Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРОФЕСІЯ – ПРОВІЗОР

Як відомо, ліки не лише лікують, але й можуть зашкодити. Тому повинні бути люди, які досконало знають, що і як діє на організм людини. Досвідчений знавець ліків називається провізором. Слово «provisor» в перекладі з латинської мови означає «той, хто передбачає». Однак, на кавовій гущі провізор не ворожить - він працює з порошками, мікстурами, таблетками.

Люди з давніх часів боролися з недугами за допомогою різних медичних препаратів, трав і мінералів. З часом знання, як виготовити і для чого застосовувати той чи інший засіб, сформувалося в окрему галузь медицини - фармацевтику. Це сталося в 1224 році, коли ряд Європейських монархів підписали документ, який розмежовував дві спеціальності - лікарі та аптекарі. Тоді й з’явилися люди, які відкрили власні пункти продажу медикаментів, самі їх виготовляли і навчали цій справі помічників. Судячи з кола обов’язків, які вони виконували - це й були провізори.

Отже, провізор - це фахівець, який досконально розбирається в лікарських препаратах, їх застосуванні, компонентах, які входять до їх складу та дозуваннях. В даний час це спеціаліст вищої категорії, під керівництвом якого працюють фармацевти, консультанти та інші співробітники аптечних пунктів. Сучасний провізор - свого роду менеджер від фармакології: теоретично він може займатися приготуванням і продажем ліків, але, як правило, він керує процесом.

Ще років 15-20 тому провізор, в основному, готував лікарські препарати. Сьогодні у фахівців з вищою фармацевтичною освітою дещо інше коло завдань. Незважаючи на те, що більшість сучасних провізорів, як і раніше, працюють в аптеках, в їх обов’язки входить не приготування препаратів, а продаж готових ліків і консультації покупців.

Фахівець, який бажає працювати провізором, повинен обов’язково мати вищу фармацевтичну освіту. Отримати її можна в медичних ВНЗ.

Великі мережі аптек забезпечили роботою ціле покоління студентів і випускників фармацевтичних факультетів. Випускники вузів рідко затримуються за «першим столом» (відпуск ліків без рецепта) надовго: вища фармацевтична освіта дозволяє зробити досить швидку кар’єру. Нерідко, пропрацювавши рік чи два продаючи ліки, молоді люди йдуть на підвищення - стають заступниками завідуючих, а потім і завідуючими аптек. Можна працювати при лікувальних установах: в лікарнях чи санаторіях. Також існують провізори-технологи (відповідають за промислове виробництво ліків) та провізори-аналітики (здійснюють контроль якості та займаються ліцензуванням). Крім того, фахівці з профільною освітою знаходять застосування своїм знанням в маркетингу фармакологічного ринку, в сфері закупівель імпортних лікарських засобів.

Вимоги, які пред’являються до претендентів на цю посаду.

Любов до природничих і точних наук. В першу чергу, зрозуміло, до хімії - з цією дисципліною буде пов’язане як навчання, так і подальша робота.

Готовність до навчання. Професія вимагає постійного оновлення інформації про різні медпрепарати, підвищення кваліфікації та самоосвіти, інакше кар’єру в фармакології зробити неможливо.

Фізична витривалість, нерідко провізору доводиться проводити на ногах цілий день.

Акуратність. Аптека, як і будь-який медичний заклад, потребує чистоти й порядку. Особливо актуально це в період епідемій, коли працівники постійно піддаються атакам мікробів і вірусів.

Комунікабельність і співчуття до людей. Потрібно не просто вислухати відвідувача, а й вникнути в його проблему, щоб дати дійсно корисну пораду. Досвідчений провізор - це в деякій мірі лікар, який, якщо необхідно, попереджає покупця про можливу небезпеку самолікування та відправляє його на консультацію в поліклініку.

Будь-який провізор, незалежно від місця роботи, повинен прекрасно знати фармакологію та хімію, орієнтуватися в лікарських препаратах, їх видах і групах. На ринку постійно з’являються препарати нового покоління, або випускаються аналоги вже існуючих ліків. До якої фармакологічної групи відноситься препарат, які компоненти входять до його складу, чим він відрізняється від подібних препаратів, які в нього покази до застосування, протипоказання, побічні дії - всі ці тонкощі повинен знати фармацевт.

Якщо провізор працює в аптеці чи в медичному закладі, він повинен бути толерантним, ввічливим та уважним. У даному випадку «за сумісництвом» він виконує функції психолога: працювати доводиться не просто з людьми, а з хворими. Відсоток відвідувачів аптеки, які купують біологічно активні добавки чи вітаміни, невеликий – більшість людей мають проблеми зі здоров’ям, тому й настрій у них відповідний. Причому, захворівши, дев’ять чоловік з десяти не йдуть за рецептом до лікаря, а вирушають в аптеку. Таким чином, провізор перетворюється на лікаря та психотерапевта в одній особі, він має «поставити діагноз», «видати рецепт», підібрати правильне дозування і терпляче вислухати нарікання бабусі на подорожчання ліків.

Якщо робота провізора пов’язана з просуванням лікарських засобів на ринку, закупівлями чи логістикою, необхідно розбиратися в менеджменті, маркетингу й основах економіки. Адже завідувач аптекою, по суті, менеджер: коло його обов’язків багато в чому схоже з обов’язками керуючого магазином, а основна його задача - створення конкурентоздатного бізнесу. В цьому випадку важливі такі якості, як мобільність, здатність креативно та неординарно мислити. Провізору, який працює з закордонними партнерами, знадобиться ще й знання іноземної мови.

У фармакології гострий дефіцит кадрів, тому більшість молодих фахівців починають працювати ще будучи студентами. Як правило, першою сходинкою кар’єри стає аптечний кіоск або одна з мережевих аптек.

У будь-якому випадку починати доведеться з «першого столу» (тобто робота за прилавком). Саме тут новачки знайомляться з азами професії: вчаться підбирати відповідні ліки та їх аналоги, проходять «тренінг» зі спілкування з різними клієнтами, навчаються ефективної організації роботи. Подальша кар’єра може складатися по-різному. Однак, людина з вищою профільною освітою і хоча б мінімальним досвідом, має гарні шанси практично у всіх сегментах фармацевтичного ринку.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо