Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

МУКЕШ ТА АНІЛ АМБАНІ – НАЙБАГАТШІ БІЗНЕСМЕНИ ІНДІЇ

Американський журнал Forbes опублікував новий рейтинг мільярдерів 2013 року. Найбагатшим бізнесменом Індії став Мукеш Амбані, який зайняв 22-у сходинку рейтингу із статком 21,5 млрд. доларів США.

Окрім цього, Forbes склав рейтинг найдорожчої нерухомості, що належить мільярдерам. І перше місце в цьому списку також зайняв Мукеш Амбані та його особняк Antilia вартістю більше 1 млрд. доларів. На 27-ми поверхах Antilia розташувалися: гараж на 160 автомобілів (на перших 6-ти поверхах), особистий автосервіс, 9 ліфтів у вестибюлі, висячі сади на трьох поверхах, тренажерний зал, театр на 50 чоловік на 5-му поверсі, декілька басейнів і СПА, бальний зал, три вертолітні майданчики та, навіть, центр управління польотами, який знаходиться над резиденцією сім’ї Амбані. Будівля має площу близько 37 тисяч кв. м, що робить її найбільшим приватним житловим будинком у світі. Хмарочос обслуговують 600 працівників.

Мукеш Амбані народився 19 квітня 1957 року в місті Аден в Йємені, а його молодший брат Аніл Амбані - 4 червня 1959 року.

Мукеш отримав пристойну освіту. Він закінчив Університет у Бомбеї та отримав ступінь бакалавра, а пізніше - успішно пройшов навчання в Стен-форді.

Аніл закінчив Університет в Мумбаї і отримав ступінь бакалавра. Пізніше він вчився в Школі управління в Університеті в Пенсільванії, після завершення якої був удостоєний ступеня МВА.

Батько мільярдерів Дхирубхай Амбані, син сільського вчителя з провінції Гуджарат, в 1948 році 16-річним підлітком вирушив на заробітки в Аден. Сім’я бідувала, а спроби Дхирубхая торгувати у вихідні дні місцевими солодощами доходу не приносили. Працював він також і вантажником, і рознощиком, і автозаправником.

Якраз до цього періоду відноситься перша “темна” історія з майбутнім магнатом. Як описується в одній з біографій, в якийсь момент адміністрація міста виявила значне зменшення кількості монет, що були в обігу, - йєменського ріала. Сліди привели в аденський порт, де й проживав у той час Дхирубхай.

Ріал у той час відливали з срібла. А хлопець виплавляв із зібраних монет чисте срібло і продавав його лондонським брокерам. Яким чином вдалося безправному емігрантові уникнути відповідальності - про те в численних біографіях олігарха не згадується.

Мабуть, подібна заповзятливість проявлялася і в інших, цілком легальних справах. Інакше навряд чи б його помітили керівники аденського офісу американської компанії “Шелл” серед безлічі інших шукачів щастя, що злетілися у багатий нафтою Йємен з усього Сходу. Він спочатку отримав посаду дистриб’ютора продукції, а потім керівника автозаправної станції. Через десять років Дхирубхай повернувся додому майже тріумфатором - не лише з красунею-дружиною Кокилабен і сином Мукешем, але й з деякою сумою грошей.

Грошей, насправді, було не дуже багато - приблизно 15 тисяч рупій, що за курсом тих років складало лише 350 доларів. Але їх було достатньо, щоб запустити власну справу. Компанію, яку Амбані створив на паях зі своїм двоюрідним братом Чампахалом Дамані, назвали Relian-ce, що в перекладі означає «довіра, надійність».

Reliance Commer-cial Corporation - так звучала повна назва фірми - розмістилася на площі приблизно 12 кв. м. В кімнаті були лише стіл з телефоном і три стільці на чотирьох: двох власників і двох співробітників.

Бізнес, який починався з торгівлі спеціями, поступово обростав новими напрямами. В тому числі дуже несподіваними для Індії. Зайнявшись продажем тканин, Амбані вирішив запустити і власне текстильне виробництво, причому з використанням синтетичних волокон. І, до речі, в цій справі досяг непоганого успіху, а нафтохімічний комплекс, що виріс в Джамнагарі, став одним з найбільших у світі.

З успіхом використовуючи корумповану систему, пануючу в Індії в 70-80-х роках, Амбані на початку нового століття перетворив свою компанію на гігантську бізнес-імперію. Сьогодні на Reliance доводиться близько 3% ВВП Індії і 5% національного експорту. Також зростав авторитет і самого магната. Схоже, влада й сама не помітила, як опинилася залежною від новоявленого олігарха. Його вплив на прийняття важливих державних рішень - загальновизнаний аналітиками факт.

“Великий Гуджараті”, як називали в народі Дхирубая Амбані, помер 6 липня 2002 року, не доживши шести місяців до свого сімдесятиріччя. Олігарха оплакувала вся країна, хоча вже з 1981 року, після першого інсульту, він фактично відійшов від управління бізнесом, довіривши його синам.

Мукеш, як старший в сім’ї, згідно з неписаними індуїстськими традиціями, зайняв пост голови ради директорів і керуючого директора Relian-ce. Аніл взяв на себе функції формування маркетингової та фінансової політики.

Самостійну діяльність Мукеш почав в 1981 році. На той момент вже постало питання переформовування компанії з виробника текстилю і волокна в нафтохімічну корпорацію. Мукеш створив більше 50 нових виробництв, кожне з яких було оснащене за останнім словом техніки. В результаті, Reliance Industries LTD стала однією з найпотужніших нафтохімічних корпорацій у світі. Аніл свою діяльність в компанії Reliance Industries Ltd почав в 1983 році. В той період він вніс багато фінансових нововведень в індійський ринок капіталу. Наприклад, він першим зробив впровадження індійського капіталу на закордонні ринки. Аніла визнали справжнім майстром своєї справи, коли він врегулював діяльність Relian-ce Industries Ltd і перетворив компанію на глобальне виробництво, безпосередньо пов’язане з текстилем Індії, нафтою, нафтохімічними речовинами, телекомунікаціями і, навіть, владою.

Брати зміцнювали свій авторитет в холдингу, замінюючи неефективних менеджерів, призначених за протекцією батька, на кваліфікованих професіоналів.

Незабаром Аніла не влаштувала другорядна роль у батьківській імперії. Розбрат в сімействі приховати від громадськості ніхто й не намагався. І тоді їх мати наважилася на безпрецедентний крок - звернулася до самого міністра фінансів Індії виступити в ролі третейського судді та вмовити синів мирно розділити сімейний бізнес. В результаті Мукешу дісталися нафтохімія, текстильне виробництво та все, що стосується енергоносіїв. Анілу - фінансові структури та телекомунікаційний бізнес.

На сьогодні в Мукеша є плани відкрити великі роздрібні магазини в усій країні. Нещодавно, він також вступив в угоду з Урядом індійського штату Хар’яни з пропозицією встановити Спеціальну Економічну Зону.

Також брати мають намір вкладати гроші в кіновиробництво. Мукнеш Амбані підписав угоду з компанією Карана Джохара. Аніл спонсорує створення фільмів. У планах молодшого брата створення спільної кінокомпанії із Стівеном Спілбергом. Компанія “Reliance Big Entertainment”, якою він керує, підписала також контракти на співпрацю з Томом Хенксом, Джорджем Клуні, Бредом Піттом і Ніколасом Кейджем. На Каннському кінофестивалі Аніл заявив, що інвестує понад 500 мільйонів фунтів стерлінгів в розробку проектів компаній, які належать цим зіркам.

Мукеша Амбані дуже поважають в Індії. В нього безліч досягнень і нагород.

Наприклад, в 2006 році він був названий Діловим лідером Року. Крім того, Мукешу належить 42-е місце в списку Найшановніших Ділових Лідерів світу.

В жовтні 2004 року - йому була присуджена нагорода, як найвпливовішій людині, також Мукеша вшановувало Азіатське товариство округа Колумбія (США).

Аніл - голова Ради керівників Гандинагара - міста в Західній Індії, є членом Ради керівників індійського Технологічного Інституту. Крім того, він - член Ради керівників індійського Інституту управління. Також Аніл Амбані член Центрального Дорадчого комітету та комісії з електричного врегулювання. В червні 2004 року Аніл був обраний до Парламенту Індії в якості його незалежного члена.

Мукеш Амбані одружений з Ніта Амбані, яка займається соціальними проблемами і доброчинністю. Вони батьки трьох дітей: Акаша, Іши та Ананта.

Аніл Амбані одружений з актрисою Тіною Мунім, яка знялася більше, ніж в тридцяти фільмах. У них є двоє синів Аншул і Анмол.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо