Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРИВАТНИЙ ДЕТЕКТИВ

Мабуть, немає іншої такої професії, над якою так грунтовно попрацював би кінематограф. Адже хто зазвичай з'являється перед нами при згадці приватного детектива? Це або стовідсотковий мачо (давно неголений власник гранітоподібного підборіддя і широченних плечей), або романтична домогосподарка, що в перерві між приготуванням обіду і сімейними посиденьками біля телевізора провертає блискучі розслідування. Але яка ж у реальності професія приватного детектива?

На сьогоднішній день практично не залишилося життєвих сфер, де б не працювали приватні детективи. Сюди відносять боротьбу з порушенням патентного права, промисловим шпигунством і страховими махінаціями. А куди звернутися за допомогою людині, у якої зловмисники викрали улюбленого пса? Знову в розшукне агентство, що спеціалізується саме на таких справах, адже в міліцію в даному випадку йти даремно.

Сьогодні ринок детективних послуг стрімко розвивається. Правда, поки приватники не можуть (та й не хочуть) конкурувати з державними правоохоронними органами. В усьому світі комерційні розшукові бюро займають ті ніші, які не охоплені спецслужбами.

Кожен потенційний замовник детективних послуг одного разу опиняється перед вибором: звернутися йому до суперагента з престижної фірми чи до скромного індивідуала. Отут усе залежить від масштабності задачі, котру буде вирішувати професіонал, ну і, зрозуміло, від фінансових можливостей клієнта. Наприклад, солідне бюро, що займається обслуговуванням великих вітчизняних та іноземних компаній, навряд чи візьметься вирішувати проблеми батьків, стурбованих можливою наркозалежністю свого чада. Зате з цією задачею успішно справиться детектив-одинак з відставних дільничних, котрий навряд чи потягне справу про зниклий вантаж у порту Гонконга.

Перелічимо лише деякі типові задачі, які вирішують приватні детективи: • розшук зниклих громадян, у тому числі злісних неплатників аліментів; •пошук викрадених автомобілів; •збір стратегічної комерційної інформації; •перевірка лояльності персоналу; •проведення корпоративних розслідувань (від спроб саботажу бізнесу до розслідування крадіжок серед співробітників компанії, якщо розголос даного інциденту небажаний); • перевірка персоналу на детекторі брехні.

Якщо в одному з численних телесеріалів ви побачите, як приватний детектив проводить затримку злочинця або вчиняє йому допит, а також робить у його будинку обшук, знайте: дана людина — такий же злочинець, як і його жертва. Справа в тому, що приватний детектив має право тільки збирати інформацію. Результат його роботи — папка з доповідним звітом на столі замовника або місце свідка в суді. Робити будь-які силові дії стосовно громадян може тільки міліція.

Класний "сищик" завжди має за плечима солідний досвід у розслідуванні найрізноманітніших справ, напрацьовані роками зв’язки по ту і цю лінію кримінального фронту, мережу інформаторів, архів і т.д. Найчастіше до "сищиків" звертаються комерційні структури. По-перше, підприємці не бажають розголосу корпоративних проблем, а по-друге, ділові люди воліють платити за гарну роботу, одержуючи якісний результат. Нерідко приватних детективів запрошують розслідувати випадки дрібного злодійства в середовищі співробітників. Іноді "сищиків" також просять зібрати невелике досьє на потенційного кандидата на "відповідальне крісло", якщо його минуле викликає сумнів у роботодавців. Але бувають проблеми і складніше. Їх теж доводиться вирішувати приватним детективам.

На Заході киплять ті ж пристрасті, що й у нас, тому там професія приватного детектива теж запитувана. Так, у Німеччині донедавна 90% замовлень детективам надходило від обманутих чоловіків і жінок, що бажають роздобути докази невірності своїх других половинок для надання в суд. Такі докази дають можливість одержати при розлученні виграш у поділі сімейного майна. Тому кожен другий приватний детектив, можна сказати, паразитував на інституті шлюбу. Але зі зміною сімейного законодавства попит на такі послуги різко впав. Сьогодні німецькі Еркюлі Пуаро в основному працюють на великі фірми: у приватному порядку вони борються із промисловим шпигунством й іншими загрозами бізнесу. Також підприємці цієї країни надають перевагу за допомогою приватної поліції розбиратися зі злісними прогульниками, що офіційно рахуються на лікарняному, а насправді в цей час підпрацьовують на стороні.Професія приватного детектива входить у моду останнім часом і в Іспанії. Замовлень на їхні послуги теж хоч відбавляй. Тут особливо популярне так зване дошлюбне спостереження. Іншими словами, перш ніж одружитися, молоді іспанці все частіше наймають детектива, який перевіряє потенційну супутницю життя клієнта на предмет моральної стійкості.

Як можна стати приватним детективом?

Найчастіше в розшукний бізнес приходять колишні оперативники МВС, СБУ, податкової поліції. Крім необхідного досвіду, подібна передісторія допоможе без проблем ліцензуватися і знайти перших клієнтів. Однак, якщо бажання стати приватним сищиком дуже велике і ви відчуваєте в собі схильність до цієї професії, а в міліцію за стажем йти не хочеться, то спробуйте влаштуватися на стажування в одне з детективних агентств. У деякі подібні структури розумних хлопців "з гражданки" беруть охоче. Головне, щоб у вас був ясний аналітичний розум, при цьому Шварценегером бути зовсім не обов’язково.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо