахраїв, а самі проскануйте комп’ютер хорошою антивірусною програмою з новими вірусними базами.

«Нігерійський» спам

“Нігерійський спам” - це схема виманювання грошей, при якій користувач отримує лист приблизно наступного змісту : «Я, така-то, є вдовою короля Бахрейна (Сомалі, Габона, Джібуті або іншої екзотичної країни), і як його родичка піддаюся гонінням в рідній країні. Мій покійний чоловік залишив спадок 200 млн. доларів США, але самостійно я їх отримати не можу - капітали мого колишнього чоловіка підлягають арешту, тому мені потрібне сприяння сторонньої особи. Ви можете мені допомогти. Для цього вам треба відкрити рахунок в зарубіжному банку, на який будуть перераховані грошові кошти. Вам за це належить 3 % від легалізованої суми».

Або ж, наприклад, на вашу електронну адресу приходить лист, в якому співробітник деякого банку повідомляє приголомшливу новину: ви повинні отримати мільйонний спадок. Річ у тому, що в Африці помер ваш родич, мільйонер Джон Ковальчук. Спадкоємців містер Ковальчук не залишив, але його адвокат став розшукувати через Інтернет родичів свого клієнта і після довгих пошуків знайшов саме вас.

А, оскільки, фантазія шахраїв працює дуже добре, то варіантів таких листів може бути безліч.

Потім суть справи викладається детальніше, і головне полягає в тому, що користувач повинен переказати на вказані реквізити певну суму грошей для покриття “накладних витрат”. Причому прохання про “попередні платежі” можуть бути неодноразовими.

Про цей вид шахрайства пишуть і в Інтернеті, і в пресі. Але завжди знаходяться люди, які або почали користуватися комп’ютером нещодавно, або пропустили повз вуха добрі поради (“а нам навіщо? Ми розумні, нас не проведеш”!), або просто досить наївні та серйозно ставляться до обіцянок шахраїв.

Чому цей вид шахрайства дістав назву “Нігерійський спам”? Річ у тому, що в перших таких листах, які розсилали-ся по всьому світу, фігурувало ім’я колишнього нігерійського диктатора Сани Абачі (наче б то люди, що мають доступ до його рахунків, не могли зняти гроші без сторонньої допомоги). Зараз в цих листах можна зустріти імена будь-яких інших відомих людей, які, наприклад, переслідуються офіційною владою, або взагалі померли. Але початкова назва цих листів так і залишилася. Вам в листі обіцяють мільйони в спадок, в подарунок чи в нагороду за посередництво у виведенні грошей з якоїсь охопленої революцією країни, - добре подумайте, перш, ніж відповідати. Такі листи розсилають лише шахраї!

Навіть, якщо якась вмираюча вдова, секретар великого політика або дочка убитого нафтового магната звертаються до вас по імені, не спокушайтеся: шахраї знають, де дістати бази імен і адрес.

Найбезпечніше - взагалі не відкривати листів від невідомих відправників. Якщо вам все ж захочеться дізнатися, яку історію приготував для вас “нігерієць” і посміятися над незграбними автоперекладами, - посмійтеся. І перешліть нігерійський лист в “Лабораторію Касперского” - це допоможе захистити інших користувачів від посягань шахраїв .

Реклама і просування сайтів

Кожен власник сайту бажає, щоб у нього було багато відвідувачів. Відвідуваний ресурс здатний приваблювати клієнтів, приносити прибуток, сприяти появі вигідних ділових партнерів, подальшому розвитку бізнесу і т. д.

Облік кількості відвідувань на сайтах ведеться за допомогою спеціальних лічильників. Можна набрати в будь-якій пошуковій системі запит “лічильник відвідувань” - і вам буде запропоновано безліч посилань, по яких ви знайдете різні лічильники на будь-який смак.

Зараз розвелося чимало шахраїв, які роблять вигляд, що займаються просуванням сайтів. У реальності вони лише пускають пил в очі, проте їх “послуги” з “розкручування і оптимізації сайту” коштують недешево. Багато шахраїв завойовують довіру тим, що за свої послуги вони не вимагають передоплати.

В загальному випадку обман відбувається приблизно таким чином. Людина вводить в пошукову систему запит “послуги з просування сайтів”, і в запропонованому списку вибирає яку-небудь організацію. Зв’язавшись з нею, він пояснює ситуацію (мовляв, такий-то сайт треба розкрутити, і т. п.), після чого сторони обумовлюють вартість послуг і терміни закінчення робіт.

Шахраї можуть запропонувати клієнтові, щоб він спостерігав за тим, як зростає кількість відвідувачів його сайту. Людина реально бачить: вчора було стільки-то відвідувань, сьогодні їх стало набагато більше, а наступного дня лічильник взагалі показав цифри, про які й мріяти не доводилося. Коли настає термін здачі робіт, замовник з чистою совістю розраховується з “виконавцями”, оскільки результат він бачив на власні очі.

Відразу після розрахунку ситуація кардинально міняється. Людина бачить, що число відвідувань сайту знову різко знизилося, або ж - повернулося практично на початковий рівень. Отже, гроші за розкручування і просування сайту були витрачені даремно.

А секрет полягає в тому, що ніхто й не займався оптимізацією, просуванням і розкручуванням веб-ресурсу. Вся “робота” шахраїв полягала в тому, щоб за допомогою нехитрих маніпуляцій штучно “накрутити” покази лічильника. Як тільки вони отримали гроші від замовника - вони припинили його “накручувати”, отже, дані про відвідуваність повернулися на початковий рівень.

Сьогодні в Інтернеті можна знайти програми, призначені якраз для штучної на-крутки встановлених на веб-ресурсах лічильників. Якщо вас влаштує така “псев-довідвідуваність” - ви можете накрутити покази лічильників і самостійно, і зовсім не обов’язково звертатися для цього до шахраїв.

Якщо ж ви маєте намір замовити розкручування та просування сайту в професіоналів - постарайтеся знайти їх по рекомендації людей, яким ви довіряєте. В крайньому випадку, якщо такої можливості немає, хоч би не полінуйтеся навести про організацію, до якої ви хочете звернутися, довідки в Інтернеті.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо