Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРОГРАМА ІМЕНІ ФУЛБРАЙТА В США

Програма імені Фулбрайта, спонсорована урядом США, займає чільне місце у системі міжнародної освіти. Заснована на ідеї взаємодії та взаєморозуміння, ця програма ґрунтується на пізнанні та повазі до розмаїтого світу. Вона успішно діє з 1946 року в 155 країнах світу. За час існування Програми в Україні — з 1992 року — понад 850 українців навчались, стажувались, проводили дослідження в США. В свою чергу, майже 500 американців викладали в українських ВНЗ й займались науковою працею.

Історія Програми імені Фулбрайта

У післявоєнні роки сенатор від штату Арканзас Джеймс Вільям Фулбрайт виступив із законодавчою ініціативою, спрямованою на створення програми міжнародних наукових обмінів, що зараз носить його ім’я. Антигуманна сутність Другої світової війни та її руйнівні наслідки спонукали до зміни способу мислення й формування спільного майбутнього. Саме ідея міжнародної освіти, що робила можливим не лише подолання географічних кордонів для науковців та студентів, але й сприяла покращенню взаєморозуміння та налагодженню мережі особистісних та професійних контактів, стала вдячним ґрунтом для глибшого взаємопізнання людьми один одного. Сенатор Фулбрайт зазначав, що міжнародна освіта перетворює національні цінності на людські, — ми стаємо терпимішими й вчимось цінувати те, що нас вирізняє; сприяємо гуманізації міжнародних стосунків, вчимося визнавати й поважати інші культури. Ми усвідомлюємо важливість співпраці задля миру та добра для всього людства.

Американський Конгрес одноголосно схвалив запропонований сенатором Фулбрайтом законопроект на підтримку наукового стажування за кордоном. А в 1948 році перші американські стипендіати вирушили за океан. Згодом країни, які погодились на участь у Програмі, почали виділяти кошти на перебування своїх стипендіатів у США. З того часу близько 310 000 науковців, громадських й культурних діячів, викладачів та студентів були учасниками Програми імені Фулбрайта: з них — 116 900 американських громадян й 192 800 іноземців.

Перші кроки зі встановлення наукових обмінів між США й СРСР у рамках Програми імені Фулбрайта були здійснені у 1970-х роках: шість американських й шість радянських вчених отримали стипендії для проведення наукових досліджень й читання лекцій. В Україні Програма почала діяти з 1992 року. До 1998 року її впровадженням займалося Інформаційне Агентство США при американському посольстві. З 1998 року в Києві діє окремий Офіс Програми імені Фулбрайта. Кошти на покриття витрат, пов’язаних з перебуванням американців в Україні та українців у США, виділяє американська сторона. Гроші на Програму щороку асигнує Конгрес США.

З 1992 року Програма імені Фулбрайта відчутно увійшла до культурно-наукового простору України. В 1999 році випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство, що своєю діяльністю пропагує ідею Програми, активно впроваджує в життя фулбрайтівський досвід, набутий в американських університетах.

Проведення щорічних конференцій, тематичних семінарів та круглих столів, інформаційних зустрічей — далеко не повний перелік того, чим з власної волі й завдяки досвіду займаються фулбрайтівці. Підтримку для опублікування монографій, наукових збірників, підручників, що їх фулбрайтівці підготували завдяки участі в науковому стажуванні, надає Програма малих грантів, фінансована Інститутом міжнародної освіти та Бюро в справах освіти та культури Державного департаменту США. В рамках Програми також можливе покриття видатків на організацію наукових заходів й участі в міжнародних наукових конференціях.

Стипендії ім. Фулбрайта для навчання в університетах США

За умовами конкурсу випускники українських вищих навчальних закладів можуть отримати стипендію для навчання на магістерському рівні від одного до двох років або стажування в американському університеті протягом одного року.

В конкурсі можуть брати участь студенти 4-6-х курсів, аспіранти, молоді спеціалісти.

Галузі спеціалізації: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни.

Вимоги до кандидатів:

• українське громадянство та проживання в Україні на час проведення конкурсу;

• диплом бакалавра, спеціаліста чи магістра на час призначення стипендії;

• вільне володіння англійською мовою; • необхідність повернення в Україну на

2 роки після завершення терміну гранту (відповідно до вимог візи J-1, яку отримують учасники програми).

Не можуть брати участь у конкурсі працівники (та їх найближчі родичі: чоловіки/дружини, діти, сестри, брати, батьки та ін.) Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та урядових агенцій США, що входять до дипломатичної місії США в Україні; працівники Програми ім. Фулбрайта в Україні та інших організацій, програм навчання та обміну, які фінансовані Державним Департаментом США.

Ця заборона втрачає чинність через рік після завершення строку служби чи роботи за контрактом у зазначених установах та організаціях.

Умови гранту:

• оплата навчання в університеті;

• щомісячна стипендія;

• додаткові кошти для придбання підручників та професійної літератури;

• медичне страхування;

• квиток в обидва боки;

Документи на конкурс та вимоги до їх оформлення

Претендентам необхідно подати до Офісу Програми ім. Фулбрайта комплект документів, до якого входять:

• заповнена анкета;

• три рекомендаційні листи;

• копії всіх документів про вищу освіту, які посвідчують отриману кваліфікацію, ступені та звання (дипломи з переліками екзаменаційних оцінок, сертифікати тощо);

• копія залікової книжки (для студентів 4-6-х курсів).

Анкету подають англійською мовою. Рекомендаційні листи з перекладом повинні надійти від особи, яка дає рекомендацію, безпосередньо на адресу Офісу чи передані конкурсанту в запечатаних конвертах. Копії документів про освіту (українською мовою) можна завірити за місцем роботи чи навчання (у відділі міжнародних зв’язків університету). Всі документи мають бути набрані на комп’ютері.

Бланки анкет можна завантажити в електронному вигляді, отримати безпосередньо в Офісі Програми ім. Фулбрайта (Київ, вул. Грушевського, 4, кім. 305) або звернутись із запитом електронною поштою до координатора програми.

Відбір учасників

Відбір учасників на конкурсній основі відбувається в Україні й передбачає наступні етапи:

• рецензування робіт американськими та українськими фахівцями (травень - червень);

• співбесіда англійською мовою з учасниками півфіналу та відбір фіналістів американсько-українською комісією (серпень);

• затвердження рекомендованих кандидатів та визначення університетів для фіналістів програми (січень - квітень).

Особи, рекомендовані до фіналу, складатимуть тести TOEFL iBT (Internet-based Test of English as a Foreign Language) та GRE General Test (Graduate Record Ex-amination).

На вимогу університетів кандидати за такими спеціальностями, як біологія, біохімія, хімія, фізика, психологія, математика, комп’ютерні науки, додатково складатимуть GRE Subject Test. Кандидати з права складатимуть лише TOEFL.

Остаточне рішення щодо надання гранту приймає Наглядова рада науковців імені Фулбрайта. Інститут Міжнародної Освіти (IIE) допомагає визначити університети у відповідності до академічних чи наукових інтересів кандидатів.

Офіс Програми ім. Фулбрайта покриває всі витрати учасників конкурсу (проїзд та перебування у Києві під час співбесіди), оплачує комп’ютерне тестування для фіналістів програми, надає візову підтримку стипендіатам.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо