Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

МІФИ ПРО ЗНИКАЮЧІ ПРОФЕСІЇ

Почнемо з анекдоту: “100% українців користуються Інтернетом. Такі результати опитування, проведеного в Інтернеті”. Багатьом сучасним людям деякі з існуючих професій здаються такими, що доживають свій вік. В Інтернеті можна зустріти різні “списки зникаючих професій”, складені, напевно, яким-небудь офісним працівником. Йому все бачиться по-своєму: навіщо потрібний листоноша, якщо можна відправити листа електронною поштою? Але про все по порядку.

Листоноша

Перша професія в списку зникаючих. Нібито, коли в усіх буде Інтернет, необхідність в листоношах відпаде. Іноді згадують, що листоноші розносять пенсії, але це до того часу, поки кожна людина не заведе банківську картку.

Почнемо з того, що доставкою пенсії займається окремий співробітник. Не дивлячись на те, що зараз люди почали значно менше передплачувати газет та журналів, роботи звичайному листоноші вистачає: окрім листів потрібно розносити квитанції про оплату комунальних послуг, безкоштовні газети з рекла мою і передвиборною агітацією, повідомлення про посилки та бандеролі. (Все-таки, телепортацію посилок ще не винайшли.) Листоноші часто грають роль комівояжерів, пропонуючи товари першої необхідності - особливо в маленьких містечках та селах. Нестача листонош пов’язана не з прогресом, а з прозаїчнішою причиною - невисокою зарплатою при великому фізичному навантаженні.

Професія листоноші в наші дні є суспільно-значущою і затребуваною. Головним завданням пошти України, як і раніше, залишається доставка кореспонденції.

На пошті активно впроваджуються новітні інформаційні технології, приймаються заходи для автоматизації доставки, вводяться нові on-line і SMS-сервіси. наприклад, за допомогою сервісу на офіційному сайті Укрпошти можна відстежити шлях зареєстрованого поштового відправлення, а також визначити вартість пересилки кореспонденції.

Таким чином, назвати професію листоноші “зникаючою ” не можна.

Туристичний агент

На думку деяких ЗМІ професія турагента відходить в минуле: людям стало простіше замовляти путівки через Інтернет. Але так говорити поки що рано. Замовлення путівок по Інтернету - це все одно ризик. Багато хто боїться, що забронює готель, купить квитки, прилетить на місце, а йому скажуть: оплата не дійшла або ще щось. Клієнт хоче бачити «живий» підпис і печатку як гарантію того, що за все заплачено. Те, що через Інтернет замовити путівку дешевше, також не завжди вірно. В туроператорів хороші знижки від авіакомпаній, оскільки вони бронюють зазвичай відразу піврейсу, а не 1-2 місця, тому авіаквиток дешевше коштуватиме. Чи, наприклад, звідки беруться путівки, що "горять"? Припустимо, купив туроператор десять місць в літаку, а продав лише вісім, тоді місця, що залишилися продає за собівартістю чи, навіть нижче, якщо виліт вже сьогодні або через 1-2 дні.

Професію турагента рано оголошувати зникаючою, тим більше в нашій країні.

Фотограф

Ще в кінці 80-х років похід до фотографа був справжнім святом. Людина, яка хотіла зафіксувати себе для нащадків, одягалася в усе найкраще і йшла у фотоательє. Потрібно було вистояти в черзі, завмерти перед об’єктивом, почути “Зараз звідси вилетить пташка”, заплатити і через декілька днів отримати знімки. Фотоапарат був доступний не кожному, а процес проявлення та друку фото, в темній кімнаті при світлі червоного ліхтаря, нагадував містичний обряд.

Невже професія пішла в небуття? В наш час цифрові фотоапарати та програми для обробки знімків доступні кожному. В будь-якому колективі знайдеться хтось, хто називається себе фотографом і пропонує свої послуги. Але поняття “я фотограф” і “в мене є фотоапарат” - це не одне й те ж саме. Невмілому чи недосвідченому любителеві не допоможуть ні новітня камера, ні “фотошоп”. Тим більше стали цінуватися професіонали, яких запрошують знімати свята та весілля. А завдяки Інтернету можна подивитися порт-фоліо будь-якого фотографа і вибрати кращого. Отже, професія не померла, просто стало більше конкуренції, а це завжди на користь.

Коректор

“Наше відділення міліції “розробляє” групу наркоторговців, або, наприклад, потрібно затримати особливо небезпечних озброєних злочинців чи осіб, що знаходяться в розшуку. Вони нас про це просять. Начальник дає розпорядження - і ми виконуємо”. Цей уривок з реального інтерв’ю приведений тут, щоб проілюструвати, для чого потрібний коректор.

Професію коректора дехто зараз вважає вимираючою. Помилки в текстах тепер шукають спеціальні програми. Але виправити орфографію зможе будь-який текстовий редактор, а ось із смисловими і стилістичними помилками (такими, як в наведеному вище уривку з інтерв’ю) програми не впораються. Це завдання коректора.

Бібліотекар

Вважати, що в наш час всі читачі перейшли на електронні чи аудіокниги - помилка. Ще більша помилка - уявляти бібліотеку у вигляді кімнати зі стелажами, де сидить літня жінка в окулярах і видає книги поодиноким відвідувачам. Сучасна бібліотека - це не просто сховище книг, це осередок культурного життя. В бібліотеках проводяться зустрічі з письменниками, презентації книг, тематичні вечори для пенсіонерів, позакласні заняття для школярів, конкурси для читачів, навіть музичні концерти. Також бібліотеки надають послуги, пов’язані з Інтернетом, ксерокопією, скануванням документів.

Багато професій через розвиток електронних технологій повинні були б зникнути, але не зникли, і навряд чи зникнуть в найближчому майбутньому. Старе й нове часто співіснують. Театр нікуди не зник після винаходу кінематографа, радіо не зникло після винаходу телебачення, а кінний спорт, як і раніше існує, хоча винайшли автомобілі.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо