Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОЛІПШИТИ ПАМ’ЯТЬ?

Сучасна людина живе в умовах надлишку інформації, і хороша пам’ять - запорука успіху. Людство пройшло чималий шлях в створенні підручних засобів допомоги у випадках, якщо пам’ять трохи “шкутильгає”: від зав’язування вузликів до електронних щоденників. Але ніколи не зашкодить удосконалити свої здібності, навіть якщо ви з ходу можете запам’ятати декілька телефонних номерів, або перерахувати скільки пасажирів було в маршрутному таксі по дорозі на роботу. В усіх нас є потенціал до того, щоб пам’ятати все, що захочемо. Треба тільки постійно тренувати нашу пам’ять. Ось декілька порад, які допоможуть вам поліпшити свою пам’ять.

Увага.

Отже, для хорошої пам’яті особливо важлива увага. Тільки ті предмети, на які ми звертаємо пильну увагу, залишають чіткі сліди в нашому мозку. І навпаки, абсолютно неможливо запам’ятати те, на чому не вдалося сконцентрувати свою увагу. Дуже корисно під час концентрації уваги задіювати якомога більше органів чуття та бути уважним до дрібних деталей.

Спостережливість.

Поставте перед собою будь-яку річ (пляшка, чашка, книга) і спокійно дивіться на предмет деякий час, після чого закрийте очі та спробуйте пригадати цю річ з найбільшою точністю. Пригадайте колір, розмір, оформлення, загалом усі дрібні деталі. Потім подивіться на цю річ ще раз, відмітьте те, що ви пропустили. Повторюйте вправу до того часу, поки вам не вдасться відтворити ясний образ, що відповідає цьому предмету.

Починайте запам’ятовувати з розгляду деталей, не намагайтеся запам’ятати все відразу. Наприклад, якщо ви запам’ятовуєте якесь обличчя, починайте з деталей: розгляньте ніс, очі, рот, підборіддя, колір волосся, форму голови.

Розслаблення.

Іноді концентрації уваги заважає зайве занепокоєння, зменшити яке допомагає розслаблення. Якщо ви не можете згадати щось важливе - заспокойтеся, зробіть декілька глибоких вдихів і видихів, і дайте собі час спокійно подумати.

Розслаблення допоможе поліпшити вашу інформативність і здатність до запам’ятовування.

Асоціації.

Також дуже ефективно використовувати метод асоціативного запам’ятовування. Безліч відомих ораторів використовували цей метод і досягли прекрасних результатів. Згадаємо великого Цицерона. При підготовці своїх промов він переходив з однієї кімнати в іншу, зв’язуючи відповідний розділ виступу з певним куточком будинку, а пізніше при проголошуванні своєї промови в сенаті він подумки повторював свій шлях.

Зорова пам’ять.

Розвивайте зорову пам’ять. Наприклад, уявіть свій розум у вигляді фотоапарата, здатного відображати картини навколишньої дійсності, з яких ви вибираєте різні образи що відповідають вашим інтересам.

Повторення.

Ще один ефективний спосіб добре запам’ятати - повторення. Повторення допомагає нам запам’ятати що-небудь - думка просто віддзеркалюється в нашій голові. Кожного разу, як ви зустрічаєте когось, відразу ж повторюйте його ім’я. Якщо хтось дає вам свій телефонний номер, запишіть його й повторіть вголос. Крім того, якщо ви дійсно хочете щось запам’ятати, не бійтеся це записати кілька разів на аркуші паперу.

Наприклад, вам необхідно запам’ятати важливий матеріал для відтворення його через тиждень. Читаємо цей матеріал і тут же відтворюємо, після чого повторюємо його ще раз через 20 хвилин. Наступний повтор здійснюємо через 8 годин, а потім через добу, краще всього на ніч.

Мотивація.

Мотивація дуже важлива для пам’яті. Наведемо приклад: ви збираєтесь складати іспити, готуєтеся, хвилюєтеся, тримаєте в голові великий обсяг знань. Ось ви приходите на довгоочікуваний іспит, витягуєте квиток, прикладаєте всі сили, щоб пригадати декілька питань, відповідаєте, отримуєте заповітну оцінку, після чого щасливо вважаєте дану дисципліну пройденим етапом.

Звичайно, нерідко після складання такого іспиту вивчена інформація швиденько випаровується, що й зрозуміло, адже мета була скласти іспит, а не користуватися цими знаннями довго і ґрунтовно.

Вибіркове запам'ятовування.

Ніхто не здатний запам’ятати все на світі. Вибирайте лише те, що хочете залишити в своїй пам’яті і дозвольте вашому мозку забути все інше. Ваш мозок - це щось подібне до картотеки, тому не запам’ятовуйте все, що вам не потрібне та залишайте місце для дійсно важливих речей.

Тренуйте вашу пам’ять.

Чим частіше ви тренуватимете вашу пам’ять, тим краще вона працюватиме. Вирішуйте кросворди і постійно читайте.

Правильне харчування.

Погано “нагодований” мозок ніколи не зможе працювати добре. Вашій пам’яті не принесуть ніякої користі одноманітна їжа, чіпси, білий хліб і рис, але будуть дуже корисні фрукти, овочі, риба, тваринні жири.

Голодуючий мозок так, як і голодний працівник, не буде добре працювати. Найголовніші “ласощі” для сірих клітинок - кисень, дістати який дуже просто: як можна частіше відпочивайте на свіжому повітрі, займаючись спортом, бігаючи або просто прогулюючись.

Над поліпшенням пам’яті треба працювати. І перше, з чого варто почати роботу над вдосконаленням пам’яті - подолання ліні та роботи над собою. Це може дуже сильно допомогти вам, як на роботі, так і в особистому житті.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо