Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВМІННЯ МОВЧАТИ: КОЛИ ПОТРІБНО ТРИМАТИ РОТ НА ЗАМКУ?

Як часто ми потрапляємо в незручні ситуації через те, що вчасно не промовчали, когось розкритикували, перебили, підвищили тон... Життя показує, що існує ряд тем, при обговоренні яких краще мовчати, чи висловлюватися дуже коректно і стримано. Сьогодні ми їх і розглянемо. Отже, тримайте язик за зубами, коли розмова заходить про:

1. Національність. Ви не можете знати напевно, хто ваш співрозмовник за національністю. І ваше необережне висловлювання може образити вашого співрозмовника і його національні почуття. Навіть якщо ви нетерпимі до будь-якої національності, краще залишити свої агресивні й різкі висловлювання при собі.

2. Політику. Тут коментарі зайві. Люди різних політичних поглядів нерідко стають ворогами. Сусід ненавидить сусіда, дружина розлучається з чоловіком, брат не розмовляє з братом ... І все це через суперечки навколо політики. Тут вже точно краще мовчати. Адже нерви й сімейний спокій набагато дорожчі, ніж нікому непотрібні суперечки про політику.

3. Начальство. “Висміювання ким-небудь твоїх босів (якщо немає необхідності та можливості змінити їх) вислуховуй з кам’яним обличчям”, казав Кім Філбі, один із керівників британської розвідки. Перед тим, як критикувати кого-небудь, запитайте себе: ви змогли б довести правдивість ваших слів у суді? Ви могли би повторити те, що збираєтеся сказати, по радіо чи по телебаченню? А що, якщо ваша розмова в подробицях, з барвистими доповненнями стане відомою тому, кого ви протираєте з пісочком (а в 80% випадків так і станеться)? Отже, якщо не можете сказати нічого хорошого про людину, краще промовчіть.

4. Про нові перспективні пропозиції. Скільки разів бувало: лунає дзвінок, ви отримуєте масу інформації, а за нею - пропозицію про перехід на іншу посаду чи на іншу роботу, про участь у якомусь проекті, про який чуєте перший раз, і т.п. Ви ще й не встигли зрозуміти, про що йде мова, а від вас вже вимагають негайно прийняти рішення, тому що пропозиція діє обмежений час і відповідь потрібна просто зараз. У цьому випадку правильна відповідь - ввічливе і тверде “ні”. Якщо комусь потрібні саме ви і в тій пропозиції немає ніякого підступу чи криміналу, вам дадуть час подумати, а раз ні – «до побачення».

5. Питання, що стосуються зовнішності, розумових здібностей і характеру співрозмовника. “Я не дуже худа?” - наприклад, запитає вас особа жіночої статі, що при зрості 170 см важить 45 кг? “Ти не просто худа, ти кістлява!” - Саме так вам хочеться відповісти, дивлячись на худорляву дамочку. І не бігайте потім за нею, коли вона образиться на вашу чесну відповідь, з вибаченнями: “Ти ж сама просила сказати правду!”. Ваші стосунки навряд чи залишаться колишніми. Так що краще уникати подібних прямолінійних висловлювань.

Загалом, будьте пильні під час обговорювання делікатних тем.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо