Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ОСОБЛИВОСТІ СИСТЕМИ ВИЩОЇ ОСВІТИ В СЛОВЕНІЇ

Систему вищої освіти в Словенії можна розділити на декілька ступенів. Перший веде до отримання диплома інженера. Вчитися при цьому можна як на відповідних факультетах університетів, так і після 3-4 років занять у професійних коледжах. В останньому випадку вони більш орієнтовані на практику.

Другий ступінь передбачає отримання базової вищої освіти і відповідає бакалаврським програмам. Вимагає від чотирьох до шести років навчання і завершується захистом дипломної роботи. Після завершення програми навчання студенти отримують університетський диплом і професійну кваліфікацію у досліджуваній області. Після цього випускники можуть працювати за фахом або продовжувати свою освіту.

Третій ступінь дозволяє отримати підвищену кваліфікацію спеціаліста магістра природничих/ гуманітарних наук або доктора природничих/ гуманітарних наук. На таких програмах навчаються 1-2 роки (навчальний рік у Словенії триває 10 місяців). Навчання завершується захистом дисертації, після чого кандидати отримують кваліфікацію спеціаліста у певній галузі спеціалізації.

Вступні вимоги програм підготовки магістрів включають завершений другий ступінь вищої освіти, тривають не менше двох років і також закінчуються захистом дипломної роботи. Студенти, які успішно захистили диплом, отримують кваліфікацію магістра природничих або гуманітарних наук у певній галузі спеціалізації.

Нарешті, чотирирічні програми докторантури, на які кандидати можуть бути зараховані після закінчення другої стадії навчання, ведуть до отримання наукового ступеня доктора природничих наук, доктора гуманітарних наук у певній галузі спеціалізації. Для аспірантів, які мають вчений ступінь магістра, навчання триває два роки. Студенти, зараховані на чотирирічну докторську програму, після завершення другої стадії навчання можуть перервати навчання за даною програмою і перейти на програму підготовки магістрів.

Вищі навчальні заклади

Маленька Словенія має лише три державні університети - Люблянский університет (заснований в 1919 році, в ньому на 22 факультетах навчається близько 56 тис. осіб), Мариборський Університет і Приморський університет. Їх доповнюють десять приватних вищих навчальних закладів і ряд спеціалізованих ВНЗ (художні академії та ін.).

Навчання в більшості випадків передбачає знання словенської мови. Пройти курси мовного навчання можна в Центрі словенської мови при Університеті в Любляні.

Вартість навчання та проживання

Вартість навчання на бакалаврських програмах для іноземних студентів становить, наприклад, в Університеті в Любляні 1,5-3 тис. євро на рік, на магістерських та докторських - 2,5-3 тис. євро на рік, залежно від університету і його розташування. Проживання в студентському гуртожитку обходиться в Любляні 110-

300 євро на місяць, залежно від типу розміщення.

Отримання стипендії для іноземців

Державні стипендії в Словенії розподіляє CMEPIUS - Центр з підтримки мобільності та європейських програм. Щорічно він видає стипендій на 8,5 млн. євро, надаючи підтримку майже 1,5 тис. студентам, що приїжджають за обміном. Іншим джерелом фінансової підтримки студентів і вчених є Науково-освітній фонд Ad futura.

Стипендії Центру з підтримання мобільності та європейських програм виділяються щорічно студентам з країн, з якими підписані двосторонні угоди та реалізуються програми студентського обміну (Болгарія, Угорщина, Греція, Єгипет, Італія, Ізраїль, КНР, Мексика, Україна, Польща, Російська Федерація, Словаччина, Сербія і Чорногорія, Туреччина, Хорватія і Чехія). Деяка кількість стипендій виділяється також кандидатам з Австрії, Німеччини, Японії, Іспанії, Нідерландів, Швеції та Швейцарії. Вони в основному призначені для студентів, які вже мають ба

зову університетську освіту, і для вчених-дослідників. Основною метою стипендій є підтримка іноземних студентів, які хочуть завершити частину своєї освіти під керівництвом професора зі Словенії. Тому стипендія надається, тільки якщо до заяви додається підтвердження від одного з вищих навчальних закладів Словенії. Кандидати повинні володіти словенською чи будь-якою іншою мовою, погодженою з науковим керівником.

Стипендії можуть отримати іноземні студенти, які приїжджають на навчання строком від 3 до 10 місяців (залежно від наявності квот та інших умов відбору). Стипендії надаються за всіма спеціалізаціями, існуючим у вищих навчальних закладах Словенії. Максимальний вік кандидатів - 35 років (до моменту закінчення терміну навчання за стипендії). Студенти отримують 200-220 євро на місяць, оплачується проживання і медична страховка (для студентів з країн, що не входять в ЄС, якщо між рідною країною студента і Словенією не існує двостороннього договору про медичне страхування).

Фонд Ad futura працює в основному з громадянами Словенії, але також виділяє стипендії для трьох категорій іноземців: аспірантів і вчених - учасників спільних програм зі словенськими колегами на проведення досліджень в словенських вищих навчальних закладах. Наприклад, гранти на проведення наукових досліджень у галузі природничих наук, технологій та біотехнологій для аспірантів виділяються на строк від 3 до 12 місяців. Але кількість стипендій невелика.

Робота під час навчання

Іноземним студентам дозволяється підробляти лише під час канікул.

Отримання візи

В Посольстві Словенії потрібно отримати тимчасовий вид на проживання, надавши стандартний набір документів (зокрема підтвердження наявності коштів на проживання з розрахунку не менше 200 євро на місяць).

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо