Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ОСВІТА В ЕСТОНІЇ

Вже сама згадка Естонії в багатьох викликає поблажливу посмішку. Все це завдяки поширеному уявленню про естонців як про повільних флегматиків. Між тим, життя в цій країні відмічене такою динамікою соціального й технічного прогресу, якій залишається лише заздрити. Наприклад, естонські програмісти створили популярну програму Skype.

Своєрідна пишність балтійської природи та місцевого стилю життя, любовно розписані в туристичних брошурах, а також значні успіхи в IT-сфері - все в цій країні неодмінно дивує і радує. Чи варто говорити, що навчання в місцевих ВНЗ не менш унікальне, перспективне та захоплююче?

Система вищої освіти в Естонії влаштована простим і зрозумілим для жителів СНД чином. Тут прийнята традиційна градація на бакалаврат, магістрат і докторантуру. Як і в багатьох країнах, вища освіта в Естонії ділиться на два типи: академічну та прикладну. Академічну освіту дають університети, а прикладну можна отримати або в одному із структурних підрозділів університету, або у вищому учбовому закладі професійного профілю, чи в професійно-технічному училищі. Всього в країні шість державних університетів і п’ять приватних, а також вісім державних і тринадцять приватних ВНЗ професійного профілю.

Термін навчання на ступінь бакалавра в університеті складає 3 роки. Після навчання присвоюється ступінь бакалавра. Тривалість навчання в установах вищої прикладної освіти залежить від обраної спеціальності та займає 3-4 роки. Після завершення навчання студенти отримують диплом про вищу прикладну освіту. Слідом за ступенем бакалавра можна пройти другий цикл навчання і отримати ступінь магістра. Для цього знадобиться ще 1-2 роки. Після закінчення естонського ВНЗ іноземний випускник має шанс отримати єдиний європейський сертифікат фахівця, який дозволяє безпроблемно працювати за фахом у будь-якій європейській країні.

Викладання в естонських ВНЗ, як правило, ведеться державною мовою, проте велика кількість курсів і учбових програм доступні англійською, а іноді й іншими мовами. В деяких вищих учбових закладах існують програми навчання російською мовою, призначені для російськомовних учнів. Знання естонської мови для навчання чи отримання візи не вимагається.

Щоб поступити на обрану спеціальність, від абітурієнта знадобиться наявність відповідної учбової кваліфікації, а також документів, що підтверджують володіння іноземною мовою. Як правило, визнаються всі міжнародні мовні тести, але деякі ВНЗ можуть проводити власне тестування вступників.

Навчальний рік починається у вересні та ділиться на два семестри.

З 2007 року всі естонські ВНЗ навчають іноземних студентів за повністю акредитованими програмами. Дипломи про вищу освіту визнаються в усіх країнах-членах ЄС, а також за їх межами. Про високу якість освіти свідчить також наявність у ВНЗ Естонії програм із статусом Erasmus Mundus, що дозволяє вільно брати участь в студентському обміні. Іноземним студентам доступна велика кількість спеціальностей, але пріоритетом користуються технічні та інженерні.

В багатьох людей освіта в Естонії асоціюється в першу чергу з Тартуським університетом. Це найстаріший і найпрестижніший університет країни, який надає передову освіту з найбільш затребуваних спеціальностей. Він зберігає культуру естонського народу й незмінно підвищує репутацію країни в сфері вищої освіти. Сьогодні тут навчається більше 17 тис. студентів.

Не менш сильні позиції тримає й Талліннський технічний університет, який є одним з найбільших в країні. Це провідний інженерний ВНЗ в Прибалтиці. Саме він готує майбутню інтелектуальну еліту, яка задаватиме напрям розвитку технологічного прогресу людства. Сьогодні тут навчається більше 14 тис. студентів.

Також в столиці знаходиться ще один великий іменитий ВНЗ - Талліннський університет, заснований в 2005 році на базі Талліннського педагогічного університету. Сьогодні це основний центр підготовки педагогічних кадрів в республіці. Також сильні його позиції в підготовці фахівців з філології, в тому числі російської та східної азіатської культурології, прикладної психології. Університет має унікальний бібліотечний фонд “Прибалтика”. Тут навчається більше 9 тис. студентів.

З естонських ВНЗ артистичного профілю заслуговує особливої уваги Естонська академія музики й театру. Заснована в 1919 році, вона є найбільшим національним музично-педагогічним і науковим центром, що готує фахівців і діячів в галузі музикознавства, фольклоризму, естетики та музичної педагогіки. Академія також розташована в Таллінні, займаючи з 1999 року нову будівлю, яка вважається однією з кращих сучасних консерваторських споруд у світі. Сьогодні тут навчається близько 700 студентів.

Більшість міжнародних програм, що викладаються англійською мовою, - платні. Вартість навчання може варіюватися від 2300 до 5000 євро на рік. Проте, можливість вчитися безкоштовно все ж існує - як завдяки дотаціям ЄС і, отже, грантам, так і специфіці самих програм навчання (наприклад, Erasmus Mundus). У більшості випадків вартість навчання для громадян і не громадян ЄС однакова. Приблизні витрати на проживання та харчування складають від 400-600 євро на місяць.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо