Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПРИНЦ АЛЬ-ВАЛІД — НАЙБАГАТША ЛЮДИНА СХОДУ

Дуже мало інформації просочується в пресу про власників незлічених східних капіталів. Гучні прізвища зірок американського і європейського бізнесу затінюють їх імена, хоча багато підприємців азіатського походження в діловому світі планети займають не останнє місце. Дивно, але пишуть про них дуже мало.

Серед східних олігархів одне з провідних місць належить саудівському принцові Аль-Валіду - видатному світовому інвесторові.

Саудівський принц - найбагатша людина Сходу. На думку Біла Гейтса, Аль-Валід є найудачливішим підприємцем світу. Грамотні інвестиції в нерухомість і акції, а також феноменальна удача принца принесли йому, на думку Forbes, приблизно 24 млрд. доларів. Журнал Time назвав його арабським Уорреном Баффетом.

І хоча журналісти називають Аль-Валіда “принцом гласності”, відомо про нього небагато. Разом з іншими близькосхідними мільярдерами він не схильний до самореклами. Біографія Аль-Валіда, особисті дані та ділова майстерність відомі лише в най загальніших рисах.

Народився принц 7 березня 1955 р. в Саудівській Аравії. Його повне ім’я - Аль-Валід ібн Таляль ібн Абдель Азіз Альсауд. Він нащадок короля-засновника Саудівської Аравії Абдель Азіза ібн Сауда. Батьки розлучилися, коли дитині було три роки, і до свого 11-річчя хлопчик жив з матір’ю у Бейруті.

Принц виховувався в строгих рамках законів своєї батьківщини. Він рано одружився, двічі був розлучений. У 2006 році Аль-Валід познайомився зі своєю третьою дружиною - принцесою Аміре, і відразу зробив їй пропозицію руки й серця. Принц обожнює своїх дітей - 21-річного Халеда і 17-річну Рим. Для них він побудував палац з 317 кімнат, зібрав колекцію з трьохсот автомобілів. Спеціально для Рим купив розкішний блакитний “Роллс-ройс”.

Аль-Валід відрізняється спокійним характером. Він не палить, любить легкий біг по нічному Ер-Ріяду, веде здоровий спосіб життя. Гучне ім’я, приємна, і якоюсь мірою європейська, зовнішність, надали йому популярності та ваги в суспільстві.

Арабський олігарх володіє 85-метровою яхтою, має 250 автомобілів в різних куточках світу. Він став першим приватним власником найбільшого пасажирського літака A-380. У його ангарі є й новітній Boeing 747-400.

Йому належить найдорожчий у світі палац вартістю 130 млн. доларів. Загальна площа палацу - близько 130 тис. кв. метрів. На його території є футбольне поле, у будівлях - 317 кімнат, 8 ліфтів і понад 500 телевізорів.

Його палаци і нерухомість коштують більше 3 млрд. доларів. Принц володіє колекцією коштовностей, яку сам оцінює в 730 млн. доларів і чотирма літаками.

Аль-Валід показово релігійний. На власні кошти він побудував в Ер-Ріяді розкішну мечеть. Дотримуючи закони ісламу, Аль-Валід не п’є, не палить, не купує акції компаній, що випускають тютюнові й алкогольні вироби, не грає в рулетку. Але у ряді випадків (коли цього вимагає бізнес) принц демонструє ліберальний підхід до проблем ісламу. Не граючи сам, він отримує величезні прибутки від азартних ігор. Ці гроші він підкреслено витрачає на добродійність.

Всупереч думці мусульманських правознавців, Аль-Валід не вважає гріхом надання грошей під відсотки (цим займається його банки).

Дозвілля принц-бізнесмен проводить на французькій Рив’єрі або на власній віллі недалеко від столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяда, в компанії бедуїнів. Він з друзями п’є міцну арабську каву і, з чуток, веде розмови про вічність. Але це не заважає йому через деякий час знову поринути в метушливий і жорсткий світ бізнесу, дуже далекий від філософії та думок про божественне призначення людини.

Напередодні громадянської війни в Лівані (1975-1990 роки) Аль-Валід захопився національною ідеєю і мало не став прибічником Ясера Арафата. Але втрутився батько і терміново викликав сина в Ер-Ріяд. Він послав Аль-Валіда вчитися у Військову академію імені короля Абдель Азіза.

Принцові цей вибір виявився не до душі, але строгі релігійні закони вимагали повного підпорядкування волі батька. Лише через багато років Аль-Валід зрозумів його правоту. Академія врятувала принца від участі в терористичній діяльності. Крім того, навчання там допомогло набути навичок самодисципліни, вкрай необхідних кожному бізнесменові.

Принц має ступінь бакалавра ділового адміністрування (США, коледж Menlo, 1979 р.) і магістра в галузі політології та економіки (Школа Максвелла по зв’язках з громадськістю Університету Сіракуз, Нью-Йорк, 1985 р.). Університетом Екс-етера (Південно-Західна Англія) йому присвоєна ступінь доктора філософії.

Проте наукова кар’єра його не приваблювала. У 1979 р. принц повернувся на батьківщину, де тоді почалася “земельна лихоманка”.

Свою ділову кар’єру Аль-Валід почав в 1979 р. після закінчення Коледжу Menlo. Вкладаючи лише 15 тис. доларів, подарованих батьком, він організував компанію Kingdom і зайнявся земельними спекуляціями, які принесли 2 млн. доларів чистого прибутку. Після смерті батька молода людина отримала в спадок будинок. В 1986 році Аль-Валід несподівано для всіх купив Саудівський комерційний банк.

Подальші маніпуляції з цінними паперами та акціями викликали сенсацію в Саудівській Аравії. Принцові передрікали банкрутство. Але вже через два роки банк приніс прибуток, а незабаром поглинув Саудівський Каїрський банк, який у багато разів перевершував його по оборотах. Так Аль-Валід став піонером сучасної банківської справи в Ара-вії. Наступним, і не менш успішним етапом, стала купівля аравійської нерухомості. Зараз вартість будівель, які належать Аль-Валіду, в тому числі й трьохсотметрового хмарочоса в центрі аравійської столиці, в якому розміщений добродійний фонд імені короля Фейсала, складає більше 53 млн. доларів.

Але основою первинного капіталу принца стали не спекуляції земельними ділянками та не маніпуляції з цінними паперами. За його власним визнанням найбільший прибуток принесли “комісійні”, отримані за укладення угод, які дуже поширені на Близькому Сході.

Принц став посередником в справах з іноземними фірмами, які бажали зайнятися комерцією в Саудівській Аравії. В цій країні жодна компанія, ні місцева, ні іноземна, не може заключити контракти без допомоги принців або інших високопоставлених осіб, і це вважається нормальним. Близькість до трону виявилася дуже до речі. Наприклад, послугами принца досі користуються Королівські збройні сили.

Сума хабарів-комісійних складає біля третини від вартості контракту. Цю статтю прибутку, незважаючи на величезні прибутки від підприємств, принц продовжує використовувати і зараз.

Але успіхів на Близькому Сході йому здалося мало. У віці 34-х років (1989 рік), коли в регіоні вирувала “Буря в пустелі”, принц дебютував на ринку світових інвестицій. За 590 млн. доларів він купив дешево 9,9% акцій найбільшої корпорації Америки Citicorp, що переживала серйозні труднощі в результаті фінансової кризи.

Це стало сенсацією. Досвідчені аналітики знизували плечима, розглядали дії принца як авантюру та вважали їх черговою чудасією східного олігарха. Проте через 7 років вартість купленого ним пакету акцій збільшилася в 12 разів, а журнал “Форбс”, назвав Аль-Валіда найбільш процвітаючим бізнесменом світу.

Влітку 1994 р. ім’я Аль-Валіда знову виявилося на перших сторінках ділових новин. В акції парку розваг “Євро-Дісней”, розташованого біля Парижу, що знаходився під загрозою банкрутства, він вклав 350 млн. доларів. Принц припустив, що падіння акцій цього підприємства пов’язане з тимчасовим економічним спадом в Європі. В результаті він став власником 24,8 % акцій, які вже через рік коштували на ринку 600 млн. доларів.

Сфера діяльності принца не обмежується грою на біржі цінних паперів. У другій половині 90-х рр. активно включився в готельний бізнес, що давно цікавив його, виступивши великим акціонером проекту мережі ресторанів “Планета Голівуд”. Відтоді Аль-Валід постійно робить солідні вклади в цю сферу. В результаті був створений Всесвітній холдинг фешенебельних готелів, капітал якого оцінюється в 1 млрд. доларів. Сьогодні принц володіє 50 % акцій групи “Фейрмонт”, 30% акцій швейцарської готельної мережі “Мовенпик”, 25% мереж готелів “Форі Сізенс”. Принц - власник більш, ніж двадцяти розкішних готелів в різних країнах Європи і Америці. Серед них знамениті готелі “Георг V” в Парижі, “Інн он Парк” в Лондоні та “Плаза” в Нью-Йорку.

Сам же принц причини своїх успіхів пояснює дуже просто. В інтерв’ю кореспонденту французького журналу “Парі-матч” він заявив: “Я багато працюю, коли потрібно - по 15-20 годин підряд… І ще: якщо вас супроводить успіх в справах, то нові справи самі йдуть до вас. Я релігійний, і це для мене цінна допомога. Якщо завдяки Аллаху ви процвітаєте, то потрібно завжди залишатися скромним, допомагати бідним, інакше Аллах вас покарає”.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо