Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВЧИМОСЯ, ЯК ГОВОРИТИ ЧІТКО

Коли ви знайомитеся з людиною, на що ви звертаєте увагу в першу чергу? На те, як вона виглядає та розмовляє. Добре, коли приємна зовнішність гармонійно поєднується з умінням виразно та чітко викладати свої думки.

Але ж буває й так, що варто людині відкрити рота, як вся ваша симпатія до неї розсіюється, немов дим, а все лише тому, що мова цієї людини залишає бажати кращого. І при цьому, навіть, не мається на увазі надмірне вживання нецензурних слів або слів-паразитів. Часто люди, розмовляючи досить культурно, вимовляють слова так, немов у них каша в роті, або вони говорять занадто швидко, чи ковтають закінчення слів.

А що робити, якщо ви самі так розмовляєте? Потрібно виправляти ситуацію, адже гарна мова - це не природжений дар, а копітка робота над собою.

Як же навчитися говорити чітко?

Передусім, для того, щоб почути і зрозуміти, як ви розмовляєте, запишіть свою мову на відеокамеру чи диктофон. Неважливо, про що ви розповідатимете, роблячи цей запис - це може бути анекдот, переказ уривка з книги, яку ви читаєте або ж просто опис ваших особистих переживань. Головне - записуючи свій монолог, розмовляйте так, як ви звичайно це робите, спілкуючись з іншими людьми.

Потім перегляньте чи прослухайте свій запис. З боку на себе завжди корисно подивитися. Прослухавши запис, не лякайтеся, якщо голос здасться незнайомим і неприємним. Диктофон спотворює тембр вашого голосу.

Якщо ви, прослухавши свій монолог, не в захваті від власної мови, не варто сумувати. Ситуацію, а точніше мову, можна виправити, треба лише попрацювати над собою. Отже, вчимося говорити чітко!

Скоромовки.
Одним з найефективніших способів поліпшення дикції є промовляння скоромовок. Наприклад: «Карл у Клари вкрав корали, а Клара в Карла вкрала кларнет», «На дворі трава, на траві дрова», «Босий хлопець сіно косить, роса росить ноги босі.», «Ліз Мартин через тин, за яким великий млин. Вдома всім сказав Мартин, що не меле зараз млин, бо втомився дуже він» та ін.

Суть тут не в тому, щоб “строчити” скоромовки якнайшвидше, а в тому, щоб навчитися вимовляти в них правильно усі звуки. Для цього скоромовку спочатку промовляють повільно кілька разів, стежачи за тим, щоб ретельно вимовляти кожен звук. Потім темп можна трохи прискорити. Якщо бачите, що це вам вдається, ще більше прискорте темп.

Для того, щоб ускладнити завдання, можна взяти в рот декілька горіхів і спробувати вимовити скоромовку так само чітко, начебто у вас у роті горіхів немає.

Часом ми не можемо говорити слова чітко внаслідок “затисків” в щелепі. Щоб позбавитися від цього, регулярно вимовляйте ті ж самі скоромовки, але затиснувши при цьому між зубами олівець.

Вірші.
Також дуже корисно декламувати напам’ять вірші - це не лише покращує дикцію, але й розвиває пам’ять. Почати можна з невеликих віршиків. Зрозуміло, розповідати їх необхідно з врахуванням пауз, інтонацій, емоційного забарвлення і т.п.

Читання вголос.
Дуже корисно читати вголос. Не важливо, що саме - статті з газети чи журналу, або художню літературу. Головне - читаючи вголос, намагайтеся вимовляти звуки максимально чітко. І не кваптеся, немов за вами хтось женеться.

Дзеркало.
Дуже хороший прийом тренування мови - цей виступ перед дзеркалом. Розповідаючи самому собі про що-небудь, уважно спостерігайте в дзеркалі, як рухається ваш рот. А також зверніть увагу на ваш вираз обличчя, жести, поставу.

І, зрозуміло, для того, щоб вміти грамотно викладати свої думки, необхідно якомога більше читати. Бажано, хорошу літературу, а не любовні романи чи детективи. Хоча й вони можуть принести деяку користь.

Старайтеся, уникати у своїй промові слів-паразитів, таких, наприклад, як “коротше”, “е-е”, “ну” та їм подібних. Відмовтеся від невиправданого вживання іноземних слів (“юзер”, “трабл”, “гламур” та ін.) і тих, в точному значенні яких ви не впевнені.

Будьте впевнені в собі.
Невпевненість в собі та невміння впоратися з хвилюванням в складних умовах дуже позначається на вашій мові. І, навіть, якщо у вас гарний голос і хороша дикція, в стресовій ситуації вони можуть вас підвести.

Впоратися із страхом і надати впевненості в собі допоможуть наступні рекомендації. Розпрямте плечі та не метушіться. Основна ознака впевненої в собі людини - прямий погляд. Тому не варто ховати очі. А 5-10 секундний візуальний контакт із співрозмовником просто потрібний. Тому слід пам’ятати, що ваша мова звернена не в простір, а до конкретної людини.

Працюйте над собою - і результат не змусить себе чекати.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо