Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

МІФИ ПРО ПРОФЕСІЮ ПСИХОЛОГА

Популярність усього, що пов’язано з психологією, величезна. Існує велика кількість “популярної” літератури з психології. Але чи вірне наше уявлення про цю професію?

На сьогодні існує немало міфів і легенд про професію психолога і частенько виникає немало непорозумінь, пов’язаних з розумінням специфіки роботи цього фахівця. Спробуємо пролити світло на мистецтво лікування душевних справ майстра.

Міф 1. Психолог це те ж саме, що й психіатр

Якщо на заході, де наявність власного психоаналітика чи психотерапевта вважається нормою, то в нас нерідко, навіть проста згадка про психолога викликає асоціації з психоневрологічним диспансером.

Психіатр - це фахівець з вищою медичною освітою, що пройшов спеціальну підготовку в області психічних розладів. Відповідно, область інтересів лікаря-психіатра - психічні розлади, їх діагностика, динаміка та лікування. Пацієнти психіатра - це люди з психічними відхиленнями. Психіатр не веде тривалих розмов, які благотворно впливають на стан пацієнта, і не цікавиться його внутрішнім світом. Результат відвідування психіатра - це рецепт, по якому пацієнт купує ліки в рецептурному відділі.

Психолог - це фахівець з вищою психологічною освітою в області консультування і діагностики психічно здорових людей. Клієнти психолога - психічно здорові люди, які через певні обставини не можуть самостійно впоратися з проблемами чи труднощами та потребують підтримки фахівця. Психолог на відміну від психіатра не має права виписувати психофармакологічні препарати.

Міф 2. Психолог все знає

Клієнти, які звертаються за консультацією до психолога, дуже часто нагадують дітей-чомучок, оскільки з нетерпінням чекають, що всезнаючий психолог відповість на незліченні “чому”?
- Чому мені так не таланить?
- Чому мені зраджує чоловік?
- Чому мене не слухає дитина?

Проте, якщо відповідати на питання “чому”, буде знайдено безліч причин. Психолог же прагне навчити клієнта самому шукати відповідь на питання “як”, щоб знайти єдине вірне для нього рішення.

Міф 3. Психолог - це чарівник

На прийомі в психолога чоловік років 40.
Психолог: Які у вас проблеми?
Клієнт: Та, власне, проблеми не в мене, а в мого дідуся.
Психолог: Які?
Клієнт: Річ у тому, що коли він миється у ванні, він просить, щоб я йому дав маленьке гумове ведмежа
Психолог: Ну, так дайте йому це ведмежа.
Клієнт: Але це ж моє ведмежа!

Одним з частих запитів клієнта на консультації - це вирішення проблем третіх осіб. Наприклад, жінка може запитувати, як впливати на чоловіка, щоб він кинув пити. Такий запит має на увазі управління іншою людиною без її згоди. В даному випадку завдання психолога - пояснити, що він не вирішує проблеми третіх осіб заочно, тим більше, якщо вони самі цього не хочуть. Робота проводиться безпосередньо з тим, хто сам звертається, з його проблемами, які можуть бути пов’язані з третіми особами. Часто батьки звертаються до психолога з приводу проблем своєї дитини. Проте, як правило, проблеми дітей визначаються проблемами їх батьків, тому правильніше починати роботу саме з батьків, але, на жаль, не всі батьки готові до подібної роботи.

Міф 4. Психолог - “своя людина”

Нерідко багато клієнтів чекають, що психолог як товариш зрозуміє всю несправедливість ставлення оточуючих людей до людини, яка звернулася по допомогу, і прийме її сторону, всіляко її підтримуючи. І якщо раптом під час консультації клієнт відчує внутрішній душевний дискомфорт, то зробить висновок, що помилився дверима і звернувся до “неправильного фахівця”.

Всім нам важливі знаки уваги, які чинять на нас позитивну емоційну дію. В психології це називається “погладжування”. Але бувають ситуації, коли для того, щоб людина зрозуміла та усвідомила, що й вона несе відповідальність за те, що відбувається в її житті, використовується метод “стусана”. І небагато хто, подолавши внутрішній опір і обурення, а можливо, й агресію по відношенню до психолога, готові продовжити цей нелегкий і відповідальний шлях по роботі над самим собою.

Міф 5. Кожна людина - психолог, лише в декого є диплом, а в декого немає

Якщо вважати розмови по душах на кухні психологічною допомогою - то може й так. І, напевно, у бесіді хороших друзів є елементи психологічної роботи. Якщо це, звичайно, не розмова типу: «А він тобі що каже? А ти йому? От який він негідник».

Проте специфіка роботи фахівця в тому, що він робить це усвідомлено, більш глибоко розуміє процеси, що відбуваються, під час взаємодії, а значить - керує цим процесом. У цьому сенсі робота його набагато ефективніша, професійніша. Психолог лише допомагає клієнтові подивитися на ситуацію збоку, зрозуміти причину його проблеми, знайти внутрішні ресурси для подолання труднощів і прийти до єдиного вірного для клієнта рішення. Іншими словами, психолог “освітлює ваш шлях”, але йти по ньому вам доведеться самостійно.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо