Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК НЕ БОЯТИСЯ РОБИТИ ПОМИЛКИ?

Ми всі прагнемо до успіху, йдемо до досягнення мети різними шляхами. В своєму житті ми часто здійснюємо помилки, і від того, як ми до них ставимося, як ми долаємо невдачі та неприємності, залежить і наш подальший рух вперед. На думку психологів, чим краще ставлення людини до самої себе та оточуючих, тим вищий відсоток правильних і позитивних уявлень про себе, тим менше проблем у неї в житті. Ми дамо Вам декілька порад про те, як націлюватися на успіх, навіть в кризовій ситуації.

1. Не бійтеся помилок і тимчасових невдач. Кажуть: «негативний результат - це теж результат”. Навіть негативний зворотний зв’язок просуває нас вперед, оскільки направляє рух. Людина часто, намагаючись щось зробити, здійснює помилки. Не досягнувши необхідного результату, вона свідомо оцінює, наскільки вона відхилилася від мети - і так до того часу, доки не досягне цілі. Моделі поведінки та навички, які привели до успіху, - запам’ятовуються, і в майбутньому, при необхідності - актуалізуються і допомагають не робити нових помилок.

2. Не замикайтеся в просторі помилок і промахів. У разі помилки наш мозок автоматично виправляє прорахунки до того часу, доки не виробить правильний рух, ритм і якість виконання. Після цього помилки забуваються, а в пам’яті залишаються лише успішні дії, які надалі стають автоматичними. Яскравим прикладом можуть бути маленькі діти. Постежте за їх першими спробами ходити, говорити, їсти, адже в переважної більшості дорослих людей ці дії не викликають труднощів і не вимагають особливого акцентування уваги.

Наші помилки, неприємності та невдачі - це лише необхідні засоби досягнення мети, а не самоціль. Після того, як вони виконали своє завдання - про них не слід більше згадувати. Якщо ми постійно до них повертатимемося, кожний раз згадуючи ситуацію і звинувачуючи себе в усіх гріхах, помилки непомітно, але обов’язково, перетворяться на “мету”, яка постійно утримуватиметься в нашій пам’яті. Така безперервна критика самого себе не допоможе уникнути нам неприємностей в майбутньому, а навпаки, закріпить навички, які нам хотілося б змінити. Спогади про минулі невдачі можуть самим несприятливим чином вплинути на сьогоднішні дії. Особливо якщо при цьому ще повторювати собі: “Вчора мене спіткала невдача, а значить і сьогодні вона може мене підстерігати”. В ту саму хвилину, коли ми змінюємо напрям наших думок, перестаємо посилювати минулі негативні стереотипи, минуле з його помилками і прорахунками втрачає над нами владу.

3. Будьте наполегливі, рішучі та вмійте ризикувати. Поставити мету і правильно оцінювати ситуацію - недостатньо. Необхідно рішуче діяти, оскільки цілі, бажання, спрямування стають реальностями лише в результаті конкретних дій. Коли люди, зіткнувшись з проблемою, опускають руки і не діють, вони, як правило, починають почувати себе “загнаними в кут”, з’являється постійна втома, в деяких навіть з’являються найрізноманітніші симптоми фізичного розладу організму.

Нерішучість - це не ухилення від можливих помилок, а відхід від відповідальності. Вона базується на помилковій думці, що, не прийнявши рішення, ви не будете здійснювати помилок. Можливість помилитися буквально приводить в жах людину, яка намагається себе та інших переконати у власній непогрішності, тобто в тому, що вона завжди в усьому права. Прийняти рішення в цьому випадку дуже важко. Але прогрес можливий лише в русі. Якщо ми будемо стояти на місці, нам нічого виправляти, нічого змінювати чи покращувати. Тому, коли нам треба на щось зважитися, ми повинні ретельно проаналізувати ситуацію, що склалася, уявити собі можливі наслідки різних варіантів дій, вибрати найкращий варіант і діяти.

4. Будьте впевнені в собі. В кожного з нас в житті є, чим пишатися, в кожного є хоч маленька, але перемога. Тому, починаючи яку-небудь нову справу, свідомо згадуйте і подумки детально та в деталях малюйте для себе картину минулих успіхів. Згадайте ті відчуття, емоції, спробуйте їх відтворити. Дуже важливо приймати себе з усіма наявними недоліками. Важливо зрозуміти, що, не дивлячись на те, що ви не ідеальна людина, ви - індивідуальність. Визнати свою індивідуальність - значить, змиритися з самим собою, з таким, яким ви є на даний момент, з усіма недоліками, слабкостями, не забуваючи при цьому і своїх цінних якостей і сильних сторін.

В будь-якій ситуації, в будь-який час ми можемо зробити помилку. При цьому важливо не втратити віру у власні можливості. Не помиляється лише той, хто нічого не робить. Тому краще зробити крок в невірному напрямі, ніж усе життя топтатися на місці, нарікати на долю і шкодувати про втрачені можливості. Пам’ятайте девіз великого Едісона : “Кожна невдала спроба - це ще один крок вперед”. Тому дуже важливо навчитися приймати власну недосконалість. Ваші помилки не роблять вас гіршими, але віддаляють вас від вірного рішення, яке ви обов’язково повинні знайти.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо