Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК НЕ ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА ДУМКУ ОТОЧУЮЧИХ?

Ми часто переживаємо з приводу того, що подумають про нас оточуючі, оскільки це безпосередньо пов’язано з нашим сприйняттям себе як особистості. Чужа думка реально хвилює нас в різних життєвих ситуаціях.

Часто наш вибір (наприклад, вибір роботи, вибір супутника життя та ін.) обмежується через страх перед засудженням і критикою з боку інших людей. Це явище є серйозною проблемою для багатьох з нас. Тому в цій статті ми розглянемо дієві способи, як не звертати уваги на те, що думають про нас оточуючі.

Чому ми звертаємо увагу на думку інших людей?

Іноді буває корисно звернути увагу на думку інших людей. Та частина нашої свідомості, яка боїться страху засудження, часто оберігає нас від поганих вчинків. Наприклад, якби нам було все одно, що подумають про нас оточуючі, ми могли б, приміром, бігати роздягненими по вулиці. Погодьтеся, це дуже корисна захисна функція нашої свідомості.

Причина, через яку ми звертаємо увагу на думку оточення, - це те, що наше сприйняття себе ґрунтується на хороших або поганих думках інших людей про нас. Оскільки ми думаємо, що частиною нашої особистості є те, як нас бачать інші (смішними, “крутими”, впевненими в собі, сором’язливими), то ми прагнемо захистити цю складову, щоб наша особа не постраждала.

Проте, ваша особа - це не те, що про вас думають інші, це просто ви самі. І якщо ви робите щось, що примушує вас почувати себе винним, значить, вам варто звернути на це увагу.

Припиніть звертати увагу на те, що думають інші люди.

Навряд чи можливо взагалі перестати звертати увагу на думку оточення. Ми - соціальні істоти, і реакція інших на наші дії (наприклад, якщо ми поводимося дуже безглуздо) допомагає зрозуміти, що ми могли б поводитися коректніше.

Але проблема надмірного занепокоєння і залежності від думки оточення залишається актуальною для тисяч людей. Розв’язавши цю проблему, багато хто з нас зняв би з себе всі ті обмеження, які дійсно є перешкодами для повноцінного цікавого життя.

Уявіть, наскільки змінився б світ, якби ми всі змогли почати займатися тими речами, якими ми справді хочемо займатися, стати тими людьми, якими ми хочемо стати, і жити так, як хочемо жити.

Отже, приступимо до дій.

1. Припиніть вигадувати проблеми.

Ви - не «пуп Землі», принаймні, для оточення. Швидше за все, в більшості випадків ви думаєте, що люди засуджують вас, хоча насправді їм байдуже. Адже Ви самі не складаєте узагальнюючу думку про кожну зустрічну людину, чи не так?

Завжди пам’ятайте про те, що перехожі бачать вас лише декілька секунд. Якщо ви сильно комплексуєте з приводу свого зовнішнього вигляду, майте на увазі, що тим людям, які зустрічаються вам за весь день в метро, на вулиці, в кафе, немає до вас ніякого діла. Вони можуть, звичайно, звернути увагу на вашу “смішну” спідницю, зачіску, сумочку чи ін., але ймовірність того, що вони згадуватимуть її все життя і глузувати з вас, майже нульова.

2. Щоб переконатися в цьому, спробуйте зробити щось нехарактерне для вашого способу життя та поведінки.

Як правило, на подібні вчинки реагують лише близькі люди або ті, хто добре вас знає. А всім іншим оточуючим людям буде байдуже. Люди занадто зайняті своїми повсякденними проблемами, щоб сміятися над вами весь день, місяць або рік. Адже саме стільки часу ви не можете забути чийсь погляд в трамваї або кафе.

3. Подивіться на ситуацію в перспективі.

Людям, які ніколи не замислюються, що про них скажуть інші, така проблема може здатися дивною або надуманою. Річ у тому, що як тільки ви починаєте пильно розглядати подібні “проблеми”, то тут же розумієте - вони не варті такої уваги. Ми живемо лише один раз, і ви готові дозволити чужим думкам зіпсувати вам життя? Це було б безглуздо, погодьтеся?

Разом з тим фактом, що життя одне і занадто коротке, щоб хвилюватися про подібні речі, є ще й інша причина не звертати увагу на думки інших людей: їх погляди змінюються з часом.

Наприклад, в якийсь момент часу люди глузують з вас через те, що ви носите жовті кросівки. Ви вирішуєте - це був останній раз, коли їх взули, і більше їх ніколи не носитимете. А що, якщо думка людини, яка сміялася над вами, зміниться, і вона сама почне носити жовті черевики? Чи взуєте ви свої кросівки знову?

Люди змінюють свої думки, і те, що вони думають про вас в даний момент, може не мати ніякого значення в майбутньому. Ви ж не збираєтеся чекати, поки мода зміниться, лише для того, щоб люди могли вважати вас сучасним і класним?

4. Будьте впевнені в собі.

Схоже, що нам практично у будь-якій ситуації не байдуже ставлення оточення. То, можливо, варто спробувати скоротити ті випадки, коли ми замислюємося про засудження з боку? Це цілком реально. Справа в тому, щоб просто бути впевненішим у своїх рішеннях і вчинках.

Ви коли-небудь бачили людину, яка, наприклад, якось дивно одягнулася або поводилася не як всі, і її б при цьому нормально сприймали і не засуджували?

Якщо ви взули жовті черевики, і почуваєте себе в них явно незручно, тоді й люди це зрозуміють і оберуть вас об’єктом для кепкування - оскільки вони відчувають вашу незручність і, швидше за все, захочуть таким чином самоствердитися за ваш рахунок. Проте, якщо ви гордо та упевнено ходите в цих черевиках, абсолютно не звертаючи уваги на коментарі інших людей, тоді побачите, що більшість людей (якщо не все) навіть не подумають глузувати з вас.

5. Полюбіть себе.

Якщо ви боїтеся кожної думки, це говорить про занижену самооцінку. Вам подобається ваш одяг, рід діяльності, коло інтересів? Якщо все це не загрожує вашому здоров’ю, безпеці інших людей і не суперечить законодавству, воно має право на існування. Ви хочете бути бібліотекарем, а друзі чи знайомі настоюють на кар’єрі підприємця? Прислухайтесь до своєї думки, а не до чужих стереотипів про престижність і соціальний статус.

6. Приймайте себе таким, яким ви є.

Якщо ви постійно себе засуджуєте, то ви, поза сумнівом, думатимете, що оточення теж не кращої думки про вас. Часто головною причиною цього є самостійно створені переконання, що з вами щось не так. Прийняти себе не так просто, але це дійсно допомагає вирішити проблему.

Передусім, подумайте, що саме вам в собі не подобається, і запишіть це на папері. Тепер, подивіться на ці записи, і подумайте, чи можна щось змінити. Наприклад, якщо ви маєте зайву вагу, і вам це не подобається, подумайте про способи, як можна схуднути. Проте, якщо б ви захотіли стати вище зростом - ви не в змозі це змінити. В таких випадках, подумайте, що могло б бути й гірше. Так, наприклад, якщо ваш зріст 160 см і вам він не подобається, подумайте, як би вам було, якби ваш зріст був два метри або взагалі 140 см. Ваш зріст, можливо, не ідеальний, але є люди і з ще більше “неідеальним” зростом.

Щоправда, подібні речі допомагають лише на якийсь час, якщо ви постійно будете шукати недоліки в інших або думати, що б ще в собі змінити, то вам буде дуже важко прийняти себе таким, яким ви є.

З часом ви почнете розуміти, наскільки несуттєвими виявилися речі, про які раніше так турбувалися, почнете ставитися до всього простіше і перестанете хвилюватися через дрібниці.

7. Зосередьтесь на своїх кращих якостях.

Це й зробить з невпевненої в собі людини привабливу та цікаву особу. Щодня працюйте над собою, хваліть себе навіть за маленькі успіхи. І не забувайте посміхатися. Пам’ятайте, що навколо вас мільйони людей, які живуть у рамках нав’язаних їм стереотипів. І якщо хтось намагається вас образити поглядом або словом, швидше за все, він хоче самоствердитися за ваш рахунок. В цьому випадку у відповідь застосуйте почуття гумору або подумки пожалійте закомплексованого забіяку, а потім і зовсім забудьте про те, що сталося.

Найкращий спосіб впоратися із залежністю від чужої думки - це спробувати змінити свій стиль думок і зосередитися на інших (важливіших) сферах свого власного життя, а не на тому, щоб постійно переживати про те, що подумають про вас інші. Життя занадто коротке, щоб витрачати час на марні переживання.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо